Blog-vydrz_drevostavieb_uvodna-min
03/11/2023

V čom spočíva odolnosť a dlhá životnosť drevostavieb?

Alfou a omegou odolnosti a dlhej životnosti drevostavieb je kvalitná, po technologickej stránke precízne zrealizovaná konštrukcia. Kľúčovú úlohu zohráva v tomto prípade samotné drevo, ktoré by malo byť správne vysušené. V opačnom prípade hrozí vlhnutie, plesnivenie a aj krútenie či deformovanie drevostavby. Okrem toho však stoja za zmienku aj ďalšie faktory, ktoré vstupujú na scénu v otázke odolnosti a životnosti drevených stavieb.

Dlhá životnosť a odolnosť

Mnohí ľudia aj dnes ešte stále veria mýtu, že drevostavby majú veľmi krátku životnosť. O opaku však svedčia viaceré chaty a drevodomy aj na Slovensku, ktoré boli postavené pred viac ako 100 rokmi. Nehovoriac o tom, že tieto stavby sa realizovali zastaralými postupmi a technológiami – bez použitia moderných materiálov, aké máme dnes k dispozícii.

konstrukcia-min

Základom je kvalitná konštrukcia

Keď ide o konštrukciu drevostavieb, kľúčovú úlohu zohráva drevo samotné. Ako sme už naznačili v úvode, musí byť vysušené na vhodnú vlhkosť. Pri realizácii našich drevostavieb používame vysokokvalitný sibírsky smrekovec.

Zaujímavosť: Sibírsky smrekovec predstavuje vo svete drevostavieb záruku kvality. Vďaka tomuto hustému a odolnému drevu sa totiž minimalizuje akékoľvek krútenie či praskanie výslednej nehnuteľnosti. Ide o silne svetlomilný strom, ktorý je veľmi tolerantný k nízkym teplotám. V Ázii a Severnej Amerike tvorí arktickú hranicu lesa a je považovaný za najsevernejšie rastúci strom vôbec. Na Sibíri zasahuje až za 72. rovnobežku – viac na sever už rastú iba ojedinele krovité brezy. Smrekovec sibírsky je najcennejším zo smrekovcov, kvôli klimatickým podmienkam na Sibíri. Ošľahaný severským vetrom, vymrznutý krutými mrazmi a kovaný nemilosrdnou prírodou získava v týchto podmienkach tvrdosť aj odolnosť voči hnitiu, plesniam, hubám a škodcom. Práve preto je už po stáročia veľmi cenným drevom využívaným v stavebníctve.

Vlhkosť a sušenie dreva

Drevo odoberáme od najlepších, preverených dodávateľom. Dbáme na to, aby bolo precízne vysušené. Netolerujeme žiadne „spaľovanie“ dreva pri vysokých teplotách okolo 90 stupňov Celzia. Najmodernejším, najekologickejším a zároveň najefektívnejším spôsobom je sušenie kondenzačnou metódou pri teplote cca 40 až 50 stupňov Celzia. Menším pnutím a praskaním materiálu pri nižších teplotách docielime tú najlepšiu možnú kvalitu drevnej hmoty – vysušenú na vlhkosť 18 % – pre vašu drevostavbu.

Čo by spôsobilo vlhké drevo? Pokiaľ by niekto použil na realizáciu vlhké, teda nesprávne vysušené drevo, mohlo by postupom času dochádzať k plesniveniu až deformovaniu drevostavby. V takom prípade by sa drevená stavba stala doslova a do písmena živnou pôdou pre rôzne druhy húb, plesní a tiež škodcov. V rámci našej spoločnosti sa však postaráme o to, aby bola vaša vysnívaná drevostavba zhotovená z kvalitného suchého dreva. Pritom si dáme obzvlášť záležať na správnom navrhnutí aj vystavaní konštrukcie a obvodových stien. No a nepodceníme ani izolovanie stavby od spodnej a zrážkovej vody. Zamedzíme tak potenciálnemu vlhnutiu drevostavby a všetkým negatívnym dôsledkom, ktoré zvýšená vlhkosť so sebou prináša.

