28/09/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – september 2021

Zdá sa, že horúcemu počasiu z augustového obdobia na tento rok odzvonilo. Čo to znamená pre vašu záhradu? Žeby menej práce? Nie, nie – v žiadnom prípade. Aj v septembri je v záhrade stále čo robiť. Síce už pravdepodobne nestrávite toľko času pri polievaní, no zamestnajú vás ďalšie iné aktivity. No a presne im budú venované nasledujúce riadky nášho už tradičného seriálu. Samozrejme, niečo z toho opäť s ohľadom na lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na september 2021.

September začnite starostlivosťou o trávnik

Vedeli ste, že prvé tri septembrové dni sú podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021 ako stvorené na kosenie trávnika? Vyčleňte si preto v jednom z nich určitý čas na pobehanie vašej dvorovej pýchy kosačkou. Okrem toho môžete s blížiacou sa jeseňou v rámci starostlivosti o váš trávnik aj podsiať miesta, ktoré nie sú po lete v najlepšej kondícii. Za následok to môžu mať zvyčajne silné slnečné lúče či nezvaní škodcovia. Nie je to však nič, čo by ste s trochou trávového osiva nezvládli.

Náš tip: Na podsievanie vypadnutých miest vám odporúčame použiť v ideálnom prípade takú istú trávovú zmes, z akej vzišiel aj váš už jestvujúci trávnik.

Mimochodom, okrem kosenia a podsievania trávy môžete koncom septembra tiež naštartovať vertikutátor. Dôvod? Vertikutácia nielenže zbaví váš trávnik starých trsov, nepekných machov a „otravnej“ buriny, ale takisto trávnik prevzdušní a prekysličí.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Prvý septembrový víkend ukončite zberom ovocia

Nasledujúce dni po pozornosti, ktorú ste venovali vášmu trávniku, sa môžete sústrediť na zber ovocia. Pochválil by vás za to aj lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov. Práve podľa neho je totižto prvý septembrový víkend ideálnym na túto aktivitu. Oberajte preto všetky odrody, ktoré v tomto čase dozrievajú. Môže ísť napríklad o jabĺčka, hrušky, slivky či neskoršie broskyne. Čo s týmto všetkým ovocím? Máte celú hŕbu možností. Napríklad, môžete vyvárať džemy, lekváry či detské výživy pre tých najmenších. Výbornou možnosťou je aj zaváranie kompótov či zmrazovanie ovocia – napríklad v podobe ľadovej dreni, resp. uskladnenie ovocia (najmä jabĺčok) v chladných a dobre vetraných pivniciach.

Pozor: Nezabúdajte ani na ovocie popadané pod stromami!

Zatiaľ čo napadnuté plody zlikvidujte v komposte, prípadne niečo z nich hoďte sliepkam na vyzobanie, prezreté plody bez známok hniloby či iného poškodenia môžete smelo využiť. Bola by totižto škoda len tak ich vyhodiť. Jednou z možností je priama konzumácia. Z tých ďalších by sme vyzdvihli možnosť urobiť džem či lekvár – prirodzene popadané ovocie je totižto prezreté a mäkké – teda súce na takéto spracovanie. A samozrejme, nemožno opomenúť ani zbieranie popadaného ovocia do domácej pálenky. Vidíte? Možností máte hneď niekoľko!

Zdroj obrázka: pixabay.com

Pokračujte sadením a prácou v záhrade

Podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021 môžete odštartovať druhý septembrový týždeň sadením a rozličnou prácou v záhrade. Popri siatí špenátu, šalátu či cesnaku, tak nezabúdajte ani na pravidelné plienenie buriny. Áno, aj v upršanom jesennom období jej bude stále požehnane. Potešia sa jej však vaše sliepočky. Pokiaľ náhodou žiadne nechováte, môžete ju dať prehniť na kompost, ktorý neskôr zapracujete do vašich záhonov.

Pozor: Cesnak nesaďte na miesta, kde ste v priebehu tohto roka dopestovali cibuľu, zemiaky, pór či iný cesnak!

