25/02/2024

Sauny a saunovanie: Účinky, výhody, história a zaujímavosti

Sauny ponúkajú dokonalý únik z každodenného života. Svojím teplom a atmosférou navodzujú upokojujúci a zdraviu prospešný odpočinok. Saunovanie spontánne uvoľňuje svaly, očisťuje telo, zmierňuje stres a tiež evokuje pocity pohody a spokojnosti.

Dobrou správou je, že tieto relaxačné raje si teraz môžete prispôsobiť estetike svojho domova a vlastným potrebám. Súkromné domáce sauny sú stále obľúbenejšie. Situované v exteriéri rodinných domov a rekreačných objektov ponúkajú priam dokonalý zážitok bez narušenia intimity a bez potreby cestovania. Ak aj vy uvažujete o zakomponovaní sauny do prírodného prostredia svojej záhrady, čítajte ďalej.

V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli najdôležitejšie účinky a výskumne overené výhody pravidelného saunovania. A nevynechali sme ani viaceré zaujímavosti a informácie o pôvode tohto tradičného spôsobu relaxu.

Zdroj obrázka: freepik.com

Fínsko: Kolíska saunovania a šťastných ľudí

Fínsko má približne 5 miliónov obyvateľov a neuveriteľné 3 milióny sáun. Miesta relaxu ďaleko prevyšujú počet áut v krajine. Fíni si mimoriadne cenia saunovanie pre jeho terapeutické a blahodarné zdravotné účinky. Považujú sauny za priam posvätné miesto, v rámci ktorého hľadajú pokoj a utužujú vzťahy.

Takmer 90 % obyvateľov Fínska si pobyt v saune dopraje minimálne 1-krát za týždeň. Obyvatelia majú sauny priamo doma. Saunami sú dokonca vybavené aj fínske veľvyslanectvá a ambasády. V roku 2020 bola fínska kultúra saunovania zapísaná na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zaujímavé je, že Fíni sú pritom už šiesty rok po sebe považovaní za najšťastnejší národ sveta. Vyplýva to zo Správy o šťastí vo svete, ktorú každoročne zverejňuje nezisková organizácia pri OSN. V odborných i verejných kruhoch sa diskutuje o tom, že svoj podiel na pocite šťastia severanov má práve pravidelné saunovanie.

Zdroj obrázka: freepik.com

Z histórie saunovania

Od skromných začiatkov v odľahlých škandinávskych lesoch až po nablýskanú súčasnosť moderných wellness trendov sa história saunovania počíta v tisícoch rokov. Kde sa to všetko začalo?

Staroveké sauny: Jaskyne v zemi

Predpokladá sa, že príbeh saunovania sa začal niekde v severnej Európe približne 2 000 – 5 000 rokov p. n. l. Prvé sauny však neboli miestami na relax, ale na prežitie. Predstavte si umelo vytvorenú jaskyňu zakrytú kožou zvierat s hromadou skál, medzi ktorými cez deň horel oheň. Po vyhasnutí ohňa kamene zohrievali jaskyňu dlho do noci a jej obyvatelia sa vyhrievali v pare stúpajúcej zo skál, na ktoré liali vodu. Tieto miesta boli nielen vyhrievané ohňom, ale aj sterilizované dymom.

V saune sa ľudia rodili, umierali, prežívali tu mnohé významné životné udalosti. V dôsledku toho si tieto miesta vyvinuli svoje vlastné tradície a stali sa akýmisi svätyňami prepojenými s duchovnom. Ľudia verili, že sauny majú magickú moc a tak sa stali domovom mystických rituálov a obradov.

Pozoruhodné sú nálezy archeológov, ktoré naznačujú, že podobné miesta vznikali nezávisle od seba v rôznych kútoch sveta. Okrem severnej Európy sa našli napríklad u domorodých amerických kmeňov v Afrike či na Britských ostrovoch.

Zdroj obrázka: freepik.com

Sauny v stredoveku: Pribudli brezové konáre a kúpeľné domy

V našom letopočte sa saunové jaskyne postupne pretransformovali na saunové obydlia a pribudla aj povestná praktika „bitia brezovými konármi“. Jej účelom bolo zlepšenie cirkulácie krvi a tým zintenzívnenie účinkov saunovania.

