Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – august 2021
Po pretočení kalendára na ôsmy mesiac v roku sa mnohým ľuďom automaticky vybavia pred očami dovolenky či rôzne letné výlety. Jednoducho, nastal čas na oddych a relax. Avšak, to si vonkoncom nemôže povedať vaša záhrada. Keď ju zanedbáte v auguste, nielenže sa pripravíte o viaceré z jej darov, ktoré ste tak túžobne očakávali, ale ešte k tomu prídete aj o možnosť zabezpečiť si prípadnú úrodu na budúcu sezónu. Ako je to možné? Spolu s ďalšími zaujímavosťami si to vysvetlíme v našom Lunárnom kalendári pre pestovateľov a záhradkárov na august 2021.
Zber ovocia a jeho konzervovanie
To, s čím ste možno začali už v júli, môžete robiť aj v auguste. Konkrétne máme na mysli zber ovocia a jeho konzervovanie, prípadne zmrazovanie alebo skladovanie. Nastal totižto ideálny čas na zaváranie marhúľ, broskýň či sliviek. Samozrejmosťou sú aj džemy, lekváry či detské výživy. Okrem toho si môžete dať zamraziť chutné bobuľoviny, ako napríklad ríbezle či čučoriedky. Bezpochyby ich oceníte kedykoľvek počas roka, keď vás doslova a do písmena napumpujú sviežou dávkou vitamínov.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Náš tip: Pokiaľ sa vám pošťastila skorá úroda hrozna a neviete čo s ním, vylisujte ho. Dužinu z neho uskladnite v pohároch na zaváranie a vysterilizujte. Takýto podomácky vyrobený džús bez pridaných cukrov a konzervantov si môžete dopriať vychladený počas horúcich dní.
V súvislosti so zberom ovocia, resp. s obdobím tesne pred ním, súvisí aj podopieranie stromov. Aby ste predišli prípadnému polámaniu ovocných stromčekov, nezabudnite na podoprenie halúzok, ktoré sú plodmi najviac obsypané. Užitočnú službu môže v tomto prípade urobiť akákoľvek stará palica.
Pozor! Vyhnite sa zbieraniu a konzervovaniu ovocia počas 10. a 11. dňa v mesiaci. Podľa lunárneho kalendára totižto plody nazbierané v týchto dňoch dlho nevydržia.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Kedy zbierať a konzervovať ovocie podľa lunárneho kalendára?
Vzhľadom na vyššie spomenuté upozornenie by sme mali dodať aj to, kedy je podľa lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov na august 2021 najvhodnejší čas na zbieranie a konzervovanie ovocia.
Samozrejme, treba sa riadiť, ako sa hovorí, aj „zdravým sedliackym“ rozumom. Keď vidíte, že ovocie rýchlo dozrieva, jeho zber je nevyhnutný bez ohľadu na lunárny kalendár. Keď by ste však chceli prihliadať na „znamenia“, ktoré vám dáva mesiac, na zber a konzervovanie mesiaca by ste mali využiť najmä tretí augustový týždeň.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Očkovanie ovocných stromov a presádzanie jahôd
Keď ste náhodou čítali náš júlový lunárny kalendár, určite ste postrehli informáciu o tom, že nastal vhodný čas na očkovanie ovocných stromčekov a presádzanie jahôd. To isté však platí aj o auguste, kedy sú stromčeky v období takzvanej „druhej miazgy“.
Náš tip: Na YouTube môžete nájsť mnoho prehľadných postupov od renomovaných odborníkov, ako očkovať ovocné stromčeky.
Čo sa týka presádzania jahôd, nedočkavci (v dobrom slova zmysle), s ním začínajú už v júli. Niekto však trpezlivo čaká až na druhú polovicu augusta. Bez ohľadu na to, do ktorej skupinky sa radíte vy, si letným presádzaním jahôd dokážete zabezpečiť krásnu úrodu na budúci rok. No a presne na toto sme narážali už v samom úvode tohto článku.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Čo so zeleninou?
Ak sa vám túto sezónu darilo, v auguste budete mať možno plnú záhradu rôznych odrôd cukiet a tekvíc, nakladačiek, šalátových uhoriek, rajčín či paprík. Čo robiť s touto zeleninou?
