Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov –november 2021
Síce sa nám čoraz viac zozimieva, no podobne ako v októbri, aj v novembri vás čaká mnoho
záhradných povinností. A tak ako po celý rok, aj s jeho blížiacim sa záverom môžete všetky
záhradné aktivity vykonávať s ohľadom na lunárny kalendár pre pestovateľov a
záhradkárov na rok 2021. Pravdou je, že sa v ňom toho nájde o čosi menej ako v
predošlých mesiacoch, no aj to je lepšie ako nič. Poďme teda spoločne zazimovať vašu
záhradu, aby ste sa mohli na jar tešiť zo skorej úrody.
November v záhrade
Jeden by si mohol myslieť, že novembrové záhradné povinnosti začnú aj skončia
zrýľovaním, resp. zoraním, záhrady. Pokiaľ však plánujete prácu v záhrade vykonávať
poctivo aj v jedenástom mesiaci v roku, nenadriete sa len pri prekyprovaní záhonov.
Pozornosť by ste mali totižto venovať aj ovocnej, aj okrasnej záhrade. A samozrejme, ani v
novembri by vás nemala minúť starostlivosť o trávnik. No a po dlhej dobe prídu na rad aj
všetky záhradné pomôcky. Ale o tom neskôr. Vezmime to pekne poporiadku.
Práca v zeleninovej záhrade
V predošlej časti sme to už spomenuli, no zaslúži si to opätovnú a osobitnú pozornosť – rýľovanie, resp. oranie, záhrady. Úprimne, aká by to bola jeseň bez prekyprenia záhonov a zapracovania kvalitného záhradného kompostu? Bez ohľadu na to, či stavíte na rýľovanie, alebo oranie, vám odporúčame, aby ste na záhonoch nechávali väčšie hrudy. Takto upravená pôda lepšie absorbuje všetku zimnú vlahu.
Náš tip: Je dosť možné, že vaše záhony si budú pýtať po náročnom roku aj doplnenie vápnika. Ako ale zistíte, že ho skutočne potrebujú? Odoberte si vzorku pôdy z vašich záhonov a starostlivo ju vysušte. Keď bude vzorka pôdy perfektne vyschnutá, dajte na ňu kvapku octu a pozorne počúvajte! V prípade, že budete počuť aspoň jemné zašumenie, nemusíte vašim záhonom dodávať vápnik. Na druhej strane, pokiaľ k šumeniu nedôjde, vápnik bude potrebný.
Okrem prekyprovania záhonov však môžete stráviť čas v zeleninovej záhrade aj iným spôsobom. Jedným z nich je napríklad prekrývanie zimných odrôd zeleniny (šaláty, kel, špenát) mulčom alebo čečinou. Ochránite ich tak pred mrazom. A aj keď možno neuveríte, ale stále môžete aj vysádzať. V novembri sa dá ešte stále sadiť cesnak, prípadne aj niektoré druhy zeleniny. Pokiaľ vám to počasie dovolí, zasaďte si napríklad mrkvu, petržlen či cibuľku. Skoro na jar sa tak budete môcť tešiť z čerstvej, a hlavne vlastnej, úrody.
Odporúčanie: Zasaďte si do kvetináčov pažítku a petržlen. Nachystané kvetináče umiestnite na teplé a svetlé miesto, aby ste si mohli aj cez zimu vychutnávať čerstvú zeleň a voňavú vňať.
Čo sa týka zeleninovej záhrady, nemôžeme zabudnúť ani na zmienku o póre a niektorých druhoch kelu – napríklad kučeravý či ružičkový. Konkrétne narážame na to, že sa s ich zberom nemusíte pred zimou vôbec ponáhľať. Ide totižto o zeleninu, ktorá môže zostať na záhonoch aj počas zimných mesiacov. Ako kel, tak aj pór si teda môžete vychutnávať aj cez zimu.
Zhrnutie
- Porýľujte/Zorte záhony vo vašej záhrade.
- V prípade potreby doplňte pôde vápnik.
- Niektoré druhy zeleniny prekryte mulčom alebo čečinou.
- Môžete vysádzať cesnak, mrkvu, petržlen či cibuľku.
- Do kvetináčov si zasaďte pažítku a petržlen.
- Pór a kel nechajte v záhrade zimovať.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Práca v ovocnej záhrade
Práca v ovocnej záhrade sa bude týkať najmä zazimovania ovocných stromov a krov. Vo všeobecnosti platí, že by ste ich mali pri kmeňoch opatrne okopať – a to tak, aby ste im nepoškodili koreňový systém. Citlivejšie druhy, ako napríklad egreše, jahody či ríbezle môžete aj prihnojiť a prikryť vhodnou pokrievkou.
Vedeli ste, že do príchodu prvých vytrvalých mrazov môžete aj počas novembra stále vysádzať a presádzať ovocné stromčeky? Celý proces, ako na to, sme podrobne opisovali v Lunárnom kalendári pre pestovateľov a záhradkárov – október 2021.
Pozornosť však venujte aj dospelým stromom. Zatiaľ čo z korún by ste im mali odstrániť všetky pozostatky plodov, tak z pňov machové porasty. Všetok odstránený materiál môžete následne hodiť do kompostu.
