Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – február 2021
Skutočnosť, že február je najkratším mesiacom v roku, by nemala mať žiadny vplyv na vašu efektivitu a produktivitu. Jednoducho povedané, aj keď má druhý mesiac v roku najmenej dní, môžete toho počas neho stihnúť skutočne veľa. Samozrejme, platí to nielen vo všeobecnom meradle, ale rovnako aj z hľadiska pestovania, záhradkárčenia či poľnohospodárčenia. Dôkazom týchto tvrdení sú rady a odporúčania, ktoré sa vám núkajú ako na podnose v lunárnom kalendári.
Ako začať február 2021 z pohľadu lunárneho kalendára?
Žiadnemu pestovateľovi a záhradkárovi by nemala byť ľahostajná jeho domácnosť. Práve v duchu starostlivosti o ňu by sa mal niesť aj úvod februára 2021 z pohľadu lunárneho kalendára.
Prvé februárové dni môžete smelo využiť na suché čistenie a výdatné vetranie, čo ide krásne ruka v ruke bok po boku. Okrem toho, že v tomto čase nebudete potrebovať množstvo čistiacich prostriedkov, sa jednoducho zbavíte prachu a nečistôt aj bez vody. Na druhej strane, prvý februárový týždeň je rovnako fantastickým časom aj na umývanie a čistenie okien. Lunárny kalendár totižto hovorí, že v tomto čase nebudú na nich zostávať šmuhy.
Aby bol váš prvý pracovný februárový týždeň nielen aktívny, ale aj rôznorodý, môžete ho ukončiť pokosením trávnika. Samozrejme, ak vám to počasie umožní. Napríklad taký štvrtok aj piatok, konkrétne 4. a 5. februára, sú z pohľadu lunárneho kalendára ako stvorené na kosenie trávy.
Upozornenie: Začiatkom februára však vynechajte zalievanie rastlín. Na rastlinách, ktoré budú zaliaté počas týchto dní, sa totižto môžu neskôr objaviť škodcovia.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Februárová starostlivosť o drevo – maľujte, lakujte, opravujte
Vedeli ste, že prvý februárový týždeň roka 2021 je podľa lunárneho kalendára skvelým časom aj na všetku prácu spojenú s maľovaním, lakovaním a opravovaním?
Vzhľadom na to, že v spoločnosti Fabros milujeme všetku prácu s drevom, táto skutočnosť náramne potešila aj nás. V súvislosti s tým si vás dovoľujeme upozorniť aj na jeden z našich starších článkov, v ktorom sme preberali údržbu drevostavby. Tipy a odporúčania, ktoré v ňom nájdete, dokážete vsunúť aj do vášho februárového harmonogramu – a to nielen v spojitosti s drevostavbami, ale napríklad aj v rámci starostlivosti o altánok, prístrešok či zábradlie.
Zdroj obrázka: pixabay.com
A čo záhradka, vysievanie a pestovanie?
Nebojte sa, vo februári nevynecháte ani vaše obľúbené záhradkárčenie. Pokiaľ budete mať chuť, druhý mesiac v roku môže byť bohatý aj na vysievanie, aj na pestovanie. Tu je niekoľko tipov a odporúčaní na to, čomu sa môžete venovať či už v záhradke, skleníku alebo aj vnútri na parapete.
- Vysievanie do debničiek – šalát, rukola, zeler, letničky, trvalky, pažítka, mladá cibuľka.
- Vysievanie do skleníkov (ideálne vykurovaných) – kaleráb, šalát, karfiol, reďkovka, paprika a rajčiny.
- Vysievanie v prípade priaznivého počasia – mrkva, reďkovka, skorý hrach, skorý špenát.
- Keď nebude pôda zamrznutá, môžete si pripraviť aj jamy na jarné sadenie stromčekov.
- Očistite stromy od machu, resp. prípadných nečistôt, a ošetrite ich kmene vápnom. Ak ste čítali aj náš predošlý článok ponímajúci o lunárnom kalendári pre záhradkárov na január 2021, určite vám neuniklo, že na totožnú radu sme upozorňovali aj v ňom.
- Pokiaľ ste ešte nestihli dojesť skladované ovocie z minulej sezóny, nezabúdajte na jeho pravidelnú kontrolu a s ňou súvisiace vyhadzovanie poškodených kusov.
Lunárny kalendár hovorí, že v druhej polovici februára si môžete v prípade priaznivého počasia vyhradiť čas aj na vyvážanie hnoja či kompostu k ovocným stromom. Ak patríte k vášnivým ovocinárom, dozaista sa potešíte aj orezávaniu stromkov a viničov.
Zdroje obrázkov: pixabay.com a vlastné spracovanie