28/06/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – jún 2021

Máj v záhrade bol síce určite pre väčšinu z vás prekrásny, no treba sa pozerať neustále dopredu. Máme tu jún, ktorý môže byť vo vašej záhradke rovnako nádherným. Za usilovnú prácu sa vám totižto dostane prvého sladučkého ovocia, ďalšej chutnej zeleninky a všetkého úžasného, čo sa života pestovateľov a záhradkárov týka. Priatelia, toto všetko by ste mali vedieť nielen o júnovej záhrade, ale taktiež o lunárnom kalendári pre pestovateľov a záhradkárov na jún 2021.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Jún v záhrade

Jún v záhrade je úchvatný najmä pre svoju úžasnú červenú farbu. V akom slova zmysle? Práve príchod júna totižto so sebou prináša aj červenajúce sa jahody, maliny, ríbezle či čerešne. Nenechajte sa však zmiasť. Jún totižto nie je len „prechádzkou červenou záhradou“. Predznamenáva aj mnoho práce, ktorá sa však spolu so správnym nastavením mysle razom zmení na relax a zábavu. Dávame preto do pozornosti to, čo môžete a mali by ste robiť vo vašej záhrade počas júna.

Práca v ovocnej záhrade

Okrem vychutnávania si prvých jahôd, malín, ríbezlí a čerešní nezabúdajte ani na skutočnosť, že po zbere plodov by ste sa mali vo všeobecnosti postarať o záhony v zmysle ich prekyprenia a prihnojenia. Rovnako by ste mali venovať pozornosť ovocným stromčekom, resp. preberaniu a odstraňovaniu ich zdeformovaných plodov. Tie, ktoré opadali na zem bez vášho pričinenia, pozodvihujte a skompostujte. Čas si môžete vyhradiť aj na odstránenie nezdravých konárikov vašich ovocných stromčekov a tiež na polievanie počas suchších dní. To sa týka najmä mladých stromčekov, ktoré si vyžadujú zvýšenú starostlivosť a výživu.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Práca v zeleninovej záhrade

Keďže „rozkvet“ reďkovky, cibuľky či špenátu je takpovediac v plnom prúde, môžete si ich s radosťou a do sýtosti vychutnávať. Nič iné v podstate neplatí ani pri skoršie vysádzanom šaláte či kalerábe. Čo sa práce týka, mali by ste vyštipovať a vyväzovať kolíkové rajčiny. A okrem toho, keď už sme spomenuli špenát, ten vám pravdepodobne už ide ľudovo povedané „do semena“. Preto vám ho odporúčame vytrhať, zamraziť a pripraviť pôdu pod ním na ďalšiu výsadbu. Čo na jeho miesto? Možností máte neúrekom. Šalát, neskoršie zemiaky či priesady póru. No a ak ste si náhodou vo vašej záhrade všimli kôpor, môžete si z neho čo-to zamraziť na neskoršie použitie, prípadne si doprajte fantastickej kôprovej omáčky.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Práca v okrasnej záhrade

V priebehu mája sa naše záhradky pasovali s nepríjemným vetrom. Aj preto vám odporúčame, aby ste vaše vyššie kvety a okrasné dreviny priviazali k oporám. Zamedzíte tak ich prípadnému znehodnoteniu pri ďalších nežiaducich nárazoch vetra. Okrem toho, stále môžete pokračovať vo výsadbe letničiek, ku ktorým smelo pridajte už aj chryzantémy. A samozrejme, jedným očkom sledujte všetku pýchu vašej okrasnej záhrady – napríklad aj živé ploty, ktoré môžete postupne upravovať.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Júnový lunárny kalendár

Prvý júnový týždeň sa nesie z hľadiska lunárneho kalendára postupne v znamení dní kvetov, listov, plodov a koreňov. Samozrejme, obdobná postupnosť pokračuje aj počas celého mesiaca. Do pozornosti však dávame v prvom rade to, čo môžete robiť podľa lunárneho kalendára na rok 2021 už v priebehu prvého júnového týždňa.

Kvety, listy, plody, korene…

Úplne prvý júnový deň je doslova a do písmena ako stvorený na vykladanie letničiek na balkóny či terasy a ostrihávanie odkvitnutých narcisov či tulipánov. Keď tak urobíte, hneď na ďalší deň sa môžete pustiť do vysievania letného šalátu – napríklad na vyššie zmieňované záhony po vytrhaní a uskladnení špenátu. Okrem toho, začiatok júna je z lunárneho hľadiska predurčený aj na zber a sušenie byliniek, akými sú napríklad mäta a medovka.

Popri „kvetoch“ a „listoch“ však na začiatku júna nezabúdajte ani na „plody“. Zberať môžete napríklad prvé jahody, maliny, čerešne či ríbezle, pričom by ste nemali zabúdať ani na starostlivosť o ich záhony. No a prvý júnový týždeň nemôžete z hľadiska lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov ukončiť lepšie ako trhaním buriny, pretrhávaním mrkvy a petržlenu a kopcovaním zemiakov, resp. zberom prvých skorých zemiakov.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Slovo na záver

Uvedomujete si, že koncom júna zavŕšite z hľadiska roka 2021 prvú polovicu vašej starostlivosti o záhradku, počas ktorej ste pravdepodobne prihliadali aj na naše rady súvisiace s lunárnym kalendárom pre pestovateľov a záhradkárov? Úprimne preto dúfame, že budete mať z vašej „polovičnej práce“ radosť a že sa spoločne a s chuťou budeme môcť prehupnúť aj do druhej polovice.

Zdroje obrázkov: pixabay.com

Všetky blogy