25/02/2024

Lunárny kalendár záhradkára – marec 2024

Už pri prvom pohľade na marcovú záhradu vám musí byť jasné, že vonku všetko pomaličky ožíva. Dopadajúcich lúčov na pôdu je čoraz viac, pričom to isté sa dá povedať o naliatych pukoch ovocných krov. Čučoriedky, zemolezy či vinič vám dávajú najavo, že sa prebúdzajú zo zimného spánku. Čo to znamená pre vás? Chystajte nožnice aj rukavice a hor sa do záhrady. Zatiaľ čo február v záhrade bol o trochu pozvoľnejší, v marci si dokážete nájsť vonkajšej práce o čosi viac. A keď pri tom zohľadníte silu Mesiaca, výsledky môžu byť ešte lepšie. Využite marcový lunárny kalendár záhradkára pre rok 2024 vo svoj prospech a tešte sa z príjemného záhradkárčenia spolu s nami.

Zdroj obrázka: freepik.com

Polievanie v marci

Stihli ste vo februári vysadiť mladé ovocné dreviny, kry či vinič? Ak áno, nezabúdajte ich stále výdatne zalievať, aby sa ich koreňový systém čo najlepšie uchytil a vyvinul. Pokiaľ ste to náhodou v priebehu februára nestihli, nič sa nedeje. Ešte stále máte čas. Jamy si však pripravte vopred a počas vhodných dní s ohľadom na lunárny kalendár pre pestovateľov 2024 ich poriadne zalejte a nechajte vyvetrať. Taktiež vytrvajte v zavlažovaní všetkých priesad, ktoré ste si postupne pripravili už v minulom mesiaci. A myslite aj na polievanie semiačok siatych v parenisku či na hriadkach.

 • Najvhodnejšie dni pre polievanie: 1. 3., 9. až 10. 3., 17. až 19. 3., 27. až 29. 3.
 • Polievanie sa neodporúča: 7. až 8. 3., 15. až 16. 3., 25. až 26. 3.
Zdroj obrázka: freepik.com

Prvé kosenie trávnika

Marec predstavuje ideálne obdobie na prvé kosenie trávnika v roku. Ešte predtým ho však nezabudnite poriadne očistiť od všetkého nahromadeného lístia z jesene a zimy. Následne vykonajte vertikutáciu pre jeho jarné prevzdušnenie. Podporíte tak prirodzený rast trávnika. Na vertikutáciu by ste mali nadviazať prihnojením vhodnými hnojivami. No a čo sa týka spomínaného kosenia, trávnik by ste mali kosiť na výšku zhruba 4 až 6 cm v závislosti od toho, či je situovaný na slnečnom alebo tienistejšom mieste.

 • Najvhodnejšie dni na kosenie trávy: 1. 3., 9. až 10. 3., 17. až 19. 3., 27. až 29. 3.
 • Najvhodnejšia doba na hnojenie chemickými aj prírodnými hnojivami: 25. 3.
 • Hnojenie sa neodporúča: 20. až 21. 3.
Zdroj obrázka: freepik.com

Strihanie ovocných a okrasných drevín aj kríkov

A konečne sa dostávame aj k rezu, ktorý sme spomenutím nožnicami naznačili už v samom úvode. Marec je teda ideálnym časom na vykonanie rezu a prihnojenie ovocných kríčkov, akými sú napríklad čučoriedky, maliny, černice, ríbezle či egreše. Dokončovať môžete aj rez viniča a vybraných ovocných stromčekov v závislosti od danej lokality. Čo sa týka ovocných kríkov, hlavnou zásadou rezu je odstraňovanie poškodených, prípadne vyrodených a prestarnutých výhonkov. Odstrihnúť môžete aj halúzky smerujúce nadol alebo dovnútra kríka. Pri jednotlivých druhoch bobuľového ovocia sa riaďte aj pravidlom zmladzovania. Napríklad, čierne ríbezle by nemali obsahovať konáriky staršie ako 3 roky. Pri bielych a červených ríbezliach sa môžu na kríkoch ponechávať aj staršie výhony. No a nezabúdajte ani na okrasnú záhradu – vykonajte rez živého plotu a strihajte aj ruže.

