27/03/2024

Lunárny kalendár záhradkára – apríl 2024

Prvú štvrtinu roka 2024 má vaša záhradka úspešne za sebou. Na bilancovanie, čo sa vám podarilo a čo zas nie, je však ešte času dosť. Skôr sa treba obhliadnuť, či ste v minulých mesiacoch postíhali to, čo ste stihnúť mali. A keď si k tomu pridáte všetky povinnosti, ktoré vás čakajú v apríli, zistíte, že počas najbližších dní vás záhrada konečne zamestná na 100 %. Nezabúdajte však pritom využívať silu Mesiaca. Zohľadnite, ktoré dni sú najvhodnejšie na sadenie, polievanie či inú starostlivosť o záhradu. V tomto ohľade vám bude skvelou pomôckou aprílový lunárny kalendár záhradkára pre rok 2024.

Zdroj obrázka: freepik.com

Apríl v záhrade

Aprílová starostlivosť o záhradu so sebou prináša mnoho krásnych zážitkov. Konečne začíname vo väčšom siať aj vysádzať, pričom nám príjemne sekundujú teplé slnečné lúče. Aj keď predlžujúce sa dni sa stále viac a viac otepľujú, chladné nočné teploty vedia, paradoxne, prekvapiť. A to je zdvihnutý ukazovák najmä pre pestovateľov marhúľ či broskýň, ktoré bývajú v tomto čase už zakvitnuté. Čo všetko vás teda čaká a neminie vo vašej záhrade v priebehu apríla 2024?

Čo siať v apríli?

Ešte stále ste nestihli zasiať mrkvu, petržlen či cibuľku? Ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy. Rýchlo do toho – na nič nečakajte. Možno si len skontrolujte, ktoré dni sú najvhodnejšie na siatie podľa lunárneho kalendára 2024. Keď si podľa toho naplánujete siatie, mohli by ste to pocítiť na lepšej úrode. A samozrejme, stále nezabúdame na vysievanie hrachu, reďkovky či šalátov, ktoré môžu ísť už pokojne na záhony. No a spolu s nimi môžeme experimentovať s karfiolmi, kalerábmi či kapustou.

  • Najvhodnejšie dni na siatie a sedenie zeleniny: 1. až 2. 4., 12. až 26. 4., 28. až 30. 4.
Zdroj obrázka: freepik.com

Čo s priesadami?

Ak ste začiatkom roka neotáľali a chystali si priesady včas, možno stihnete ešte v apríli vysadiť tie urastenejšie do skleníka, resp. pareniska. Týka sa to rajčín, paprík, baklažánov, šalátov, skorých kalerábov a podobne. Každému podľa chuti. S menšími priesadami sa radšej príliš neponáhľajte a doprajte im dostatok času. A myslite na ich pravidelné zavlažovanie.

  • Najvhodnejšie dni na zavlažovanie: 5. až 6. 4., 14. až 15. 4., 24. až 25. 4.
  • Zavlažovanie sa neodporúča: 3. až 4. 4., 11. až 13. 4., 21. až 23. 4.
Zdroj obrázka: freepik.com

Starostlivosť o ovocné stromy

Počas apríla ešte stále stíhate štepiť a preštepovať ovocné stromy. Vyberte si vhodnú metódu a pokúste sa zachovať starú odrodu z vašej či susednej záhrady pre ďalšie generácie. A okrem toho sa poponáhľajte s presádzaním a vysádzaním ovocných stromčekov aj krov. Ak to nestihnete v apríli, budete musieť čakať do jesene. Keď plánujete sadenie stromu z ovocnej škôlky alebo presádzanie stromu na iné miesto, nezabudnite na predvýsadbovú úpravu koreňov. Koreňový systém by mal byť pred výsadbou namočený pár dní vo vode. Čakanie si môžete skrátiť vykopaním jamy a jej každodenným zalievaním. Po niekoľkých dňoch sa jama dobre vyvetrá a pôda okolo nej zostane vlhkejšia – vhodnejšia na zakorenenie. Korienky skráťte do živého dreva, predovšetkým tie poškodené. Vlásočnice však ponechajte vcelku. A nezanedbajte povýsadbový rez – obzvlášť vtedy, keď stromček príde v dôsledku vykopávania o určitú časť koreňového systému.

