14/12/2021

Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – december 2021

December v záhrade… Pri pohľade na toto slovné spojenie sa nám svojím spôsobom takpovediac tisnú slzy do očí. Prečo? V mesiaci s poradovým číslom 12 je totižto záhradnej práce azda najmenej z celého roka. Treba sa však na to pozrieť aj z tej druhej stránky. Pôda, stromy aj rastliny si potrebujú počas zimy odpočinúť, aby nás mohli s príchodom jari tešiť svojou pripravenosťou na novú sezónu. Pozor! To ale neznamená, že v decembri sa budete úplne nudiť. V nasledujúcich riadkov vám dáme hneď niekoľko tipov na decembrové záhradkárčenie. Samozrejme, ako obvykle budeme prihliadať aj na odporúčania 

December v záhrade

Pýtate sa, čo robiť v záhrade počas decembra? Zanietení pestovatelia a záhradkári si to svoje určite nájdu. Avšak, predtým, ako prejdeme k jednotlivým tipom, len upozorňujeme na to, že vynechávame všetky práce súvisiace so zazimovaním pôdy, náradia a záhradnej techniky. Vychádzame totižto z toho, že tieto činnosti máte už úspešne za sebou. Koniec koncov, rozpisovali sme sa o nich aj v našom novembrovom článku. Okrajovo a v skratke – zatiaľ čo pôda by mala byť pred zimou skyprená a obohatená o kompost, resp. hnojivo, tak náradie a záhradnú techniku by ste mali očistiť a uložiť na suché a tmavé miesto, kde nemrzne. A aby sme nezabudli, odstavte vodu a ventily.

Začnite zhrabaním lístia

Pokiaľ vo vašej lokalite ešte neudreli výdatnejšie mrazy a lístie nemáte zhrabané na jednej kope, urobte tak čo najskôr. Popadané lístie zo stromov môžete buď zhrabať na jednu kopu, alebo ho uložiť do kompostu. Prípadne, viete ho použiť aj na prihrnutie rastlín a kvetín citlivých na chlad. Nápomocným vie byť v tomto ohľade aj záhradná technika v podobe fukárov a vysávačov lístia.

POZOR!  Ak máte lístie už dlhšie zhrabané na jednom mieste a je u vás pomerne chladné počasie, nepresúvajte ho už do kompostu. Nechajte ho celú zimu na jeho terajšom mieste. Je totižto viac než pravdepodobné, že sa pod ním už ukryli hlodavce, chrobáky a iné drobné živočíchy, ktoré sa takto chránia pred zimou. V prípade, že ste lístie ešte neupratali a chcete spomínaným živočíchom pomôcť, zhrabte ho na jedno miesto a nechajte ho tak. Jeho návštevníci si už poradia.

Postarajte sa o citlivé rastliny a kvetiny

Ak sa vo vašom voľnom čase venujete pestovaniu rastlín a kvetín citlivých na chlad, mali by ste sa o ne pred zimou patrične postarať. Máme pre vás hneď 3 tipy, ktoré môžete aplikovať na ich úspešné prezimovanie:

  • ak ide o črepníkové rastlinky, podložte ich polystyrénom  – ochránite ich tak pred mrazom.
  • citlivé rastliny a kvety vysadené vonku poprihŕňajte ihličím, kôrou, mulčom alebo vyššie zmieňovanými listami.
  • niektoré z rastlín a kvetín citlivých na chlad môžete napríklad aj zabaliť do jutoviny

Nezabúdajte polievať

Znie to síce neuveriteľne, ale áno, je to tak. A týka sa to najmä na jeseň vysadených ovocných stromov a iných drevín. Mali by ste ich polievať počas teplejších dní bez mrazu a v čase odmäku. Voda v zemi, resp. v póroch, totižto počas chladných nocí a dní zamŕza. Pre korienky stromov a rôznych drevín to znamená, že je pre ne neprístupná. Pokiaľ nedoprajete najmä tohto roku vysadeným stromom a iným drevinám počas zimy potrebnú dávku vlahy, môže sa stať, že uschnú. Pozor, nie zmrznú, ale uschnú.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Rýchlo vysaďte cesnak

Ak ste to ešte nestihli, rýchlo tak urobte hneď teraz! Pokojne prerušte čítanie a pustite sa do toho – odpustíme vám to. Teda, samozrejme, keď sa vrátite späť. Naháňame vás len preto, aby ste to s výsadbou cesnaku ľudovo povedané „neprešvihli“. Do premrznutej pôdy by sa sadil asi ťažko. Ak teda pôda vo vašej lokalite ešte úplne nezmrzla, pripomeňte si sezónu sadenia výsadbou cesnaku v zimnej bunde s čiapkou na hlave.

Poprehadzujte kompost

Veľa času vám to síce nezaberie, ale aj občasným poprehadzovaním kompostu si môžete v decembri skrátiť už beztak krátke dni. Čas, ktorý kompostu venujete, oceníte na budúci rok , keď budete niečo z neho zapracovávať do pôdy.

Zdroj obrázka: freepik.com

Nachystajte si vrúble na jarné štepenie

December je dôležitým mesiacom pre všetkých ovocinárov, ktorí sa s vášňou venujú štepeniu kôstkovín, prípadne iných ovocných stromov a krov. Práve 12. mesiac v roku je totižto ideálnym na zrezanie tohtoročných vrúbľov , ktoré sa na nasledujúcu jar použijú na štepenie podpníkov. Podstatné je ich vhodné uskladnenie počas celej zimy. V ňom sa však názory mnohých odborníkov a zanietených ovocinárov mierne rozchádzajú. Teda, aby sme sa vyjadrili presne, existuje viacero spôsobov uskladnenia narezaných vrúbľov. Cez zimu ich môžete skladovať v chladničke, v pivnici alebo dokonca aj pod vyrezanou kockou trávnika.

