Lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov – apríl 2021 + BONUS: Štepenie stromčekov
Apríl je známy nielen ako mesiac bláznov, ale rovnako tiež ako mesiac premenlivého počasia. Avšak, aj napriek tomu patrí spoločne s marcom medzi tie najobľúbenejšie – čo sa sadenia týka. Čo ste teda nestihli posadiť vo vašej záhrade ešte v marci, môžete dobehnúť v priebehu apríla. Samozrejme, aj s ohľadom na lunárny kalendár pre rok 2021, prípadne s prihliadnutím na určité pranostiky.
Apríl v záhrade
Prelom marca a apríla je na prvé vysievanie zeleniny v roku ako stvorený. Koniec koncov, v podobnom duchu sme to spomínali aj v lunárnom kalendári na marec 2021. Pôda je totižto odmrznutá a počasie v priemere teplejšie. Je síce pravdou, že práve v apríli zápolia záhradkári a pestovatelia s ojedinelými nočnými mrazmi, no s tým nespravíte pravdepodobne nič. Maximálne môžete ponocovať pri marhuľových stromčekoch obsypaných kvetmi a „podkurovať im“, aby ste sa mohli o pár týždňov tešiť zo šťavnatého ovocia.
Pozor: Pri predpovediach nočných mrazov vynechajte výdatné večerné zálievky vysadenej zeleniny.
Zdroj obrázka: freepik.com
Sadenie v apríli
Každopádne, čo sa apríla týka, v záhrade sa môžete do sýtosti vyšantiť. Sadiť do vonkajšieho prostredia môžete totižto už takmer všetko. Samozrejme, uhorky až 25. 4. Ako sa hovorí – na Marka uhorky do jarka.
Pod „takmer všetko“ môžete rozumieť mrkvu, petržlen, cibuľku, šalát, reďkovku, hrach, špenát a mnoho ďalšieho. Čas si môžete urobiť aj na sadenie byliniek, ako napríklad ligurček, bazalka, mäta či medovka. Tie však odporúčame umiestniť do skleníka, resp. fóliovníka. Ideálne urobíte, ak ich posadíte do črepníkov, v ktorých si ich môžete po ustálenejšom oteplení presunúť „bližšie ku kuchyni“, prípadne aj priamo do nej.
No a nemôžeme zabúdať ani na sadenie zemiakov do prekyprenej pôdy, ktorú je dobré obohatiť napríklad aj o vápno. Zemiaky ukladajte do riadkov plus-mínus na vzdialenosť pánskej šľapy alebo tak, ako je uvedené pri konkrétnych odrodách.
Nezabudnite: Keďže v apríli budú viesť vaše mimopracovné kroky pravdepodobne čoraz viac do záhrady a na dvor, nezabúdajte popritom aj na starostlivosť o pripravované priesady na vašich parapetoch. Rajčiny, papriky, kaleráby či zelery dozaista ocenia čas, ktorý im venujete.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Pravidelné polievanie
Bláznivé aprílové počasie môže doslova a do písmena padnúť aj na úrodnú pôdu. A to vtedy, keď sem tam spŕchne na vami vysiatu zeleninku a ušetrí vám tak pravidelné večerné polievanie. Pokiaľ je však u vás „suchý apríl“, doprajte zelenine a bylinkám výdatnú zálievku aspoň každý druhý či tretí deň. Keď to ale budete ľudovo povedané „flákať“, polievať môžete hoci aj každý deň.
Pozor: Vyhnite sa polievaniu počas horúcich obedných hodín – a to obzvlášť vtedy, keď z pôdy začína vykúkať prvá zeleň. Môžete jej totižto viac uškodiť ako pomôcť.
Čo hovorí na apríl 2021 lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov?
No a konečne sa dostávame aj k tomu, čo hovorí na apríl 2021 lunárny kalendár pre pestovateľov a záhradkárov. Podľa neho by ste mali mať napríklad už v prvom týždni vysadené zemiaky. V prvej polovici apríla je taktiež dobré porobiť terénne úpravy a postarať sa o stromčeky a živé ploty.
Okrem toho môžete venovať čas aj zbieraniu žihľavy a iných liečivých rastliniek – napríklad na fantastický čerstvý žihľavový čaj či na sušenie a následné uskladnenie. Koniec koncov, domáci čaj z usušených byliniek počas roka určite oceníte.
Druhú polovicu apríla môžete začať napríklad zbieraním prvej reďkovky zo skleníka, resp. z fóliovníka. Ale to vám pravdepodobne hovoriť nemusíme. Predpokladáme, že hneď ako uvidíte väčšie ružové reďkovky, pustíte sa do nich bez ohľadu na lunárny kalendár. Taká dobrá čerstvá reďkovka s omasteným alebo maslovým chlebíkom sa totižto pýta na tanier aj sama.
Popri maškrtení chutných reďkoviek ale nezabúdajte na vaše povinnosti. Neustále majte pod drobnohľadom burinu a čistite záhony. No a príjemné chvíle môžete stráviť aj pri vysievaní letničiek rovno do záhonov. Mimochodom, práve na vysievanie letničiek je z pohľadu lunárneho kalendára na apríl 2021 ideálnym termín sadenia uhoriek, ktorý sme spomínali o čosi vyššie. No schválne, pamätáte si ho alebo musíte scrollovať?