Väčšina sáun v severnej Európe zostávala naďalej v súkromných obydliach alebo v samostatných objektoch na pozemku, ale postupne sa saunovou kultúrou začínali inšpirovať aj kúpeľné domy. Saunovanie ako súčasť kúpeľníctva sa rozšírilo do celej Európy a na blízky východ. Návšteva kúpeľných domov bola súčasťou každodenného života ľudí v Európe i vo svete.

Stredoveké kúpeľné domy sa však nezachovali. Boli postupne zatvárané a rušené pod vplyvom šíriaceho sa osvietenstva. V čase, keď víťazil rozum nad duchovnými autoritami, boli sauny považované za pozostatky starého poriadku a už neboli v móde.

Zdroj obrázka: freepik.com

Moderné sauny: S komínmi a elektrickým vyhrievaním

Až moderná veda poskytla ľudstvu racionálne vysvetlenia obrovských výhod saunovania pre telo i myseľ. Po príchode priemyselnej revolúcie do severnej Európy pribudli do sáun komíny, čo umožnilo ich nepretržité vyhrievanie.

V mnohých krajinách sa však dodnes zachovali pôvodné, takzvané dymové sauny. Bežné sú napríklad v južnom Estónsku, kde im UNESCO udelilo chránený kultúrny štatút.Prvé elektrické sauny boli vynájdené vo Fínsku a následne v polovici 20. storočia spopularizované v USA. Vďaka elektrickému vyhrievaniu sa sauny stali dostupnejšie nielen pre domácnosti, ale aj pre kúpele, hotely, wellness a fitnes centrá v celom západnom svete.

Zdroj obrázka: freepik.com

Účinky a výhody saunovania

Ak ste niekedy mali to potešenie oddychovať v saune, tak určite viete, že jej prostredie ponúka príjemný holistický zážitok odpočinku. Už samotná atmosféra sauny navodzuje psychickú pohodu, dokonalý reset po dňoch pretkaných starosťami a povinnosťami, ale aj príjemné chvíle strávené s rodinou, priateľmi alebo romantické večery vo dvojici. Blahodarný relax a pocit uspokojenia však zďaleka nie je jediným benefitom saunovania.

Saunovanie posilňuje imunitný systém

Pobyt v saune zrýchľuje cirkuláciu krvi v cievach. Tým sa štartuje tvorba bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za imunitnú odpoveď organizmu. Súčasne sa vyplavujú takzvané proteíny tepelného šoku, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitnej reakcie.

Ak chcete naozaj efektívne zvýšiť svoju obranyschopnosť, mali by ste absolvovať sériu saunových procedúr. Preukazuje to štúdia realizovaná v roku 2023 u zdravých trénovaných a netrénovaných mužov vo veku 20 – 25 rokov, ktorí absolvovali celkovo 10 pobytov v saune. Vedci zistili, že pod vplyvom saunovania u nich došlo k zmenám podielu lymfocytov a k aktivácii proteínov tepelného šoku, čím sa zlepšilo fungovanie ich imunitného systému.

Zdroj obrázka: freepik.com

Pobyt v saune pomáha bojovať proti vírusom aj baktériám a znižuje riziko respiračných ochorení

Teplo v saune uvádza telo do stavu umelej horúčky – hypertermie. Táto „falošná horúčka“ nielenže stimuluje imunitný systém, ale tiež ničí vírusy a baktérie v tele a zabraňuje ich ďalšiemu rozmnožovaniu.

Tento pozitívny vplyv umelo navodenej hypertermie potvrdzujú viaceré štúdie, ktoré boli v posledných rokoch realizované najmä v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Vedcom sa napríklad podarilo experimentálnym výskumom preukázať, že časté saunovanie významne znižuje riziko zápalu pľúc pri infekcii COVID. Ďalšia dlhodobá štúdia realizovaná na vzorke 1 935 účastníkov potvrdila, že pravidelné saunovanie je spojené so zníženým rizikom akútnych a chronických respiračných ochorení.