V priebehu septembra môžete ešte stále v záhrade aj očkovať ovocné stromčeky. Ideálnym je očkovanie broskýň do jednoročných letorastov mandľových podpníkov. Vyskúšať však môžete aj iné druhy ovocia do im vhodných podpníkov. Ak majú stromčeky dobrú miazgu (kôra sa ľahko odlupuje), očkujte takzvaným T-rezom, kedy sa z očka vylupuje všetka zdrevnatená časť. Naopak, ak vám kôra nejde dobre odlupovať, odporúčame Forkertovo očkovanie, pri ktorom sa reže až do dreva letorastov a na očkách sa ponecháva aj kúsok z dreva. Podrobné postupy výborne popisuje napríklad pán Urbánek vo svojom očkovacom videu, ktoré je voľne dostupné na YouTube.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Nezabúdajte ani na okrasnú záhradu

Mysleli ste si, že počas upršanej jesene si nebudete môcť oddýchnuť pri okrasných kvetinách? Ale kdeže – práve naopak! Veď aj lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021 hovorí, že napríklad taký 8. a 9. september je tým najlepším časom na aktivity spojené s okrasnými kvetinami. Zabavte sa preto napríklad pri vysádzaní skalničiek, rozsádzaní a presádzaní trvaliek či dvojročných kvetín alebo vysádzaním ihličnanov, vždyzelených krov a cibuľovín menšieho vzrastu.

Náš tip: Keď vám to počasie dovolí, druhý septembrový týždeň môžete zavŕšiť ďalším kosením trávy.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Tretí septembrový týždeň = zber ovocia a zeleniny

Samozrejme, ovocie aj zeleninu by ste mali vo všeobecnosti zbierať vtedy, keď ju potrebujete, resp. vtedy, keď máte na ňu chuť. Prípadne aj v tom čase, keď si to podľa dozrievania jednotlivé plody vyžadujú. Z hľadiska lunárneho kalendára je ale najideálnejším časom na tieto činnosti práve tretí septembrový týždeň. Áno, ovocie sme spomínali hneď v prvom septembrovom týždni, no v tomto prípade je doba ešte lepšia. Avšak, keďže všetko dôležité sme o tejto téme rozpísali o čosi vyššie, nebudeme sa znova zbytočne opakovať.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Na čo si dať v záhrade počas septembra pozor?

Najväčšie riziko predstavuje v záhrade počas septembra nielen mnoho tradičných a neúnavných škodcov, ale takisto prebytok vlahy. Okrem praskania a hnitia mrkvy môže tiež zapríčiniť hnilobu cukín a tekvíc rôznych druhov. Keďže ide o zeleninu, ktorej plody dozrievajú prirodzene položené na zemi, mali by ste im v daždivom počasí korigovať prísun vlahy. Pomôcť si dokážete napríklad starými doštičkami podloženými pod jednotlivými plodmi. Zabránite tak ich priamemu kontaktu s vodou a mokrou pôdou. Cukiny, tekvice, mrkvu ani petržlen teda zbytočne nepolievajte. Robte tak jedine v tom prípade, keby bol vo vašom oblasti mimoriadne suchý september.

Náš tip: Aby ste predišli hnilobe mrkvy a petržlenu, môžete hneď na začiatku septembra skosiť ich vňať.

Pokiaľ chováte králiky, nevyhadzujte ju do kompostu. Práve králiky si na nej totižto pochutia. A nebojte sa – petržleny pustia do októbra mladé výhonky vňate, ktoré si môžete smelo zamraziť na neskoršie použitie. Budú omnoho voňavejšie ako tie staré. Každopádne, pri kosení petržlenovej vňate vám odporúčam ponechať zopár petržlenov „zarastených“. Kým dopestujete nové výhonky, staré môžete stále používať napríklad do nedeľných vývarov, ktoré sú z nich náramne voňavé.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Tip na záver – čo s nedozretými paradajkami?

Teplých a slnečných hodín bude počas septembra čoraz menej. Zamýšľate sa preto nad tým, čo s kopou nedozretých zelených paradajok, ktoré vám zostali v záhrade? Otrhajte ich a nechajte ich dozrieť vnútri – ideálne na čo najslnečnejšom mieste. Čo tak napríklad vnútorný parapet na západnej strane vášho domova? Mimochodom, niektorí ľudia si zelené paradajky dokonca aj nakyslo zavárajú. Aj to je teda jedna z možností, čo urobiť s nedozretými plodmi.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Všetky blogy