Zdroj obrázka: freepik.com

Siatie a sadenie v marci podľa lunárneho kalendára

Mesiac marec by sa mal niesť aj u vás doma v znamení príprav priesad. V prvom rade si chystajte najmä papriky a paradajky. Okrem toho ale môžete v teplejších oblastiach vysievať priamo na záhony alebo do pareniska mrkvu, petržlen, reďkovku, hrach, špenát či paštrnák. Vysádzať môžete aj cibuľu-sadzačku a cesnak.

 • Najvhodnejšie dni pre siatie zeleniny: 5. až 6. 3.
 • Najvhodnejšie dni pre siatie a sadenie kvetín a kvetných bylín: 15. až 16. 3.
 • Všeobecne vhodný čas na siatie a sadenie: 1. až 2. 3., 16. až 29. 3.
Zdroj obrázka: freepik.com

Starostlivosť o jahody

Zanedbali ste na jeseň vaše jahodovisko? Ešte stále to môžete napraviť. Začnite odstránením suchých lístkov a preriedením jednotlivých trsov. Vyhnané poplazy pooddeľujte – môžete ich presadiť na vhodné miesto a rozšíriť si tak jahodovisko. Na záver nezabudnite na prihnojenie (ideálne vo vhodnom čase podľa lunárneho kalendára 2024 – 20. až 21. 3.) a prihrnutie slamou, aby ste počas zberu úrody nemuseli chodiť po blate.

 • Najvhodnejšia doba na sadenie a presádzanie jahôd: 12. 3., 20. až 21. 3.
Zdroj obrázka: pixabay.com

Zber prvej jarnej úrody

Prvá jarná úroda vás síce pravdepodobne nebude čakať vo vašej vlastnej záhradke, ale môžete sa za ňou vydať do najbližšieho lesíka, resp. do prírody. V priebehu marca totiž dokážete natrafiť na prvý medvedí cesnak, ktorý je výborný či už na priamu konzumáciu, do šalátov a k cestovinám, alebo napríklad aj na prípravu obľúbeného pesta. A pozornosť venujte aj fialkám. Vedeli ste, že tieto voňavé rastlinky sú takisto úžasné na priamu konzumáciu alebo do šalátov? Jedlá je pritom nielen kvetná časť. Celá rastlinka sa vyznačuje príjemnou sladko-korenistou chuťou a mnohými liečivými účinkami proti bolesti hrdla či hlavy. No a keď už budete v prírode, všímajte si aj čerstvé smrekové výhonky, ktoré sa zvyknú nakladať do medu či alkoholu – skvelý bojovník proti bolesti hrdla.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Marec v záhrade: Záhradkárčenie podľa Mesiaca v marci

 • Dni listov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín a druhov zeleniny, z ktorých chceme využívať listy (napr. kapusta, špenát, šalát a podobne).

-> 2. až 4. 3., 10. až 12. 3., 19. až 21. 3., 29. až 31. 3.

 • Dni ovocia – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín, ktoré produkujú ovocie a semená (napr. jahody, paradajky, hrášok, kukurica, tekvice a podobne).

->  4. až 6. 3., 12. až 14. 3., 21. až 24. 3., 31. 3.

 • Dni koreňov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie koreňových rastlín a koreňovej zeleniny (napr. mrkva, repa, ale aj zemiaky, cibuľa či cesnak a podobne).

-> 6. až 8. 3., 14. až 16. 3., 24. až 26. 3.

 • Dni kvetov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie kvetných rastlín alebo bylín používaných na liečebné účely.

-> 1. až 2. 3., 8. až 10. 3., 16. až 19. 3., 26. až 29. 3.

Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com

Všetky blogy