28/01/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – január 2021

Január nie je z pohľadu lunárneho kalendára mesiacom, ktorého obvyklé mrazy by ste mali prečkať mimo vašej záhradky. Práve naopak, klesajúce teploty by vám mali dať spolu s príchodom snehovej pokrývky takpovediac iný pohľad na našu milovanú prírodu. A aj keď sa január už smelo prehupol do svojej druhej polovice, ešte stále je toho skutočne mnoho, čo stíhate urobiť. Toto je niekoľko tipov, ktorými sa dá v súlade s lunárnym kalendárom plnohodnotne využiť januárové záhradkárčenie.

Skontrolujte všetky vaše zásoby

S nástupom nového roka by ste v žiadnom prípade nemali vynechať starostlivú kontrolu všetkých vašich uskladnených zásob, do ktorých spadá ako zelenina, tak ovocie vo vašej pivnici. Pivnice sú totižto vo všeobecnosti vlhkými priestormi, čo platí v zime dvojnásobne. Práve preto by ste ich mali pravidelne a dostatočne vetrať. Suchým vzduchom potešíte vašu uskladnenú úrodu. Pokiaľ náhodou natrafíte na poškodené či inak znehodnotené plody, vyhoďte ich, aby skaze nepodľahli aj ďalšie.

Upozornenie: Kontrolu vašich zásob vykonávajte pravidelne počas celého mesiaca. Tak, ako by ste ňou mali poctivo začať nový rok, by ste ňou mali svedomito ukončiť aj prvý mesiac v roku.

Zdroj obrázka: freepik.com

Pripravte pôdu na jarnú výsadbu

V prípade, že vám to počasie so zdravotným stavom dovolia, neostýchajte sa a vyjdite do vašej záhrady. Aj počas januára sa vám núka hneď niekoľko možností na záhradkárčenie. Okrem toho, že môžete prerýľovať pôdu, na ktorú vám koncom roka nezvýšil čas, sa môžete pustiť aj do prehadzovania kompostu. Navyše, z pohľadu lunárneho kalendára je január skvelým obdobím aj na prípravu jám určených na neskoršie sadenie stromčekov a drevín.

Náš tip: Pri januárovom pobyte v záhradke môžete smelo zatočiť aj s burinou, ktorá by nemala mať u vás miesto ani v takomto období. Takisto urobíte dobre, keď ošetríte kmene vašich stromov vápnom.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Poraďte si so snehom

Pamätajte, že snehová pokrývka nie je pre vášnivých pestovateľov a záhradkárov žiadnou výhovorkou. Len čo navštívi vaše stromy vo väčšom množstve, otraste ju zo slabších vetvičiek, aby ste predišli ich namáhaniu, resp. v horšom prípade poškodeniu.

Vedeli ste, že otrasený sneh, prípadne sneh vo všeobecnosti, dokážete využiť nielen vo svoj prospech, ale aj v prospech vašich stromov? Nahrňte ho ku kmeňom a v čase odmäku sa stane fantastickým prírodným zdrojom zavlažovania.

Zdroj obrázka: freepik.com

Nezabúdajte na vtáctvo

Kým vy dokážete využiť napadaný sneh vo váš prospech a v prospech vašich stromov, pre vtáctvo bude biela nádielka predstavovať neľahkú prekážku pri hľadaní potravy. No a žiadnemu vášnivému pestovateľovi či záhradkárovi by nemal byť osud živých tvorov ľahostajný. Pretavte preto dlhé januárové chvíle do výroby vtáčej búdky, do ktorej môžete nachystať okrídleným návštevníkom niečo „pod zobáčik“.

Náš tip: Pokiaľ si na takúto aktivitu netrúfate, nezúfajte. Vtáčikom pomôžete aj tým, že im nejaké to krmivo položíte no hocaké dobre viditeľné miesto – napríklad na drevenú dosku na snehu.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Venujte pozornosť izbovým rastlinám

Aby ste však nestrávili celý január len vonku v chlade, máme pre vás skvelý tip aj na „vnútornú prácičku“. Zohriať sa dokážete napríklad pri kontrolovaní, rosení a zalievaní izbových rastlín, ktoré v tomto období dozaista ocenia vašu dôkladnú starostlivosť.

Upozornenie: Zvýšenú pozornosť venujte najmä tomu, či netrpia vaše izbové rastliny určitými chorobami, resp. či nie sú napadnuté neželanými škodcami.

Zdroj obrázka: freepik.com

Vychutnajte si januárové sadenie

Azda ste si nemysleli, že by vás vaše milované sadenie obišlo hneď v prvom mesiaci nového roka. Veď január je ako stvorený na siatie určitých druhov rastliniek a zeleniny. Za zmienku stojí predovšetkým koreňová zelenina – napríklad petržlen, karotka či reďkovka. Nemožno však opomenúť ani obľúbenú žeruchu, ktorá je fantastickým zdrojom vitamínov.

Náš tip: Zatiaľ čo petržlen, ktorého vňať poslúži aj ako skvelé dochucovadlo pri varení, si môžete zasadiť aj niekde v interiéri, tak karotku a reďkovku môžete v súlade s lunárnym kalendárom zasadiť v januári napríklad do vykurovaného skleníka vo vašej záhrade.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com, vlastné spracovanie

Všetky blogy