Zhrnutie
- Okopte ovocné stromy a kríky tak, aby ste im neporušili koreňovú sústavu.
- Prihnojte a prikryte citlivejšie druhy ovocných kríkov.
- Počas teplejších dní vysádzajte a presádzajte ovocné stromy.
- Zbavte dospelé stromy pozostatkov plodov a macových porastov.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Práca v okrasnej záhrade
Kvietkov je na záhrade stále menej a menej, no farieb, paradoxne, pribúda. Môže za to najmä prekrásne jesenné lístie, ktoré však dokáže narobiť starostí až-až. Pravidelne ho preto z vašej záhrady a z vášho dvora zhrabávajte. Keď chcete predísť jeho neskoršiemu rozfúkaniu, uložte ho do kompostu alebo ho použite na prikrytie koreňov a pníkov citlivých ovocných kríkov. Keď lístie zaťažíte vrstvou kompostu či mulču, nemusíte sa obávať jeho rozfúkania. Výhodou je, že takto využité lístie sa časom rozloží a poskytne kríkom užitočné živiny.
Čo sa týka spomínaného kompostu, použiť by ste ho mali aj na prihnojenie trvaliek po ich okopaní. Dajte si však pozor, aby ste im neporušili korienky. No a opäť platí to, čo pri citlivých ovocných kríkoch – čečinou či mulčom chráňte aj citlivé okrasné kvety a dreviny, prípadne aj skalku.
V súvislosti s novembrovou prácou v okrasnej záhrade nemožno opomenúť ani stále realizovateľné vysádzanie cibuľovín a tiež starostlivosť o ruže. Pamätajte, že kry ruží by ste nemali pred zimnými mesiacmi strihať. Odstráňte im len kvety. No a následne ich nezabudnite prihrnúť vhodným materiálom. Čo sa týka stromčekových ruží, tým by ste mali pred zimou chrániť korunu netkanou textíliou.
Náš tip: Pokiaľ máte na záhrade rozkvitnuté chryzantémy, doprajte si pri nich zaslúžený večerný relax. Verte, že úplne postačí letmý pohľad na ich krásne farby pri zapadajúcom slnku. V chladnom jesennom počasí to má skutočne niečo do seba.
Zhrnutie
- Zhrabávajte popadané lístie a použite ho do kompostu alebo na prikrytie citlivých kríkov.
- Okopte a prihnojte trvalky tak, aby ste im neporušili korienky.
- Citlivé kvety, okrasné dreviny a skalky chráňte pred mrazom mulčom alebo čečinou.
- Vysádzajte cibuľoviny.
- Postarajte sa o ruže.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Čo ďalej robiť v záhrade počas novembra?
Okrem mnohých vyššie zmieňovaných tipov nezabúdajte v novembri ani na trávnik a vaše záhradné vybavenie, ktoré vám ochotne asistovalo počas celého roka.
Zazimovanie trávnika
Trávnik by ste mali v novembri pred príchodom zimy ešte raz pokosiť. Nie však príliš na nízko, aby nevyschol – ideálne na výšku zhruba 4 cm. Nič nepokazíte ani jeho prevzdušnením pomocou vertikutátora či špeciálnych hrablí. A taktiež si nájdite čas na jeho pohnojenie, aby bol cez zimu chránený pred chorobami a škodcami.
Zazimovanie náradia a pomôcok
Lopaty, rýle, motyky, hrable, krhly či iné záhradné pomôcky pravdepodobne nebudete cez zimu príliš potrebovať. A keby aj, ľahko si ich vytiahnete zo suchého miesta, na ktoré by ste ich mali pred zimou odložiť. No predtým, ako im nájdete vhodné miesto na prezimovanie, ich starostlivo očistite a vysušte, aby sa neznehodnotili – napríklad hrdzou. A aby sme nezabudli, vypustite zo všetkých hadíc a trubiek vodu a odstavte jej prívod. Odkvapkané hadice následne zmotajte a uložte k ostatnému náradiu, aby pod vplyvom mrazu nepopraskali.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Lunárne tipy na november 2021
Aj napriek sychravému počasiu, mrazom a poberaniu záhrady na zimný odpočinok je november pre všetkých poctivých záhradkárov rovnako krásny ako každý iný mesiac. Koniec koncov, je neoddeliteľnou súčasťou našej celoročnej skladačky – nášho celoročného úsilia. Dúfame, že si ho užijete aj so záverečnými lunárnymi tipmi:
- všeobecne vhodnou dobou na vysádzanie a presádzanie je podľa lunárneho kalendára 1., 27. a 28. november
- rovnaké dátumy, teda 1.,27. a 28. november, sú vhodné aj na sadenie koreňovej zeleniny
- sadenie kvetín by ste mali podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov vykonávať ideálne počas 10. a 11. novembra
- najvhodnejšou dobou na hnojenie je 19. november – naopak, najhoršou zase 25. a 26. november
- keď chcete brať ohľad na lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov aj pri zazimovaní trávnika, pustite sa doň 4., 5., 12., 13. alebo 14. novembra
Zdroj obrázkov: pixabay.com