28/10/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – október 2021

Pohľad pestovateľov a záhradkárov na október môže byť takpovediac dvojaký. Jedna skupinka ho môže vnímať z tej negatívnej stránky – končí všetka úroda a takmer všetko odkvitá. Prečo sa však na tieto skutočnosti nepozrieť o čosi pozitívnejšie? Veď v októbri nastáva azda najväčší zber dopestovanej úrody, ktorej ste venovali počas predošlých mesiacov toľko času. A okrem toho, aj počas sychravej jesene môžete stále s chuťou a do sýtosti sadiť. Samozrejme, ako celý rok, aj v októbri s ohľadom na lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021.

Prvé dni v znamení zberu ovocia

Ruku na srdce – mohol by sa október 2021 začať krajšie ako zberom ovocia? Dozreté jabĺčka či hrušky neskorých jesenných až zimných odrôd zvyknú byť pýchou mnohých vášnivých záhradkárov. No a presne prvé dva októbrové dni sú podľa lunárneho kalendára vhodné na ich zber. Nachystajte si preto čisté a suché debničky, do ktorých budete nazbierané ovocie ukladať. V žiadnom prípade však neuskladňujte poškodené alebo nahnité plody. Hniloba by sa mohla počas zimy preniesť aj na zdravé kúsky. Znehodnotené jablká aj hrušky môžete použiť na priamy konzum, zapracovať ich do kompostu alebo ich pozbierať do pripravovaného kvasu.

Čo s týka naplnených debničiek so zdravým ovocím, ideálnym miesto na ich skladovanie sú chladné a suché pivnice, prípadne vodovodné šachty. Pamätajte, že vo vhodných podmienkach vám jabĺčka aj hrušky vydržia pokojne i celú zimu.

Zdroj obrázka: freepik.com

Plieňte burinu a saďte

Kým prvé dva októbrové dni môžete stráviť zberom ovocia, ďalšie dva by ste si mali podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov ušpiniť ruky už o čosi viac. Od ovocných stromčekov sa môžete presunúť k zeleninovým záhonom. Nastáva totižto ideálny čas na plienenie buriny. Môžete ju hodiť do kompostu alebo ňou potešiť vaše či susedove sliepky.

Vedeli ste, že aj v októbri môžete na čerstvo vyčistené záhony smelo a s radosťou vysádzať? Vyskúšajte napríklad vhodné odrody koreňovej zeleniny – obzvlášť petržlenu a mrkvy. Okrem toho ale môžete sadiť aj cibuľu a cesnak. Výhoda sadenia v tomto období spočíva najmä v tom, že vlastnú cibuľu aj cesnak budete mať dopestovanú s veľmi skorým príchodom jari.

Zdroj obrázka: freepik.com

Po oddychu sa pustite do trávnika

Podrobnú starostlivosť o trávnik počas začínajúcich chladnejších dní sme opisovali v našom Lunárnom kalendári pre pestovateľov a záhradkárov – september 2021. Pozornosť by ste mu ale mali venovať aj v októbri. Po plienení buriny a sadení, čo sú pomerne sýte aktivity, si doprajte pár dní oddychu od záhradných prác. Následne sa môžete zhruba 8. až 9. októbra pustiť práve do vášho trávnika. Takéto načasovanie by vám schválil aj októbrový lunárny kalendár na rok 2021.

Októbrová starostlivosť o trávnik by mala spočívať v odstránení buriny, machov a poškodených trávových trsov. Prázdne miesta môžete ešte stále podsievať vhodným trávovým osivom. Taktiež nezabudnite na vertikutáciu a jesenné prihnojenie, ktoré ochráni váš trávnik pred plesňou snežnou.

Náš tip: Popri starostlivosti o trávnik si nájdite v priebehu týchto dní čas aj na sadenie špenátu na skorý jarný zber. Podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov je totižto 8. a 9. október 2021 vhodným na sadenie listovej zeleniny.

Zdroj obrázka: freepik.com

Zbierajte aj zeleninu

S blížiacou sa polovicou októbra venujte vašu pozornosť zberu ako takému. Vrátiť sa môžete k nezozbieranému ovociu, no upriamte sa aj na koreňovú zeleninu. Máme na mysli najmä petržlen a mrkvu. Rovnako však môžete uskladňovať už aj kaleráb a zeler.

Všetky tieto druhy zeleniny pred uskladnením dôkladne zbavte hliny a blata, aby nezačali plesnivieť či hniť. Samozrejmosťou je aj odstránenie vňate, resp. listov. Zatiaľ čo zelerovou a mrkvou vňaťou potešíte napríklad zajačikov, tú petržlenovú si môžete zamraziť na neskoršie použitie. Kalerábové listy viete tiež dať zajacom. Pokiaľ ich nechováte, pokojne hoďte všetku zeleň na kompost.

Nezabudnite! Rovnako ako pri ovocí, aj pri zelenine platí, že by ste ju mali počas zimy skladovať na chladnom a suchom mieste.

