Lunárny kalendár záhradkára – február 2024
Záhrada stále odpočíva, chladné noci pretrvávajú, no čoraz viac na nás poškuľuje počas dňa aj slniečko. Aj preto je február ideálnym mesiacom na drobné záhradné práce a aktivity. V mnohých lokalitách sa ani v tomto období nevyhneme mrazom či snehovým nádielkam, ale s tým sa už počíta. No keď vám bude počasie priať, neotáľajte. Využite priaznivé podmienky spolu so silou Mesiaca a starajte sa o svoju záhradu podľa lunárneho kalendára 2024 aj vo februári.
Zavlažovanie vo februári
Podobne ako sme radili v rámci januárového lunárneho kalendára pre záhradkárov, aj vo februári prízvukujeme spôsob zavlažovania, resp. zalievania rastlín, stromov a krov. Dôvodom sú najmä vyčíňajúce mrazy, kvôli ktorým premŕza pôda. Koreňové systémy si pri takýchto podmienkach nedokážu zabezpečiť vlahu, ktorú potrebujú aj v zimnom období. Obzvlášť háklivé môžu byť v takýchto prípadoch mladé rastliny, napríklad ovocný stromček zaštepený z minulého roka, prípadne na jeseň presadený vinič a podobne. Keď sa im nedostane nevyhnutnej vlahy, zimu nezvládnu. Pozor, nie preto, že by zamrzli, ako by si mnohí mohli myslieť. Paradoxne vyschnú. Preto nezabúdajte na pravidelnú februárovú zálievku – ideálne v čase odmäku, kedy vodu efektívnejšie dostanete až ku koreňom. A v súvislosti so zavlažovaním myslite aj na okrasné rastliny, ktoré skladujete mimo sezóny v pivnici či zimnej záhrade.
- Najvhodnejšie dni pre zavlažovanie: 2. až 3. 2., 10. až 11. 2., 19. až 20. 2., 29. 2.
- Zavlažovanie sa neodporúča: 1. 2., 9. 2., 17. až 18. 2., 27. až 28. 2.
Siatie a sadenie vo februári
Vedeli ste, že podľa lunárneho kalendára majú niektoré rastliny špecifický deň siatia a sadenia? Keď ide o február, za všeobecne vhodný čas na sadenie sa považujú termíny od 1. do 4. 2, resp. od 17. do 29. 2. Tieto obdobia môžete využiť na výsev semiačok do nádob na predpestovanie priesad alebo na výsev do pareniska či priamo na hriadky. Samozrejme, v závislosti od konkrétneho druhu zeleninu. Čo sa týka priesad, pripravovať si môžete rajčiny, papriky či zeler. Do pareniska vysievajte reďkovku a priamo na hriadky môžete v teplejších lokalitách vysievať mrkvu, petržlen, šalát, špenát či cibuľu sadzačku.
- Najvhodnejšie dni pre siatie zeleniny: 6. až 8. 2., 11. až 14. 2, 19. až 23. 2., 25. až 26. 2.
- Najvhodnejšie dni pre siatie a sadenie kvetín a kvetných bylín: 17. až 18. 2.
Plienenie buriny a príprava hriadok vo februári
Keď už sme o čosi vyššie spomenuli výsev priamo na hriadky, nedá nám nepristaviť sa pri tejto téme. Pokiaľ ste náhodou nechali hriadky vo vašej záhrade na zimu „žiť si vlastným životom“, možno na nich zostali suché či pomrznuté zbytky minuloročných burín. Slnečnejšie februárové dni môžete podľa lunárneho kalendára 2024 využiť aj na plienenie buriny a s tým súvisiacou prípravou hriadok na blížiacu sa sezónu. Teda v prípade, že pôda nie je vo vašej oblasti zamrznutá.
- Najvhodnejšie dni na plienenie buriny: 6. až 8. 2., 21. až 23. 2., 25. až 26. 2.
Starostlivosť o záhradu vo februári
Vašu februárovú pozornosť si budú pýtať aj ovocné stromčeky, vinič či záhrada ako taká. Využite voľné chvíle a priaznivé počasie napríklad na poprehadzovanie kompostu, kontrolu uskladnenej úrody z minulého roka (poškodené kusy odstráňte) či na prípravu jám na jarnú výsadbu stromčekov a krov. Možno ste sa už stretli s tvrdeniami, že jamy by mali dostať pred výsadbou pár dní na vyvetranie. Čo sa týka spomínaných ovocných stromčekov, ešte stále môžete odoberať vrúble na jarné štepenie. Takisto odporúčame kefou odstrániť mach a nečistoty z pňov a pníky následne ponatierať vápnom. Zamedzíte tak ich neželanému praskaniu v dôsledku predjarných a jarných teplotných výkyvov. Ďalej môžete vykonávať presvetľovacie a zmladzovacie rezy, strihať vinič, dávať nakličovať zemiaky či odoberať odrezky prezimujúcich kvetín na ich ďalšie množenie – napríklad muškát, fuksia či ibištek čínsky.
- Najvhodnejšia doba na starostlivosť o záhradu vo februári: 24. až 26. 2.
Záhradkárčenie podľa Mesiaca vo februári
- Dni listov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín a druhov zeleniny, z ktorých chceme využívať listy (napr. kapusta, špenát, šalát a podobne).
-> 3. až 6. 2., 12. až 14. 2., 21. až 23. 2.
- Dni ovocia – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín, ktoré produkujú ovocie a semená (napr. jahody, paradajky, hrášok, kukurica, tekvice a podobne).
-> 6. až 8. 2., 14. až 16. 2., 23. až 26. 2.
- Dni koreňov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie koreňových rastlín a koreňovej zeleniny (napr. mrkva, repa, ale aj zemiaky, cibuľa či cesnak a podobne).
-> 1. 2., 8. až 10. 2., 16. až 18. 2., 26. až 28. 2.
- Dni kvetov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie kvetných rastlín alebo bylín používaných na liečebné účely.
-> 1. až 3. 2., 10. až 12. 2., 18. až 21. 2., 28. až 29. 2.
Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com