Hrúbka

Konštrukcia z masívu môže mať rôzne hrúbky v závislosti od typu stavby – od 28 mm pre menšie chatky a domčeky na náradie až po 44 mm a 68 mm pre záhradné chaty a rodinné drevodomy. No a väčšie drevostavby vieme zhotoviť aj z lamelového dreva o hrúbke 88 alebo 138 mm.

Pevnosť a pružnosť

Jednotlivé komponenty zapadajú do seba po dĺžke perodrážkou a v rohoch, resp. v preväzovaní, sú spojené prekladaným zámkom. Benefitom takéhoto riešenia je, že aj keď drevo stále prirodzene pracuje, stavba zostáva flexibilná.

Perodrážka zabezpečuje vymedzenie priestoru medzi jednotlivými dielmi a prekladací zámok spevňuje drevostavbu v rohoch. Tento typ konštrukcie sa teda vyznačuje vysokou pevnosťou a zároveň aj určitou mierou pružnosti. Dobre zrealizovaná drevostavba vďaka tomu nepuká, nepraská, nie je ťahaná dolu a veľmi dobre odoláva poveternostným vplyvom a nečakaným náporom počasia.Zaujímavosť: 9. 10. 2023 zasiahlo východ Slovenska zemetrasenie s magnitúdou 4,9. Podľa vedcov išlo o najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku od roku 1930. Jeho epicentrum bolo vo Vranovskom okrese pri obci Ďapalovce. Zhodou okolností stojí len 5 km vzdušnou čiarou od epicentra naša drevostavba. Máme potvrdené, že táto nepríjemná udalosť sa na nej nepodpísala žiadnym negatívnym vplyvom a zostala tak bez akéhokoľvek poškodenia.

Odolnost_podciarknuta_oknami_a_strechou-min

Odolnosť podčiarknutá oknami a strechou

Základom odolnosti a dlhej životnosti drevostavieb je síce kvalitná konštrukcia, no prispieva k nej aj správne zhotovenie okien a strechy.

Okná

V rámci našich drevostavieb používame okná pozostávajúce z prekladaného lepeného rámu z dreva a dvojitého zasklenia, pričom každé sklo má hrúbku 4 mm. Medzera medzi nimi činí 12 mm. Za zmienku však stojí najmä náš spôsob osádzania okien. Nad každým oknom totiž nechávame medzeru 2 až 3 mm. Robíme tak kvôli  „sadaniu“ dreva. Keďže drevo si postupom času prirodzene trochu „sadne“, zamedzí sa tak jeho tlaku na okná. Tým pádom sú okná chránené pred prípadným znehodnotením v dôsledku neodbornej realizácie. Pokiaľ by sme spomínanú medzeru nedodržali, okná by mohli rýchlejšie utrpieť pod náporom počasia, poveternostných vplyvov a živelných udalostí, ako napríklad vyššie zmieňované zemetrasenie.

Strecha

Čo sa týka strechy, dokážeme vám zhotoviť prakticky akýkoľvek typ, presne podľa vašich požiadaviek. Zatiaľ čo pri malých drevených chatkách najčastejšie využívame šindľovú strešnú krytinu, tak na väčšie drevostavby uprednostňujeme betónovú alebo plechovú. Pomerne často pracujeme napríklad s plechmi Maslen. Plechová strecha má totiž hneď viacero výhod. Okrem toho, že je ľahká a zbytočne nepreťažuje konštrukciu drevostavby, má hladký povrch. Vďaka tomu lepšie odoláva silným poveternostným vplyvom. Keď vietor nemá bod, do ktorého by sa zaprel, tak nepodfúkne strechu, resp. jej krytinu alebo jednotlivé časti. Jednoducho povedané, po jej povrchu sa bude len šmýkať.

Všetky blogy