26/01/2024

Lunárny kalendár záhradkára – január 2024

Hoci záhrada odpočíva, záhradkár by zaháľať nemal. V zimných mesiacoch je prác
vonku o niečo menej, ale ako sa hovorí – „pripravení nebudú prekvapení“. Začnime
teda rok v záhrade už v januári, aby sme počas celého ďalšieho obdobia mohli
zveľaďovať a žať výsledky svojej záhradkárskej vášne. Pri správnom načasovaní
prác bude pre nás sprievodcom nielen priazeň počasia, ale aj lunárny kalendár
záhradkára na január 2024. Využime silu mesiaca v prospech svojej záhrady.

lunarny_kalendar_januar
Zdroj obrázka: freepik.com

Zavlažovanie v januári

Na dostatočné (aj keď prirodzene striedmejšie) zavlažovanie rastlín nezabúdame ani v zimnom období. V opačnom prípade nám hrozí, že sa naše rastliny na jar neprebudia nie preto, že by im uškodili mrazy, ale kvôli tomu, že dlhodobý mráz vytiahol zo zeme vodu a jednoducho vyschli. Januárovú závlahu realizujeme najmä v suchších obdobiach – v dňoch, keď nemrzne. Polievame hlavne mladé stromčeky, kríky, ruže, stále zelené rastliny a rastliny vysadené vo vonkajších nádobách. Nezabúdame pritom ani na balkóny a terasy.

Najvhodnejšie dni pre zavlažovanie: 5. až 7. 1., 14. až 15. 1., 23. až 24. 1.

Zavlažovanie sa neodporúča: 3. až 4. 1., 12. až 13. 1., 20. až 22. 1., 30. až 31. 1.

Zdroj obrázka: freepik.com

Siatie a sadenie v januári

Okrem toho, že v januári je ten správny čas začať plánovať výsadbu a výsadbové kombinácie na tento rok, môžeme tiež pomaly začať s výsevom priesad zeleru, ktoré rastú pomalšie. Vyhrievané skleníky sú zas ideálne na výsev karotky a reďkovky, zasiať si môžeme aj žeruchu, čili papričky či petržlen. V interiéri si pokojne môžeme aj v januári siať a sadiť kvetné byliny a kvetiny. Ak nie je zem príliš zamrznutá, neotáľajme ani s kopaním jám pre jarnú výsadbu krov a stromčekov. Záhony si môžeme tiež vopred prerýľovať.

Najvhodnejšie dni pre siatie zeleniny: 1. až 2. 1., 10. 1., 14. až 17. 1., 23. až 24. 1., 28. až 29. 1.

Najvhodnejšie dni pre siatie a sadenie kvetín: 12. až 13. 1., 20. až 22. 1.

Zdroj obrázka: freepik.com

Kontrola a zber úrody

Začiatok roka je mimoriadne vhodný na to, aby sme začali priebežne kontrolovať minuloročné uskladnené zásoby úrody. Ak máme v pivnici odložené zemiaky, koreňovú zeleninu, cibuľu, cesnak, jabĺčka či iné dobroty zo svojej záhrady, venujme im čas. Okrem toho, že svoju úrodu opatrne poprezeráme a vyradíme prípadné poškodené kusy, nezabúdame ani na pravidelné vetranie pivničných priestorov v nemrazivých dňoch. Zabránime tak nárastu vlhkosti a šíreniu plesní. Realizujeme aj kontrolu uskladneného osiva, cibuliek a hľúz kvetov uskladnených pre jarnú výsadbu. Ak sme si v lete stihli vysadiť kel, môžeme sa ešte v januári tešiť z jeho zberu. Robíme tak ideálne v bezmrazových obdobiach, aby nám listy v teple nehnili.

Najvhodnejšie dni pre zber úrody: 8. až 13. 1., 16. až 19. 1.

Zber úrody sa neodporúča: 14. až 15. 1., 23. až 24. 1., 28. až 29. 1.

lunarny_kalendar_januar_04
Zdroj obrázka: freepik.com

Starostlivosť o stromčeky, kry a vinič

Okrem toho, že dreviny v našej záhrade v prípade potreby zavlažujeme, mali by sme im v januári venovať viac pozornosti. V prvom rade pri bohatej snehovej nádielke chránime konáre pred preťažením tak, že z nich priebežne striasame nahromadený sneh. Predídeme tým ich poškodeniu či dokonca odlomeniu. Sneh môžeme prihŕňať ku koreňom, neskôr bude zdrojom potrebnej vlahy. Kmene stromov môžeme tiež postupne čistiť od starej kôry a natierať vápnom. Ak sme tak ešte neurobili, najmä mladé stromčeky ochránime pred zverou ohradou z pletiva. V januári je tiež vhodný čas na zmladzovací rez opadavých živých plotov. V bezmrazových dňoch môžeme realizovať aj rez viniča a jadrovín. Z ovocných drevín si môžeme odoberať odrezky a pripraviť si vrúble. Okrasné dreviny, ktoré nám kvitnú v lete, postupne presvetľujeme. Nezabúdame, že režeme výlučne v obdobiach bez mrazov, keď sa teplota pohybuje ideálne nad 5 až 6 ˚C.

Najvhodnejšie dni na natieranie kmeňov vápnom: 1. až 4. 1., 8. až 10. 1., 28. až 31. 1.

Najvhodnejšie dni na rez drevín: 1. 1., 10. až 11. 1., 14. až 15. 1., 18. až 19. 1., 23. až 24. 1., 27. až 29. 1.Najvhodnejšie dni na odobratie vrúbľov: 18. až 19. 1.

lunarny_kalendar_januar_05
Zdroj obrázka: freepik.com

Ďalšia starostlivosť o záhradu v januári

V obdobiach bez snehu a mrazu nezaháľame a pokojne sa pustíme aj do rýľovania záhonov, prehadzovania kompostu či odstraňovania buriny. Počas dlhodobých období mrazov zas kontrolujeme, či sú naše rastlinky dostatočne chránené, v prípade potreby pridáme ďalšiu izolačnú vrstvu. Pred snehom a nadbytočnou vlhkosťou sa snažíme ochrániť skalničky. Sneh zo skalky odhadzujeme, prípadne rastlinky prikryjeme nádobou prevrátenou hore dnom.

Najvhodnejšie dni pre odstraňovanie buriny: 1. až 2. 1., 10. 1., 12. až 13. 1., 28. až 29. 1.

Zdroje obrázkov: freepik.com

Všetky blogy