Čo sa týka októbrového zberu zeleninu, nemôžeme opomenúť ani tekvice, cukiny či hokkaidá. Ich listové zvyšky vám síce dajú pri plienení poriadne zabrať, ale samotná úroda vás bude tešiť aj počas zimy. Tekvice, cukiny aj hokkaidá si môžete napríklad zamraziť.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Prvú polovicu októbra zavŕšte sadením kvetín

Do týchto chvíľ sme sa točili najmä okolo ovocia a zeleniny. Ani v októbri vás ale neminú aktivity spojené s kvetinami a okrasnou zeleňou. Prvá polovica októbra je totižto podľa lunárneho kalendára najvhodnejšia na ich sadenie. Sadiť môžete napríklad narcisy či tulipány, ktoré vám svojím skorým jarným rozkvitnutím prekrásne ohlásia príchod jari.

Náš tip: Počas októbra si môžete tiež založiť okrasnú skalku.

Postarajte sa o jahody

Jahody patria vo všeobecnosti medzi najobľúbenejšie záhradné ovocie. Keď sa chcete z ich úrody tešiť aj počas budúceho roka, nemali by ste zanedbať ich jesennú starostlivosť. Počas októbra vám odporúčame, aby ste sa zamerali na ich zalievanie, okopávanie a prihnojovanie. No a s nástupom zimy a mínusových teplôt ich patrične ochráňte – buď prihrnutou zeminou či kôrou, alebo textíliou, ktoré je na to špeciálne určená.

Obrábajte pôdu a záhony

Po zozbieraní všetkej úrody a vyplienení buriny môžete ešte v októbri pomaly pripravovať vaše záhony s ich pôdou na zimný odpočinok. Pôdu buď prekyprite, alebo poorte, pričom nezabudnite na zapracovanie vhodného hnojiva, resp. hnoja.

Praktický tip: Rozsypte po vašich záhonoch suché lístie a vetvy. Dokážete zužitkovať napríklad vyššie zmieňované listové zvyšky z tekvíc a cukín. Cez zimu môže pod nimi nájsť útočisko ježko, ktorý vás ochotne zbaví nezvaných slimákov.

Saďte a presádzajte ovocné stromčeky

Na našom blogu sme vás v priebehu roka neraz informovali o štepení ovocných stromčekov. V priebehu jesene, ideálne po skončení babieho leta, by ste mali stromčekom venovať ďalšiu pozornosť. Spojkované stromčeky, ktoré sa vám na jar ujali, môžete pred zimou presádzať. S podpníkmi, ktoré ste očkovali v lete, radšej počkajte až do budúcej jesene. Nič sa však nemusí pokaziť, keď by ste ich presadili aj v tomto roku. A samozrejme, okrem presádzania môžete tiež sadiť nové stromčeky zakúpené v záhradkárstvach. V oboch prípadoch je základom vopred pripravená jama.

Zdroj obrázka: freepik.com

Jama na sadenie či presádzanie ovocných stromčekov môže byť vykopaná pokojne aj mesiac dopredu, aby sa dostatočne vyvetrala. Radšej vykopte väčšiu jamu, aby korienky zbytočne nebojovali s hutnou pôdou. Deň pred sadením odporúčame celú jamu zaliať vodou. V deň sadenia, resp. presádzania, zmiešajte zeminu so záhradníckym substrátom a stromček bezprostredne po vykopaní alebo prinesení zo záhradkárstva presaďte. Pokiaľ razíte na miesto sadenia väčšiu vzdialenosť, koreňový systém obaľte napríklad igelitom, aby náhodou nevyschol. A čo je nesmierne dôležité, pri presádzaní sa snažte ponechať na koreňoch čo najviac pôvodnej zeminy. Na záver nezabudnite čerstvo presadené a zasadené stromčeky pravidelne výdatne polievať.

Náš tip: Očká, ktoré sa vám po letnom očkovaní ujali, môžete na zimu prikryť nejakým papierovým obalom, aby ste ich ochránili pred zmrznutím. Nie každý to však robí. Niektorí skúsení záhradkári sú toho názoru, že dobre ujaté očko prežije zimu aj bez ochrany. Mimochodom, očká, ktoré sa ujali, odlíšite od tých neujatých tak, že im zhruba do 2 až 3 týždňov od očkovania odpadli stopky z listov – napríklad pri vašom jemnom dotyku. Stopky, ktoré na očkách zostali a začali schnúť, vypovedajú o neuchytenom očku.

Tipy na druhú polovicu októbra 2021 podľa lunárneho kalendára

  • 16. a 17. október 2021 – vysievajte listovú zeleninu a venujte pozornosť starostlivosti o váš trávnik.
  • 18. a 19. október 2021 – saďte plodovú zeleninu a zbierajte ovocie na zimné uskladnenie.
  • 20. október 2021 – zapracovávajte hnojivo do pôdy a záhonov.
  • 21. a 22. október 2021 – saďte koreňovú zeleninu a zbierajte ovocie a koreňovú zeleninu na zimné uskladnenie.
  • 23. až 25. október 2021 – nezalievajte rastliny!
  • 26. a 27. október 2021 – venujte pozornosť starostlivosti o váš trávnik.
  • 28. až 30 október 2021 – zbierajte ovocie na zimné uskladnenie, no nezapracovávajte hnojivo do pôdy a záhonov.
  • 31. október 2021 – posledný októbrový deň v roku 2021 môžete podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov čokoľvek sadiť, vysádzať a presádzať.

Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com, vlastné spracovanie

Všetky blogy