28/05/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – máj 2021

„Prichádza máj, ten lásky čas…“

…zvykne sa už tradične hovoriť s blížiacim sa príchodom mája. Avšak, okrem toho, že máj je podľa ľudových povier a vráv odvekým mesiacom lásky, je aj časom ako stvoreným pre mnohé záhradné práce. Aj z toho dôvodu nemôžeme vynechať náš už tradičný Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov, ktorý bude aj pre máj 2021 ako obvykle plný rád a tipov súvisiacich so záhradkárčením.

Máj – mesiac viditeľných úspechov

Áno, každý vášnivý záhradkár a pestovateľ by mohol označiť máj aj takto. Máj je totižto časom, kedy sa zvykne úradná pôda doslova a do písmena zazelenieť. Úrodná čierna farba tak získa ešte úrodnejší zelený nádych, vďaka čomu si budete môcť naplno vychutnať viditeľné úspechy vašej doterajšej záhradnej aktivity. No a ruku na srdce, že jej za tie 4 uplynulé mesiace nebolo vôbec málo. Každopádne, ak sa o vašu záhradku zodpovedne staráte a pravidelne jej doprajete dostatok vlahy, v máji sa vám odvďačí prvými zelenými výhonkami. Nehovoriac o tom, že niektoré z nich vykúkali z pôdy už v apríli, však? Skvelým príkladom je či už jarná cibuľka, hrášok, alebo reďkovka. Spomenúť však musíte aj šalát, špenát, mrkvu či petržlen. Všetky tieto druhy zeleniny vám v máji odzrkadlia vaše vynaložené úsilie.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Čas na vysádzanie zeleninových priesad

Tak, konečne ste sa dočkali. Pre priesady, ktoré po celý ten čas zaberali miesto na vašich parapetoch, nastalo konečne vhodné obdobie na to, aby sa presunuli von. Máme na mysli najmä predpestované priesady na papriky a rajčiny, ale taktiež priesady kalerábov, zeleru či póru. Alebo máte doma nachystané ešte nejaké iné?

Náš tip: S vysádzaním priesad do vonkajších priestorov vašej záhradky však radšej začnite až po „zamrznutých“, teda po Pankrácovi, Servácovi a Bonifácovi. Očami pranostík sú totižto „zamrznutí“ známi pre záhradkárov neželanými teplotnými výkyvmi. Na druhej strane, v pokročilom 21. storočí nikdy neviete, kedy vás aké počasie prekvapí. So spomínanými priesadami však aj napriek tomu odporúčame počkať zhruba do polovice mája.

Mimochodom, odhliadnuc od priesad, v máji môžete sadiť fazuľu či kukuricu. A v prípade, že ste nestihli ešte sadenie zemiakov, mrkvy či petržlenu, alebo vám zostali v záhrade nejaké voľné riadky, využite ich. Stále nie je neskoro.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Májová starostlivosť o jahody

Sladučké jahody patria vo všeobecnosti medzi najobľúbenejšie dary záhrady – obzvlášť u tých najmladších. Vyžadujú si však veľkú pozornosť a oddanú starostlivosť. Bohužiaľ, možno práve preto ich nenájdeme v každej záhradke. Ak ale patríte medzi poctivcov, u ktorých jahody v záhrade nechýbajú, vedzte, že v máji by ste ich mali prihnojovať, podkladať (napríklad slamou alebo podložkami) a patrične zavlažovať.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Práca v ovocnej záhradke

Ak sa vo vašej záhradke nachádzajú aj ovocné stromčeky, v máji vás neobíde ani práca s nimi spojená. Tento čas je totižto ideálny na dokončovanie preštepovania ovocných stromčekov. Samozrejme, netreba zabúdať ani na zastrihávanie a postrekovanie, prípadne všedné kontrolovanie.

Vedeli ste, že spojkovaniu ovocných stromčekov, konkrétne marhúľ a sliviek, sme venovali samostatnú obsiahli kategóriu v našom predošlom Lunárnom kalendári pre pestovateľov a záhradkárov na apríl 2021?

Zdroj obrázka: pixabay.com

Zakladanie trávnika

V máji si nájdite čas nielen na starostlivosť o úrodu, ale aj na zveľaďovanie vášho pozemku, menovite trávnika. Nejeden oddaný záhradkár by vám totižto prízvukoval, že práve tento mesiac je ideálny na zakladanie trávnika – či už sejbou, alebo pokladaním takzvaného trávového koberca. A samozrejme, zakladanie trávnika so sebou prináša aj nasledujúce povinnosti súvisiace s pravidelným kosením a prihnojovaním.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Prvé májové pochúťky

Priznajte sa – na akých vami dopestovaných pochúťkach ste si „pomastili“ bruško už v apríli? Bola to reďkovka zo skleníka, resp. fóliovníka, alebo čerstvý špenát? Ak ste to náhodou aj nestihli, v máji si na nich dozaista už pochutíte. A na tanier si k nim môžete čochvíľa pridať aj jarnú cibuľku a šalát. Darmo, nie je nad čerstvú jarnú zeleninu z domácej úrody. K tomu maslový či omastený chlebík a večera ako lusk je na stole.

Zdroj obrázka: pixabay.com

„Lunárne“ rady a tipy na záver

No a na záver sa pozrime na to, čo hovorí na jednotlivé kapitoly, ktoré sme v predošlých riadkoch preberali, práve lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na máj 2021:

  • Máj – mesiac viditeľných úspechov: Ako sa hovorí, nemali by ste zaspať na vavrínoch. Aj napriek viditeľným úspechom preto nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť o vaše záhony. Pri pohľade na májový lunárny kalendár zistíte, že vhodným časom na ich okopávanie sú prvé dni po „zmrznutých“.
  • Čas na vysádzanie zeleninových priesad: Zatiaľ čo s vyššie zmieňovanými priesadami je ideálne počkať až na druhú polovicu mája, lunárny kalendár hovorí, že sadenie mrkvy, petržlenu či fazule ši môžete naplánovať hneď na prvé májové dni.
  • Májová starostlivosť o jahody: Z hľadiska lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov vám odporúčame podložiť jahody hneď v prvý májový týždeň a následne ich okopať a prihnojiť v druhom májovom týždni.
  • Práca v ovocnej záhradke: Lunárny kalendár hovorí, že na záver prvého májového týždňa alebo na koniec mája môžete prihnojiť vaše ovocné stromy.
  • Zakladanie trávnika: Pokiaľ sa chcete pri zveľaďovaní vášho trávnika riadiť lunárnym kalendárom, naplánujte si jeho zakladanie hneď na prvé májové dni.
  • Prvé májové pochúťky: Lunárny kalendár naznačuje, že ideálny čas na zber koreňovej zeleniny je buď 10. a 11. májový deň, alebo blížiaci sa koniec mesiaca. Na druhej strane, my vám radíme, aby ste si šťavnatú reďkovku vytrhli vtedy, keď budete mať na ňu chuť.

A mimochodom, nezabúdajte na májový bozk pod rozkvitnutou čerešňou. Ten by mal prísť podľa vráv a povier síce presne 1. mája, no ruku na srdce, na lásku nie je nikdy neskoro. Prajeme vám teda nielen zaľúbený, ale aj „záhradný“ máj 2021.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

Všetky blogy