28/07/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – júl 2021

Večerné grilovanie či každodenné kúpanie sa v domácom bazéne? Áno, aj o takýchto radostiach je júl, ktorý vo všeobecnosti patrí medzi najteplejšie a zároveň najsuchšie mesiace v roku. A aj preto si bude v jeho priebehu vyžadovať vaša záhradka špeciálnu pozornosť. Možno by ste počas príjemných letných večerov radšej naplno relaxovali, no garantujeme vám, že prírodné vyžitie v záhradke bude na nezaplatenie aj v júli. Samozrejme, potvrdil by vám to aj lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na júl 2021

So starostlivosťou to príliš nepreháňajte!

Skôr než prejdeme ku všetkým tým prekrásnym možnostiam, ktoré záhradka v júli ponúka, nemôžeme zabudnúť na dôležité upozornenie. Vzhľadom na to, že dlhé júlové dni môžu byť najmä v poludňajších hodinách obzvlášť slnečné a horúce, by ste to nemali so starostlivosťou o záhradu príliš preháňať. Ovocná, zeleninová aj okrasná záhradka si v suchom období síce vyžaduje viacej vlahy, no určite nie v čase najsilnejšieho slnka. Polievajte preto najmä večer. Pokiaľ sú ale letné dni u vás skutočne horúce a suché, zaviesť môžete aj skorú rannú zálievku.

Na druhej strane, pomerne často sa môžete venovať napríklad okopávaniu záhonov. Pri dlhom pôsobení slnečných lúčov si totižto pôda vytvára škrupinu, ktorá zle prepúšťa vodu. Aby sa zálievka po pôde nekĺzala a dostala sa až ku koreňom, pôda musí byť dostatočne skyprená.

Tip: Večer pred plánovaným okopávaním si záhony polejte. Uľahčíte si tak prácu. Následne ich polejte opäť až večer alebo ďalšie ráno, aby stihla drobná okopaná burina zoschnúť. V opačnom prípade by sa mohla nechcene (pre vás) opätovne „ujať“.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Nekonečno možností v zeleninovej záhrade

Predpokladáme, že v priebehu júna ste si plnými dúškami vychutnávali fantastické nedeľné vývary z mladej zeleninky. Vždy nás fascinovalo, akú sýtozelenú farbu dokázali od nej pochytiť. No a keďže ste pravdepodobne už mnoho zeleniny zo záhonov zozbierali, prirodzene sa vám utvorili nejaké tie voľné miesta v záhonoch. Tie by ste mali starostlivo prekypriť, pohrabať a nachystať tak na ďalšiu výsadbu. Možností, čo sadiť, je takpovediac nekonečno.

Siahnuť môžete po priesadách póru alebo po neskorých odrodách reďkovky, špenátu, či zemiakov. Ak vám náhodou v zásobe zostali aj nejaké nevyužité priesady rajčín, papriky, kalerábu alebo kapusty, smelo môžete vysadiť aj tie. A keď už sme spomenuli rajčiny a papriky, nezabúdajte na ich pravidelné kontrolovanie a vyväzovanie k oporám. Čím viac rastú a plodia, tým vyššie by ste ich mali priväzovať. Čas od času odstráňte aj zálistky, aby sa vám z rajčín nestal neproduktívny rozrastený krík. Úmyselne sme spomenuli aj zemiaky. Veríme tomu, že počas júna ste neodolali a zopár kopčekov ste už vyhrabali – minimálne na sviatočný nedeľný obed. Popravde, ani sa vám nečudujeme. Mladé zemiaky s rascou, maslom a čerstvou petržlenovou vňaťou sú jednoducho TOP! Aby sa však v priebehu júla vo svojich radoch ešte stále postupne zväčšovali, mali by ste kontrolovať, či si na ich vňati nechutia pásavky zemiakové – ľudovo povedané „mandelinky“. Dokážu totižto narobiť viac galiby než by ste si mohli myslieť. V prípade ich udomácnenia na vašich zemiakoch preto odporúčame zvoliť vhodný postrek.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Odmena vás neminie

Keď poskytnete rajčinám, paprikám aj zemiakom patričnú starostlivosť, odmena vás neminie. V júli sa tak budete môcť tešiť z vlastnoručne vypestovanej čerstvej zeleninky. Okrem nich určite sledujte aj cukety a uhorky, ktoré v tomto období takisto vo veľkom dozrievajú. Čo sa týka spomínaných uhoriek, nezabúdajte na ich vyväzovanie k oporám, aby sa neváľali v blate a nechytali tak pleseň či inú pliagu.

Tip: Uhorky polievajte ku koreňom za pomoci krhle – nie na listy hadicou s rozprašovačom. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k spáleniu či znehodnoteniu listov a následnému zhoršeniu rodivosti. Ďalšiu odmenu, ktorá by vás v júli nemala minúť, predstavuje cesnak s cibuľou. Odporúčame vám pozbierať ich a ponechať na dostatočne vzdušnom mieste preschnúť.