Kontrolujte uskladnenú úrodu

Úrodu, ktorej ste počas roka venovali tak veľa času, máte v tomto období pravdepodobne poctivo uloženú v pivniciach či na iných chladných miestach. Nezabúdajte ju však pravidelne kontrolovať. Týka sa to ako zeleniny, tak aj ovocia. Čas od času preto preberte jabĺčka, zemiaky, mrkvu, petržlen, kaleráb, zemiaky a ďalšie druhy, ktoré máte uskladnené. Napadnuté plody zakaždým odstráňte z kôp , aby sa hniloba či pleseň nepresunula aj na ďalšie.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Venujte čas štúdiu

Dlhé zimné večery sú pre vášnivých záhradkárov ako stvorené na štúdium. Vezmite do ruky dobrú knihu alebo zamierte na rôzne diskusné fóra  – napríklad na sociálnych sieťach. Vymieňajte si rady, odporúčania a skúsenosti s ďalšími záhradkármi. Pamätajte, že človek nikdy nie je dosť múdry na to, aby nemohol byť ešte múdrejší.

Plánujte si budúcu sezónu

V rámci vyššie zmieňovaného štúdia sa môžete pustiť aj do plánovania vašej budúcoročnej záhradkárskej sezóny. Rozplánujte si, čo, kde a kedy posadiť. Myslite na to, že nie je dobré sadiť daný druh zeleniny na to isté miesto rok po roku. Zoberte preto do ruky papier a ceruzku, a vyskúšajte si rozvrhnúť, ako by to mohlo vo vašej záhrade asi tak vyzerať.

Lunárne tipy na december

Ako vidíte, typického záhradkárčenia sa v decembri vo veľkom objeme nedočkáte. Možno sa preto zamýšľate nad tým, aké lunárne tipy  vám už len môžeme dať na 12. mesiac v roku 2021. Vedzte, že niečo by sa predsa našlo.

Polievajte podľa lunárneho kalendára

O dôležitosti decembrového polievania sme vás informovali už v predošlých riadkoch. V tých nasledujúcich vám ale priblížime, ktoré dni sú v decembri 2021 na polievanie najvhodnejšie. A samozrejme, nevynecháme ani tie, počas ktorých by ste polievať nemali.

Kedy polievať? 1. a 2. decembra, 10. a 11. decembra, 19. 20. a 21. decembra, 29. a 30. decembra

Kedy nepolievať? 8. a 9. decembra, 17. a 18. decembra, 27. a 28. decembra

POZOR! Berte to len ako odporúčanie. Reálne sa však riaďte najmä aktuálnym počasím.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Urobte kŕmidlo pre vtáčikov

Vedeli ste, že práve 24., 25. a 26. december 2021 je podľa lunárneho kalendára vhodným časom na vykonávanie záhradnej práce? Je nám jasné, že počas jedných z najväčších sviatkov v roku nebudú vaše kroky pravdepodobne smerovať do záhrady za prácou, no sviatočné chvíle si môžete spríjemniť hodnotnou činnosťou. Čo keby ste v kruhu rodiny urobili napríklad kŕmidlo pre vtáčikov? Spojíte tak príjemné s užitočným – budete mať skvelú aktivitu a postaráte sa o tých, ktorým sa v zime len ťažko hľadá potrava. Navyše, keď by ste kŕmidlo stavali spolu s deťmi, nielenže by ste im vštepovali lásku k prírode a zvieratkám, ale ešte k tomu by ste ich aj priúčali správne nastaveným hodnotám.

Zdroj obrázka: freepik.com

Využite čas na drobné opravy

Decembrové dni sú síce, čo sa svetla týka, veľmi krátke, no keď si nájdete chvíľu čas, môžete sa pustiť napríklad do drobných opráv záhradného nábytku či iných drevených prvkov vašej záhrady, terasy alebo záhradného domčeka. Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na december 2021 hovorí, že ideálnymi dňami na lakovanie, maľovanie a drobné úpravy sú 3., 24., 25., 26., 27., 28. a 31. december.

Slovo na záver

V predošlých riadkoch sme vám dali mnoho tipov, aj s ohľadom na lunárny kalendár, na to, čo robiť v záhrade počas decembra. Okrem toho si ale neodpustíme ešte jednu radu– s prácou to predsa len príliš nepreháňajte. Užite si sviatky v pokoji a v kruhu vašich najbližších. Oddýchnite si a tešte sa z každej maličkosti. Koniec koncov, robota nie je zajac – neutečie vám. Práve naopak, počká si vás, a keď načerpáte novú energiu, s chuťou sa do nej pustíte.

Mimochodom, aby sme nezabudli, priatelia. Ďakujeme vám, že ste boli v roku 2021 s nami. Dúfame, že boli pre vás naše rady užitočnými, a že vás nejeden raz inšpirovali. Zároveň vám prajeme príjemné prežitie blížiacich sa sviatkov.

PS: Už teraz pre vás chystáme nový seriál na rok 2022. Máte sa na čo tešiť. 

Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com

Všetky blogy