27/05/2024

Lunárny kalendár záhradkára – jún 2024

Ani sme sa nenazdali a čochvíľa budeme spoločne uzatvárať prvú polovicu roka 2024. Pevne veríme, že vo vašej záhrade ide zatiaľ všetko podľa vašich plánov. Tým pádom dúfame, že prvý polrok budete bilancovať ako úspešný. A ak sa náhodou niečo nedarí tak, ako by ste si predstavovali, vyskúšajte niektoré z našich nasledujúcich tipov. V našom najnovšom článku zo série Lunárny kalendár záhradkára nájdete totiž mnoho užitočných rád týkajúcich sa toho, čomu by sa mal každý pestovateľ venovať počas júna 2024. Nechýbajú pritom ani odporúčania súvisiace so silou Mesiaca.

lunarny_kalendar_jun_01
Zdroj obrázka: freepik.com

Čo vás čaká a neminie?

Konečne môžete naplno začať zúročovať všetku tú snahu, ktorú ste vložili do vašej záhrady. Júnové záhradkárčenie sa totiž ponesie najmä v znamení zberu ovocia. Jednoznačným ťahúňom budú jahody, no zaostávať nebudú ani dopestované pochúťky zo zeleninových záhonov. A obávať sa nemusia ani milovníci kvetov a okrasnej záhradky – aj pre nich sa nájde dostatok práce a záhradných povinností.

Starostlivosť o ovocnú záhradu v júni

Ak ste vyhrali boj nad drozdami a škorcami, možno si v júni stihnete ešte dopriať zvyšky úrody zemolezov, ktoré patria v našich končinách k vôbec prvému sezónnemu ovociu. V priebehu júna by sa mali vo vašej záhrade červenať už aj prvé plody čerešní. Okrem toho začínajú dozrievať už aj egreše a ríbezle. Najviac práce si však asi užijete s jahodami.

Jahody: Kedy ich zbierať, zmrazovať a spracovávať podľa lunárneho kalendára?

Ak ste stihli podložiť jahodové sadeničky slamou alebo inou vhodnou podstieľkou ešte pred prvou úrodou, resp. pred obdobiami dažďov, urobili ste dobre. V opačnom prípade budete vedieť, že budúci rok na to nesmiete zabudnúť. Jahody dozrievajúce na slame sú totiž chránené pred blatom, v dôsledku čoho nehnijú a nie sú napádané škodcami v takom veľkom rozsahu. Nehovoriac o tom, že sú čisté a vhodné na konzumáciu prakticky ihneď po odtrhnutí. Zber by ste mali vykonávať približne každé 2 dni. Samozrejme, odvíja sa to aj od počasia. V priebehu slnečnejších období vás možno neminie ani každodenný zber.

  • Najvhodnejší čas pre zber a skladovanie ovocia: 1. až 4. 6., 20. až 25. 6., 28. až 30. 6.
  • Nevhodný čas pre zber a skladovanie ovocia: 7. až 9. 6., 12. až 14. 6., 26. až 27. 6.
  • Nevhodné dni na konzervovanie ovocia: 12. až 14. 6.
  • Dobrý čas pre zber a zmrazovanie ovocia: 1. až 2. 6., 10. až 11. 6., 20. až 21. 6., 28. až 29. 6.
  • Najlepší čas pre zber a spracovanie/konzervovanie ovocia: 1. až 2. 6., 28. až 29. 6.
lunarny_kalendar_jun_02
Zdroj obrázka: freepik.com

Pozornosť venujte aj ovocným stromom

Počas júna by ste si mali nájsť čas aj na prebierku plodov jabloní, hrušiek a broskýň. V opačnom prípade by mohli husto obsypané stromy vyprodukovať zbytočne veľa zakrpatených plodov. Naopak, po systematickej prebierke sa budete môcť tešiť z bohatej úrody veľkých plodov. V rámci prebierky nezabúdajte odstraňovať ani poškodené či deformované plody. A v suchšom období popolievajte mladšie stromčeky.

  • Najvhodnejšia doba na zavlažovanie: 7. až 9. 6., 17. až 19. 6., 26. až 27. 6.
  • Zavlažovanie sa neodporúča: 5. až 6. 6., 15. až 16. 6., 24. až 25. 6.
Zdroj obrázka: freepik.com

Starostlivosť o zeleninovú záhradu v júni

Keď ide o zeleninovú záhradu, v júni vás najviac zamestnajú rajčiny, papriky, uhorky a zemiaky. A nejaký čas strávite aj jednotením mrkvy a petržlenu. Popri práci vás však čaká aj príjemné zbieranie úrody a taktiež neskoršie vysádzanie, resp. siatie.

