Lunárny kalendár záhradkára – máj 2024
Máj, lásky čas: toto slovné spojenie v nás evokuje mnoho farieb a kvetov. A presne taký môže byť máj aj vo vašej záhrade – farebný a kvetnatý. Stačí sa len správne povenovať jednotlivým častiam vašej záhrady – okrasnej, ovocnej aj zeleninovej. A samozrejme, v ideálnom prípade s ohľadom na májový Lunárny kalendár záhradkára pre rok 2024.
Starostlivosť o záhradu v máji
Máj je dôležitý predovšetkým pre pestovateľov a milovníkov kvetín. Na svoje si však prídu aj zanietení „trávnikári“ či pestovatelia drobného ovocia a zeleniny. Starostlivosť o záhradu v máji tak neobíde v podstate nikoho.
Máj v okrasnej záhrade
V súvislosti s májovou okrasnou záhradou stoja za povšimnutie najmä trávniky a letničky. Zhruba od polovice mája, kedy väčšinou už nehrozia nočné mrazy, majú doslova ideálne podmienky na rast a rozkvet.
Nezabudnite: Majte na mysli, že v máji by ste mali poodstraňovať odkvitnuté súkvetia orgovánu a tiež rezať a tvarovať živé ploty.
Starostlivosť o trávnik
Koste a ešte raz koste. Naozaj, v máji nezabúdajte na pravidelné kosenie trávnika – nenechávajte ho príliš prerastať a nedovoľte mu dostať sa do kvetu. Keďže v máji zvykne trávnik rásť najbohatšie a najrýchlejšie, v tomto období odporúčame aj zakladanie nových trávnikov – či už výsevom, alebo trávnikovými kobercami. Taktiež nezabúdajte na dosiatie vypadnutých miest. A samozrejme, potrebné bude aj pravidelné zavlažovanie.
- Najvhodnejšie dni na kosenie trávy: 3. až 4. 5., 11. až 12. 5., 21. až 22. 5., 30. až 31. 5.
Starostlivosť o letničky
Vzhľadom na to, že vonkajšie teploty sa zvyčajne ustália na vyšších stupňoch zhruba od polovice mája, môžete tak konečne začať s výsevom obľúbených druhov (napr. karafiáty či nezábudky) aj vysádzaním kontajnerových letničiek s koreňovými balmi do zvolených nádob, záhonov či skaliek. Konkrétne môžeme spomenúť napríklad begónie či georgíny.
- Dobrý čas pro setí a sázení květin a květních bylin: 9. až 10. 5., 18. až 20. 5.
Máj v ovocnej záhrade
Čo myslíte: zaobíde sa ovocná záhrada v máji bez vašich zásahov? Prírodný ekosystém by si určite nejakým spôsobom poradil, ale aký by bol výsledok? Nepodpísala by sa vaša nečinnosť napríklad pod slabšiu úrodu či horšiu kvalitu plodov? Poďme sa preto pozrieť najmä na jahody a vinič.
Nezabudnite: Ak pestujete zemolez či muchovník, v máji by vás nemala minúť prvá úroda. Keďže tieto úžasné bobuľoviny plné antioxidantov a zdraviu prospešných látok náramne chutia aj voľne žijúcemu vtáctvu, odporúčame vám prikryť ich ochrannou sieťou ešte pred ich dozrievaním. V opačnom prípade by ste sa zo dňa na deň pripravili o úrodu.
Starostlivosť o jahody
Ak vaše jahody ešte nezakvitli, môžete okolo nich prekypriť pôdu. V prípade, že sú už zakvitnuté, kyprenie vynechajte. Mohlo by sa totiž podpísať pod horšiu kvalitu plodov. Radšej venujte pozornosť nastlaniu suchej slamy pod tvoriace sa plody. Predídete tak ich dozrievaniu na blate, v dôsledku čoho by mohli byť nahnité alebo napadnuté škodcami (napríklad slimákmi). Čo sa týka ich hnojenia, to malo byť vykonané v jarnom období, na začiatku vegetácie. Ak však náhodou plánujete neskoršiu výsadbu sadeníc ešte v máji, pokojne pridajte do jamiek vhodné hnojivo.
- Najvhodnejšia doba na hnojenie: 23. 5.
- Nevhodná doba na hnojenie: 13. až 15. 5.
Starostlivosť o vinič
V priebehu mája budete pekne vidieť, na ktorých letorastoch viniča možno očakávať tohtoročnú úrodu. Postupne dôjde na ich vyväzovanie k opore a odstraňovanie nekvitnúcich zálistkov. Popritom myslite aj na pravidelnú zálievku, obzvlášť v období sucha.
- Najvhodnejšie dni na zavlažovanie: 3. až 4. 5., 11. až 12. 5., 21. až 22. 5., 30. až 31. 5.
- Zavlažovanie sa neodporúča: 1. až 2. 5., 9. až 10. 5., 18. až 20. 5., 28. až 29. 5.
Máj v zeleninovej záhrade
V máji síce ešte nemôžeme hovoriť o plnohodnotnom zbere úrody, ale napríklad takých reďkoviek či šalátov môžeme mať najmä v pareniskách už neúrekom. Starostlivosť o zeleninovú záhradu v máji si preto v tomto májovom Lunárnom kalendári pre rok 2024 rozdelíme na zber a siatie/vysádzanie.
Nezabudnite: Popri siatí/vysádzaní a zbere úrody si nájdite čas aj na okopávanie zeleninových hriadok a zjednotenie mrkvy aj petržlenu.
Zber úrody
Reďkovky, rôzne druhy šalátu či špenát. Alebo spomeňme aj ligurček a pažítku. To všetko môžete smelo zberať zo záhrady v období mája. Koniec koncov, možno ste začali už aj skôr. Tieto zdravé pochúťky zo záhradky viete použiť napríklad na prípravu šalátov. Fantázii sa však medze nekladú. Čo tak reďkovkový chlebík na raňajky alebo špenátová polievka na obed? Zužitkujte vašu úrodu na 100 %.
- Priaznivý čas pre zber a spracovanie koreňovej zeleniny: 7. až 8. 5., 26. až 27. 5.
Siatie/Vysádzanie
Príjemné májové počasie môžete využiť aj na siatie uhoriek, tekvíc, fazule či kukurice. V druhej polovici mája sa môžete odhodlať aj k vysadeniu sadeníc paprík, rajčín, uhoriek, zeleru či baklažánu do pripravených záhonov.
- Najlepší čas na siatie a sadenie: 10. až 23. 5.
Záhrada v máji: Záhradkárčenie podľa Mesiaca v máji
- Dni listov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín a druhov zeleniny, z ktorých chceme využívať listy (napr. kapusta, špenát, šalát a podobne).
-> 4. až 6. 5., 12. až 15. 5., 22. až 25. 5., 31. 5.
- Dni ovocia – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín, ktoré produkujú ovocie a semená (napr. jahody, paradajky, hrášok, kukurica, tekvice a podobne).
-> 6. až 8. 5., 15. až 17. 5., 25. až 27. 5.
- Dni koreňov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie koreňových rastlín a koreňovej zeleniny (napr. mrkva, repa, ale aj zemiaky, cibuľa či cesnak a podobne).
-> 1. až 2. 5., 8. až 10. 5., 17. až 20. 5., 27. až 29. 5.
- Dni kvetov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie kvetných rastlín alebo bylín používaných na liečebné účely.
-> 2. až 4. 5., 10. až 12. 5., 20. až 22. 5., 29. až 31. 5.
Zdroj obrázkov: freepik.com