12/08/2021

Viete, ako kúriť a temperovať v chate počas zimy?

Drevo sa vďaka svojim nezameniteľným a úžasným vlastnostiam používalo na stavbu domov už pred mnohými rokmi. V tom období nebolo ničím nezvyčajným, keď ľuďom slúžili drevenice na plnohodnotné bývanie. K podobnému trendu, výstavbe drevodomov na celoročné bývanie, sa postupne uchyľujeme aj v súčasnosti. Pri špičkovej realizácii a kvalitnej izolácii totižto ponúkajú drevostavby takzvané „teplo domova“ skutočne počas celého roka. Samostatnou kapitolou sú však drevené chaty využívané na sezónne či víkendové pobyty. Viete, ako v nich správne kúriť a temperovať?

Vykurovanie a temperovanie v chate

Aj keď sa môžete vo vašej chatke cítiť doslova a do písmena ako doma, v porovnaní s vaším domom bude mať vždy niekoľko badateľných rozdielov. Jedným z nich môže byť napríklad aj vykurovanie. Vzhľadom na to, že chaty, chalupy a drevenice sa najčastejšie využívajú na sezónne či víkendové pobyty, sa v nich nezvykne investovať do komplexného kúrenia – či už podlahového, alebo radiátorového.

Pokiaľ slúžia chaty výlučne na letné pobyty, ich majitelia, resp. užívatelia, si väčšinou vystačia s prietokovými ohrievačmi či bojlermi, aby mali zabezpečený predovšetkým prívod teplej vody. Ak má byť však chata obývaná aj počas zimných mesiacov, potrebuje jednoznačne aj funkčný spôsob vykurovania a temperovania, resp. nejaký zdroj tepla. Len tak si v nej totižto dokážete plnými dúškami vychutnať pobyt aj v chladnejšom počasí.

Efektívne sa javia konvektory

Za jeden z najefektívnejších spôsobov kúrenia sa v súvislosti s chatami považujú konvektory. Spoľahlivo totižto riešia problematiku, ako kúriť a temperovať v chate počas zimy. Dokážete si nimi pohodlne navoliť takú teplotu, aká vám v danej chvíli najviac vyhovuje. Ba čo viac, v prípade vašej neprítomnosti si môžete konvektory nastaviť tak, aby temperovali a udržiavali vašu chatu v „akom takom“ teple. Po príchode do chatky, v ktorej je nastavené temperovanie napríklad na 10 °C, totižto vykúrite celý interiér oveľa rýchlejšie ako keby bolo v chate po celú dobu úplne vypnuté kúrenie.

Navyše, moderné konvektory vám ponúknu aj možnosť zapnúť kúrenie vtedy, keď klesne teplota v chate pod určitú hodnotu – napríklad pod nulu. Takisto sa vedia automaticky vypnúť, keď sa chata dostatočne vykúri.

Vedeli ste, že temperovanie prispeje nielen k rýchlejšiemu vykúreniu chaty, ale taktiež k eliminácii vzniku plesní a vlhkosti?

Pomocnú ruku môže podať aj pec či krb

Zatiaľ čo na spoľahlivé temperovanie chaty aj v čase vašej neprítomnosti vám vedia ochotne poslúžiť vyššie zmieňované konvektory, tak na dokurovanie sú „ako šité“ pece či krby. Do pece sa oplatí investovať vtedy, keď máte záujem o takzvané zdravé sálavé teplo. Teplo sa v peci najprv naakumuluje a potom sála cez obkladový materiál do miestnosti, v ktorej sa pec nachádza. V prípade záujmu o takýto zdroj tepla je vhodné pouvažovať aj nad pecou s varnou platňou, ktorá sa môže stať akousi dominantou celej chaty. Veď si len predstavte varenie tradičných slovenských pochúťok v drevenej chate a ešte k tomu na peci. To veru ďalšie slová nepotrebuje.

Krok vedľa však rozhodne neurobíte ani s teplovzdušným či akumulačným krbom. Kým ten akumulačný pracuje na podobnom princípe ako vyššie zmieňovaná pec a nevysušuje tak vzduch, teplovzdušný dokáže teplo v závislosti od porobených rozvodov porozháňať aj do iných miestností v chate. V súvislosti s krbmi stojí za zmienku ešte skutočnosť, že rozohriatie toho teplovzdušného trvá kratšie. Každopádne, oba varianty môžu dodať vašej chate neopísateľné čaro.

Konvektory, pec či krb? Čo si vybrať?

Zatiaľ čo v prospech pecí a krbov hovorí predstava vyložených nôh s huňatými ponožkami a šálkou horúceho čajíka či vareného vínka vo vašich rukách, tak za konvektormi stojí vidina efektívneho a cenovo dostupného riešenia. Spoľahlivý konvektor si totižto dokážete zaobstarať už od 100 EUR. Na druhej strane, cena takej pece či akumulačného krbu sa bez problémov vyštverá aj nad 5 000 EUR. Teplovzdušné krby môžu byť síce o čosi lacnejšie, no stále ide o zásadnú investíciu….

Riešením môžu byť elektrické krby a biokrby

Čo sa týka konvektorov, tie si svoje miesto vo vašej chatke nielenže zaslúžia, ale aj obhája. Minimálne v súvislosti s temperovaním, o ktorom sme sa rozpisovali o čosi vyššie. Ako ale za rozumnú a dostupnú cenu docieliť pocit „krbového ohníka“? Riešením môžu byť elektrické krby a biokrby.

Kým elektrické krby vám vizuálne pripomenú oheň LED plameňmi, tak biokrby vám doprajú skutočný plameň. Fungujú totižto na princípe biopaliva. Čo je však dôležitejšie – oba varianty so sebou prinesú do vašej chatky príjemné a lacné teplo. Môžete si ich totižto zakúpiť už za cenu pod 100 EUR. A okrem toho, že ide o ekologické dokurovanie, s ktorým sa vyhnete akémukoľvek dymu v chatke, vám dokážeme k elektrickému krbu či biokrbu navrhnúť a zrealizovať prekrásnu drevenú obostavbu.

Tak, chcete aj vy zažiť úžasnú zimu vo vlastnej chate? Vyložené nohy, huňaté ponožky, horúci čaj či varené vínko, teplúčko a pokoj. Jednoducho, relax ako sa patrí! Keď je to presne to, po čom túžite, neváhajte nás kontaktovať. Postavíme vám chatku podľa vašich predstáv.

Všetky blogy