28/03/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – marec 2021

Marec je prekrásny v tom, že počas neho s otvorenou náručou vítame prvé jarné dni v roku. Okrem toho je ako stvorený na prácu v záhradke – obzvlášť na sadenie. A aby toho nebolo málo, slniečko zvykne v tomto období čoraz viac vykúkať, pričom dni sa nám postupne predlžujú. Jednoducho, fantastická príležitosť na záhradkárčenie aj po „fajrontoch“. Viete však, čo hovorí na pestovateľské a záhradné práce v marci lunárny kalendár?

Záhrada v marci

Po uzimenom januári a kratučkom februári teda prichádza slnečný (dúfajme) marec. Pokiaľ vám to vaše povinnosti, a samozrejme aj počasie, dovolia, môžete ho takpovediac celý stráviť vo vašej záhrade. Núkajú sa vám v nej nielen práce okolo zeleniny a ovocia, ale taktiež v súvislosti s okrasnými kvetmi a drevinami. Na čo sa teda môžete tešiť?

Zeleninové povinnosti

Konečne naplno – teda, v rámci možností. Marcovým sadením sa môžete vyšantiť do sýtosti. Vytiahnite všetko náčinie a náradie z vášho dreveného záhradného domčeka, pripravte zeleninové priesady a sejte jedna radosť. Na vašu zeleninovo-záhradnú aktivitu čakajú paradajky, paprika, mrkva, petržlen, zeler, hrach, reďkovka, šalát či špenát. Navyše, nemožno opomenúť ani cibuľku a jarný cesnak.

Zatiaľ čo cibuľu-sadzačku, jarný cesnak a koreňovú zeleninu ako mrkvu a petržlen môžete v prípade priaznivého počasia vysádzať priamo do záhonov, tak na sadenie papriky, rajčín a zeleru odporúčame použiť predpestované priesady. A ak máte po zime nachystaný už aj fóliovník, resp. skleník, smelo ho zaplňte reďkovkou a šalátom.Náš tip: Ešte predtým, ako sa pustíte marcového sadenia, nezabúdajte, že pôda by mala byť po zime zrýľovaná a prihnojená. Samozrejme, pokiaľ vám to jej rozmrznutie už dovolilo.

Ovocné povinnosti

Popri práci so zeleninou nezabúdajte ani na sladučké ovocie. V tomto čase by ste mali pomaličky finišovať s orezávaním ovocných drevín a viniča. Okrem toho, ako v prípade zeleninových povinností, aj pri ovocí máte v marci možnosti sadenia. Vysádzať môžete napríklad marhule, broskyne či spomínaný vinič. Na svoje si prídu aj milovníci orechov a mandlí. Dreviny so spomínanými plodmi môžete taktiež vysádzať už počas marca. A samozrejme, do marcového kalendára si zapíšte aj čistenie, ošetrovanie a preštepovanie ovocných drevín.

Náš tip: Popri spomínanej práci sa jedným očkom pozrite aj na vaše maliny a jahody, resp. ich rastlinky. Po celej zime si zaslúžia vašu pozornosť a dôkladné prečistenie.

Okrasné povinnosti

Dá sa predpokladať, že v prípade slnečného marca upúta vašu pozornosť aj práca okolo trávnika. Na mieste je jeho pohrabanie, prevzdušnenie a prípadne aj prihnojenie. Avšak, pokiaľ sa tak náhodou nestane, dozaista by ste mali minimálne vyčistiť všetky okrasné záhony od nahromadenej čečiny a popadaného lístia. Keď tak urobíte, záhony si môžete razom pripraviť aj na nasledujúcu výsadbu s výsevom. Predlžujúce sa marcové večery môžete stráviť aj upravovaním živých plotov a čistením zámkovej dlažby.

Náš tip: Do vašich pripravených záhonov môžete postupne vysádzať sirôtky, nezábudky či sedmokrásky.

Zdroj obrázka: freepik.com

Čo hovorí marcový lunárny kalendár?

Tak, konečne sa dostávame aj k tomu, čo hovorí na marec 2021 lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov. Plynule nadviažeme na to, čo sme spomínali v predošlých riadkoch už niekoľkokrát – na sadenie. Prvé štyri marcové dni sú totižto z hľadiska lunárneho kalendára ako stvorené na siatie a sadenie. Mimochodom, vedeli ste, že niektoré rastliny sa vyznačujú špecifickým dňom siatia a sadenia?

Nás tip:Zatiaľ čo 1. marec je fantastickým dňom pre vývoj rastlín, ktorých plodmi sú kvety, tak 3. marec môže byť skvelým pre rastliny, ktorých plody sú listové alebo stonkové.

Čo nestihnete do 4., dobehnete po 20.

Pokiaľ vám iné povinnosti, prípadne počasie, znemožnia siatie a sadenie počas prvých štyroch marcových dní, nezúfajte. Čo nestihnete do 4., môžete smelo dobiehať po 20., kedy opäť začínajú super dni na siatie a sadenie. Navyše, okrem rastlín, ktorých plodmi sú kvety, listy či stonky, dôjde čas aj na rastliny so semienkovými a koreňovými plodmi.

Náš tip: Z hľadiska lunárneho kalendára je výborným obdobím na vývoj rastlín, ktorých plodmi sú semienka alebo podzemné plody, 24. a 25. marec. Čo sa týka rastlín s koreňovými plodmi, tým by sa malo najlepšie dariť 26. a 27. marca.

Zdroj obrázka: freepik.com

5 marcových odporúčaní na záver

Ak sa chcete držať marcových záhradných dní v súlade s lunárnym kalendárom pre pestovateľov a záhradkárov, máme pre vás 5 užitočných odporúčaní na záver:

  1. Prvé dva marcové dni nezalievajte rastliny.
  2. Vyhnite sa používaniu chemických hnojív počas 24., 25. a 29. marca  – mohli by ste totižto vysušiť a zničiť vaše rastliny.
  3. Pokiaľ chcete zmrazovať nejaké ovocie (v marci asi jedine kúpené), urobte tak 5., 6., 14. alebo 15. marca.
  4. Keď chcete sadiť kvety a kvetné byliny, pustite sa do práce 20. marca.
  5. Váš pracovný marec môžete ukončiť napríklad pokosením trávnika.

Zdroje obrázkov: freepik.com a vlastné spracovanie

Všetky blogy