Siatie, sadenie a zber

Ak ste ešte stále nestihli vysadiť priesady rajčín a paprík na záhony, poponáhľajte sa a urobte tak čo najskôr. Okrem toho môžete začať s výsadbou uhoriek, baklažánov či melónov do voľnej pôdy. A ešte stále smiete vysievať mrkvu, šaláty či čiernu reďkovku. Čo sa týka zberu, k šalátom, reďkovkám a cibuľkám z predošlých mesiacov sa postupne pridáva špenát, cesnak, hrášok aj kaleráb.

  • Najlepší čas na siatie a sadenie: 6. až 19. 6.
  • Priaznivý čas pre zber a spracovanie koreňovej zeleniny: 3. až 4. 6., 22. až 23. 6., 30. 6.
Zdroj obrázka: freepik.com

Povinnosti s rajčinami, paprikami, uhorkami a zemiakmi

V priebehu slnečného júna môžete deň čo deň pozorovať badateľné prírastky rajčín. Takzvané zálistky včas vylamujte, aby zbytočne nebrali energiu celej rastlinke. Taktiež myslite na vyväzovanie, ktoré sa týka aj paprík nechránených pred vetrom. Zakaždým zalievajte rajčiny len ku koreňom, nie na listy. Predídete tak tvorbe plesne, s ktorou by ste inak museli bojovať za pomoci špeciálnych prípravkov. Náchylné na pleseň sú aj uhorky, ktoré taktiež odporúčame ošetriť vhodným prípravkom – ideálne v časoch daždivého počasia. A ošetrovaniu sa nevyhnete ani pri zemiakoch, ktoré sú napadnuté plesňou. Stavte na spoľahlivý meďnatý prípravok a nepreháňajte to s dusíkatými hnojivami. No a nezabudnite na prihrnutie zemiakov pre lepšiu úrodu a sledovanie výskytu pásavky zemiakovej, aby ste stihli včas zakročiť.

  • Najvhodnejšia doba na ošetrovanie prípravkami: 22. 6.
  • Nevhodná doba na ošetrovanie prípravkami: 10. až 11. 6.
Zdroj obrázka: pixabay.com

Starostlivosť o okrasnú záhradu v júni

Júnové práce v okrasnej záhrade začnite tým, že poodstraňujete neželanú burinu v kvetinových záhonoch, prípadne v skalke. Ďalej pokračujte vyväzovaním vysokých kvetov a okrasných tráv, ktoré si vyžadujú oporu. Keď sa jún prehupne do svojej druhej polovice, povyťahujte zo zeme cibuľky tulipánov a narcisov a uskladnite ich na tmavom, suchom a teplom mieste. Uvoľnené záhony môžete spestriť letničkami. A popri vysádzaní letničiek sa môžete pustiť aj do vysádzania sadeníc chryzantém.

  • Najvhodnejšie dni na plienenie buriny: 1. až 2. 6., 10. až 11. 6., 23. 6., 28. 6.
  • Najvhodnejšie dni pre siatie a sadenie kvetín a kvetných bylín: 15. až 16. 6.
Zdroj obrázka: freepik.com

Záhrada v júni: Záhradkárčenie podľa Mesiaca v júni

  • Dni listov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín a druhov zeleniny, z ktorých chceme využívať listy (napr. kapusta, špenát, šalát a podobne).

-> 1. až 2. 6., 9. až 15. 6., 19. až 21. 6., 27. až 30. 6.

  • Dni ovocia – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín, ktoré produkujú ovocie a semená (napr. jahody, paradajky, hrášok, kukurica, tekvice a podobne).

-> 2. až 4. 6., 11. až 14. 6., 21. až 23. 6., 30. 6.

  • Dni koreňov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie koreňových rastlín a koreňovej zeleniny (napr. mrkva, repa, ale aj zemiaky, cibuľa či cesnak a podobne).

-> 4. až 7. 6., 14. až 16. 6., 23. až 25. 6.

  • Dni kvetov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie kvetných rastlín alebo bylín používaných na liečebné účely.

-> 7. až 9. 6., 16. až 19. 6., 25. až 27. 6.

Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com

Všetky blogy