Zaváranie nakladačiek
V prípade nakladačiek je to snáď jasné. Zavárajte jedna radosť, lebo nikdy neviete, kedy si nakladačky zmyslia vyhlásenie „stopky“. Pre ich fantastickú chuť vám odporúčame hodiť do každého pohárika malú cibuľku, kúsok mrkvy, kôpru a chrenu a jeden baraní roh. Ak náhodou baranie rohy nemáte, určite si ich vyskúšajte na budúci rok dopestovať. Ten „šmak“, ktorý dodajú nakladačkám, je jednoducho famózny.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Uhorkový šalát a mrazené uhorky
K šalátovým uhorkám povieme len toľko, že si nezabudnite vychutnať úžasný uhorkový šalát so sladkokyslým nálevom. Počas horúcich letných dní dokáže úžasné osviežiť.
Náš tip: Ak patríte k milovníkom uhorkového šalátu, vyskúšajte si šalátové uhorky postrúhať a zamraziť. Skvelú letnú pochúťku si tak môžete dopriať aj kedykoľvek počas roka.
Vyväzovanie rajčín
Popri všetkom tom zaváraní a „mlsaní“ nezabúdajte ani na vaše záhradné povinnosti. V auguste vás určite neminie napríklad také vyväzovanie rajčín. Odporúčame vám jednotlivé korene pravidelne kontrolovať. Nečakané silné vetry a búrky, ktoré nie sú v lete ničím neobvyklým, môžu mať pre nezabezpečené rajčiny fatálne následky. Samozrejme, platí to aj pre papriky. Je však pravdou, že tie sa pre svoju háklivosť na nepriaznivé počasie väčšinou pestujú vo fóliovníkoch a skleníkoch.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Zbierajte, konzumujte, spracovávajte
Užívajte si celý august! Zbierajte cukety a tekvice, robte si chutné polievky a pečte si zrniečka. Za tie dlhé týždne starostlivosti a pravidelného polievania je to skutočne úžasné zadosťučinenie.
Pozbierať môžete napríklad už aj cibuľu, ktorú odporúčame sušiť na dobre vetranom a suchom mieste. A samozrejme tešte sa aj z hojnej úrody v podobe mrkvy a petržlenu.
Náš tip: Keď už sme načrtli koreňovú zeleninu, augustový lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov hovorí, že ideálnym časom na jej zber, spracovanie a konzervovanie je hneď na začiatku mesiaca, v jeho polovici a taktiež v dňoch jeho blížiaceho sa konca.
Aj keď je august najmä o zbere a spracovávaní, popri týchto príjemných aktivitách by ste mali myslieť aj na pravidelné zalievanie neskôr vysadených odrôd kalerábu, kapusty či zeleru. Okrem toho, vedeli ste, že v auguste môžete ešte stále vysádzať neskoré reďkovky, zimné cibuľky či zimný šalát na dopestovanie vlastných domácich priesad?
Zdroj obrázka: pixabay.com
Myslite aj na trvalky a dvojročné kvetiny
V auguste sa môžete odreagovať nielen na dovolenke, ale aj pri starostlivosti o okrasnú záhradku. Pozornosť môžete venovať či už trvalkám a ich rozmnožovaniu delením, odrezkami alebo očkovaním, prípadne aj rozsádzaniu a presádzaniu dvojročných kvetín. No a samozrejmosťou by mala byť aj neustála starostlivosť o trávnik, skalku, živý plot či jazierko.
Náš tip: Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov na august 2021 hovorí, že najvhodnejším časom na rozmnožovanie, rozsádzanie a presádzanie okrasných rastlín je 12. a 13., resp. 20. a 21., deň v mesiaci.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Slovo na záver
No nie je to úžasné, priatelia? Pred niekoľkými mesiacmi sme spolu predpestovávali priesady, sadili a okopávali, a dnes sa tešíme z toľkej hojnej úrody. Čo myslíte? Prispeli k tomu aj rady, ktoré ste si zobrali z lunárneho kalendára pre pestovateľov a záhradkárov?