  • Vhodná doba na vysádzanie a presádzanie: 19. až 20. 4.
Zdroj obrázka: freepik.com

Prihnojenie bobuľovín a drobného ovocia

Možno ste si našli čas na prihnojenie bobuľovín a drobného ovocia ešte v marci. Ak ste sa však k tomu nedostali, v apríli to môžete napraviť. V marcovom lunárnom kalendári sme sa v jednej časti venovali aj starostlivosti o jahody. Okrem iného sme tam spomínali ich prihnojenie. Pre jahody predstavuje skvelú vzpruhu po zime, resp. pred sezónou. No a na hnojenie si potrpia aj určité bobuľoviny – predovšetkým čučoriedky. Vyžadujú si nielen pravidelné dosýpanie kyslej zeminy, resp. rašeliny, ale aj okysličovanie pôdy a hnojenie komplexným hnojivom pre čučoriedky.

  • Najvhodnejšia doba na hnojenie: 24. 4.
  • Nevhodná doba na hnojenie: 16. až 18. 4.
Zdroj obrázka: pixabay.com

Zakladanie trávnika

Zatiaľ čo v spomínanom marcovom lunárnom kalendári záhradkára sme venovali zopár riadkov koseniu trávnika, v tom aprílovom spomenieme jeho výsev. Jar je totiž vhodným obdobím na založenie nového trávnika, rovnako ako aj jeseň. Vyhnúť by ste sa však mali zakladaniu trávnikov v lete, kedy len ťažko zabezpečíte neustále vlhkú pôdu. Pokiaľ pre vás nie je téma zakladania trávnika aktuálna, možno oceníte radu ohľadom holých miest vášho existujúceho trávnika. V apríli môžete na tieto nevzhľadné kúsky vysiať trávne semienka. Pravidelným polievaním docielite, že váš trávnik získa naspäť svoju stratenú krásu. A keď príde čas na prvé kosenie po založení či dosiatí trávnika, prípadne „všedné kosenie“, vykonajte ho vo vhodnom termíne podľa lunárneho kalendára.

  • Najvhodnejšie dni na kosenie trávy: 5. 4., 14. až 15. 4., 24. až 25. 4.
Zdroj obrázka: freepik.com

Siatie a sadenie v okrasnej záhrade

Popri starostlivosti o trávnik aj o zeleninovú a ovocnú záhradu myslíme tiež na okrasnú časť našej záhradky. Vyčleňte si napríklad nejaký čas na obnovu vašej skalky a vysadenie nových skalničiek. Taktiež môžete vysiať nenáročné letničky a trávy, prípadne vysadiť georgíny, ľalie či mečíky na záhony. Alebo sa povenujte presádzaniu letničiek do kvetináčov.

  • Dobrý čas na siatie a sadenie kvetných bylín: 11. až 13. 4., 21. až 23. 4.
Zdroj obrázka: freepik.com

Záhrada v apríli: Záhradkárčenie podľa Mesiaca v marci

  • Dni listov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín a druhov zeleniny, z ktorých chceme využívať listy (napr. kapusta, špenát, šalát a podobne). -> 7. až 9. 4., 15. až 18. 4., 25. až 27. 4.
  • Dni ovocia – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie rastlín, ktoré produkujú ovocie a semená (napr. jahody, paradajky, hrášok, kukurica, tekvice a podobne). -> 1. až 2. 4., 9. až 11. 4., 18. až 20. 4., 27. až 30. 4.
  • Dni koreňov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie koreňových rastlín a koreňovej zeleniny (napr. mrkva, repa, ale aj zemiaky, cibuľa či cesnak a podobne). -> 2. až 5. 4., 11. až 13. 4., 20. až 23. 4., 30. 4.
  • Dni kvetov – sú vhodné na siatie, sadenie, presádzanie a pestovanie kvetných rastlín alebo bylín používaných na liečebné účely. -> 5. až 7. 4., 13. až 15. 4., 23. až 25. 4.

Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com

Všetky blogy