Zatiaľ čo v priebehu sušenia ich môžete s radosťou používať na priamy konzum a prípravu obľúbených dobrôt, po preschnutí ich pomaly pripravte na uskladnenie.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Mnoho radosti v ovocnej záhrade

Popri nekonečných možnostiach v zeleninovej záhrade si môžete v júli vychutnať aj mnoho radosti vo vašej ovocnej záhrade. Také jahody síce už postupne prestávajú/prestali rodiť, no mali by ste sa im za bohatú úrodu aj patrične odvďačiť. Ako na to? Môžete ich prekypriť, vyplieť z nich burinu, zavlažiť ich a výdatne prihnojiť.

Tip: Takzvané jahodové poplazy odporúčame použiť na prípravu nových sadeníc.

Na druhej strane, bohaté koruny čerešní a višní by mali byť obsypané zrelými plodmi. Vhodné sú ako na priamy konzum, tak na ďalšie spracovanie. Dopriať si môžete napríklad šťavnatú bublaninu. Alebo dáte prednosť zaváraniu? No a nedá nám nespomenúť ani ríbezle, egreše či maliny. Mali by ste im totižto starostlivo odstrániť odrodené výhonky.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Čas na očkovanie

Po jari plnej vrúbľovania ovocných stromčekov prichádza zhruba v polovici júla čas aj na ich očkovanie. Môžete ním nielen rozšíriť vašu zbierku stromčekov, ale ešte k tomu aj zachrániť vaše obľúbené odrody. Na internete, obzvlášť na YouTube, nájdete mnoho prehľadných návodov, ako na to. Mimochodom, jeden zo spôsobov štepenia stromčekov sme opisovali aj v našom minulom článku.

Pozor: V súvislosti s ovocnými stromčekmi upozorňujeme aj na nutnosť zbierania popadaných plodov, ktoré by sa v prípade ponechania na zemi mohli stať zdrojom šírenia škodcov. Takisto si všímajte konáre obsypané plodmi. Pokiaľ sa vám zdajú príliš preťažené, pomôžte im vhodnou oporou – napríklad palicou.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Zaslúžený oddych v okrasnej záhrade

Pre vášnivých pestovateľov a záhradkárov môže byť oddychom v pravom slova zmysle aj čas strávený v zeleninovej či ovocnej záhradke. Určite nám však dáte za pravdu, keď povieme, že aj okrasná záhrada má v oddychovom ponímaní niečo do seba. Oddýchnite si napríklad pri ostrihaní odkvitnutých kvetov – podporíte tak tvorbu nových. Samozrejme, môžete aj vysievať vhodné kvietky. Popritom ale nezabúdajte ani na vyväzovanie tých väčších k oporám. Predídete tak ich nechcenému poškodeniu.

Vašu pozornosť si počas horúcich júlových dní bude pýtať aj trávnik. Síce by ste ho mali pravidelne kosiť a zavlažovať, no ani jedno z toho cez tie najväčšie horúčavy. V oboch prípadoch by ste ho totižto mohli spáliť.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Ruže ako samostatná kategória

Tak ako pri ovocných stromčekoch, v júli nastáva vhodný čas aj na očkovanie ruží. Pestovatelia týchto honosne vyzerajúcich okrasných kvietkov si tak dozaista prídu na svoje.

Tip: V období júla aplikujte preventívny chemický postrek, ktorý ochráni ruže pred múčnatkou a čiernou škvrnitosťou listov.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Čo hovorí na júl v záhrade lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021?

Všetko, čo môžete vo vašej záhrade robiť v priebehu júla, sme si vymenovali v predošlých riadkoch. V tých nasledujúcich si zopakujeme niektoré zo zmieňovaných aktivít, pričom k nim priradíme aj odporúčania júlového lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021.

  • Odstraňovanie zálistkov a príprava jahodových sadeníc z poplazov – začiatok júla.
  • Vysievanie neskorej reďkovky – koniec prvého júlového týždňa.
  • Strihanie ruží – koniec prvého / začiatok druhého júlového týždňa.
  • Zbieranie opadaných plodov spod stromov – blížiaci sa koniec prvej polovice júla.
  • Letný rez čerešní a višní – druhá polovica júla.
  • Zber uhoriek – od druhej polovice júla.
  • Očkovanie ovocných stromčekov – od druhej polovice júla.
  • Očkovanie ruží – blížiaci sa koniec júla.
  • Okopávanie záhonov – blížiaci sa koniec júla.

Tak, ktoré záhradné aktivity v júli nevynecháte? Budete sa pri nich riadiť aj júlovým lunárnym kalendárom pre pestovateľov a záhradkárov na rok 2021?

Tip na záver: Obhliadnite sa za vaším júnom v záhrade. Čo všetko ste stihli? Brali ste pri tom ohľad aj na lunárny kalendár?

Zdroje obrázkov: vlastné spracovanie, pixabay.com

Všetky blogy