BONUS: Štepenie stromčekov
Keďže vás, vášnivých pestovateľov a záhradkárov, evidujeme na našich stránkach čoraz viac, v rámci nášho aprílového záhradného článku sme si pre vás pripravili aj jeden netradičný bonus. Je ním štepenie stromčekov po vzore starých otcov a staršej generácie. Podrobnejšie si vysvetlíme postup štepenia spojkovaním. Obdobie marca a apríla je totižto ideálnym časom na štepenie sliviek a marhúľ týmto spôsobom. Ako na to?
Postup, ako štepiť slivky a marhule spojkovaním
Zapamätajte si: Slivky a marhule môžete štepiť aj do slivkových, aj do marhuľových podpníkov.
Potrebujete:
- záhradkárske nožnice
- ostrý nožík
- štepársku pásku
- včelí vosk
- omlaď (mladé výhonky)
Zapamätajte si: Omlaď, ktorá sa ujme, vám neskôr dá len také ovocie, z akého stromu ste ju odstrihli. Ak teda zaštepíte marhuľovú omlaď napríklad do slivkového podpníka, „zarobíte si“ na marhuľový ovocný strom – nie na slivkový.
Postup:
Tip: Nachystaný podpník by mal mať podobu jedného „holého“ prútu, prípadne viacerých vychádzajúcich z jedného koreňa. Ostatné plané výhonky a listy ostrihajte, aby nebrali štepom živiny.
V prvom rade si potrebujete zadovážiť omlaď – mladé výhonky, resp. prútiky, podľa toho, aké ovocie chcete dopestovať. Omlaď spoznáte tak, že jej kôra je na pohľad mladšia od pevnejších halúzok. Mladý prútik môže mať dĺžku prsta, no môže byť dlhý aj ako ruka. Nájdite si taký, ktorý bude zodpovedať počtu štepov, ktoré idete robiť +malá rezerva. Napríklad, ak idete štepiť do dvoch podpníkov vychádzajúcich z jedného koreňa, reálne použijete omlaď s dĺžkou maximálne dvoch prstov. Keď si prirátate nejakú tú rezervu, dostanete mladý výhonok s dĺžkou zhruba 3 prstov. Omlaď odstrihnite záhradkárskymi nožnicami.
Prichádza rad na prichystanie mladých prútikov na štepenie. Nastrihajte si ich tak, aby mali oba po 3 listové púčiky. Tie kvetové prstom odlúpnite, aby neuberali štepom energiu. Zapamätajte si, že štepy treba spojkovať tak, aby listové puky smerovali hore. Chystanie štepu si vysvetlíme na príklade prstu.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Predstavte si, že ukazovák je vašou omlaďou. Na každom z jeho troch článkov sa nachádza po jednom listovom púčiku. V mieste toho najspodnejšieho si omlaď zrežte dostratena (aj s najspodnejším listovým púčikom – ten nepotrebujete). Následne si omlaď otočte a v opačnom smere ako ste zrezávali urobte nožíkom opatrne jemný zárez (skrz omlaď – no zarezávajte len do takej hĺbky, ako ste zrezávali po výhonku). Omlaď si opäť otočte a šikmo zrežte jej vršok (tak, aby na ňom zostali 2 listové púčiky).
V podobnom duchu si potrebujete pripraviť aj podpník. Zastrihnite si ho v časti, ktorá hrúbkou zodpovedá vašej nachystanej omladi. Tento raz budete zrezávať šikmo a dostratena zdola nahor (k sebe) – tak, aby zostal zastrihnutý vršok zrezaný došikma a dlhý približne ako rez na omladi. Následne doň urobte zrkadlový zárez po vzore toho na omladi.
Keď máte nachystanú omlaď aj podpník, opatrne vsuňte omlaď do podpníka. Mala by doň zapasovať tak, akoby tam patrila. Zoberte si štepársku pásku a začnite spojkované miesto napevno uťahovať. Postupovať môžete zdola nahor, potom sa vrátiť dole a zviazať.
Na záver si naberte na nožík trochu včelieho vosku a potrite ním zrezaný vršok omladi, aby sa nevysušovala. A aby ste urobili všetko pre úspešné spojkovanie, podpník polejte a pravidelne ho polievajte. Taktiež ho čas od času skontrolujte a odstráňte z neho plané výhonky, aby smerovala všetka energia priamo do štepu.
Tak, teraz vám nezostáva nič iné, len čakať, či sa niektorý zo štepov ujme. Dúfame, že áno. Keď sa tak stane, väčšinou sa ponechá pre ďalšie pestovanie len jeden. Ak je však podpník rozvetvený do pekného ypsilonu v dostatočnej výške, ponechať sa môžu aj oba.
Zdroj obrázka: pixabay.com
Slovo na záver
Či už sa budete pri aprílovom sadení riadiť lunárnym kalendárom pre pestovateľov a záhradkárov pre rok 2021, alebo dáte na vlastné presvedčenie, radosť z odvedenej práce sa dostaví už o pár dní. Ten pocit z prvého „zazelenania sa“ pôdy, resp. zväčšovania sa listových pukov na jednotlivých štepoch stromčekov, je totižto na nezaplatenie. Keď sa nad tým tak zamyslíte, nie je to vskutku fascinujúce?
Zdroje obrázkov: freepik.com, pixabay.com, vlastné spracovanie