Saunovanie redukuje bolesť svalov a kĺbov

Športovci už tradične využívajú saunu na uvoľnenie stuhnutých svalov po tréningu a zlepšenie rozsahu pohybu. Tepelná terapia celkovo prospieva pohybovému aparátu a prináša úľavu aj pri artróznych bolestiach kĺbov.

Preukazuje to výskumná štúdia realizovaná v roku 2009 u pacientov s reumatoidnou artritídou. Po štyroch týždňoch pravidelného saunovania u nich došlo k zníženiu bolesti a stuhnutosti kĺbov, zníženiu celkovej únavy a zlepšeniu pocitu subjektívneho pohodlia.

Zdroj obrázka: freepik.com

Saunovanie zmierňuje prejavy alergie a uvoľňuje dutiny

Prehriatie organizmu a inhalácia pary zmierňuje podráždenie hrdla, napomáha čisteniu slizníc horných dýchacích ciest, zmierňuje zápal, uvoľňuje sekréty a môže stimulovať aj vylučovanie hlienu z priedušiek a pľúc.

V roku 2013 bola realizovaná kontrolovaná štúdia u pacientov s alergickou rinitídou, ktorí vo výskumných podmienkach absolvovali 6-týždňový cyklus saunovania. Po tejto kúre u nich došlo k zvýšeniu inspiračného nosného prietoku a k zlepšeniu funkcie pľúc.

Saunovanie pomáha odbúrať stres a psychické napätie

Prostredie sauny navodzuje pocit pohody a pokoja. Telesné uvoľnenie prirodzene prechádza aj do psychického uvoľnenia, znižujú sa účinky stresu na organizmus a dochádza k redukcii celkového napätia.

Vedcom sa dokonca podarilo výskumne potvrdiť, že časté saunovanie znižuje riziko vzniku psychotických porúch. Štúdia bola realizovaná v roku 2018 a zúčastnilo sa jej 2 138 mužov vo veku 42 – 61 rokov.

Zdroj obrázka: freepik.com

Pobyt v saune znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení

Pravidelné saunovanie pomáha udržiavať cievy v dobrej kondícii, zlepšuje ich elasticitu, rozťahuje ich, zlepšuje cirkuláciu krvi a tiež znižuje riziko ischemickej choroby srdca aj ďalších kardiovaskulárnych ochorení.

Vedci dokonca tvrdia, že časté a pravidelné saunovanie znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie. Potvrdzuje to štúdia, ktorá v priebehu 15 rokov sledovala 1 688 mužov a žien vo veku 53 – 74 rokov. Zaznamenávané boli ich saunové návyky a úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia. Z výsledkov vyplýva, že úmrtnosť lineárne klesala so zvyšujúcim sa počtom návštev sauny za týždeň.

Saunovanie zvyšuje mentálnu výkonnosť

Saunovanie zvyšuje hladiny hormónu norepinefrínu v tele, ktorý má priaznivý vplyv na schopnosť sústredenia. Okrem toho tepelný stres, ktorému je telo vystavené počas saunovania, podporuje neurogenézu – tvorbu nových mozgových buniek.

Preukázaný bol dokonca aj okamžitý vplyv saunovania na zmeny v mozgovej aktivite zaznamenané na EEG. Výskum realizovaný v roku 2023 potvrdil, že mozog sa vďaka saunovaniu dostáva do efektívnejšieho stavu a znižuje sa reakčný čas na úlohy. Iná dlhodobá populačná štúdia, ktorej výsledky boli zverejnené v roku 2017, preukázala súvislosť medzi pravidelným intenzívnym saunovaním a nižším rizikom vzniku demencie a Alzheimerovej choroby.

Zdroj obrázka: freepik.com

Pobyt v saune zlepšuje vzhľad a zdravie pleti

Saunovanie podporuje prekrvenie pokožky. Krv privádza do pleti viac živín, zvyšuje jej hydratáciu a stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu. Teplo sauny následne uvoľňuje napätie a otvára póry.

Priaznivý vplyv saunovania na zdravie a vzhľad pleti potvrdila aj porovnávacia štúdia realizovaná ešte v roku 2008 vo Švajčiarku. Podľa jej výsledkov mali dobrovoľníci, ktorí sa pravidelne saunovali, stabilnejšiu a funkčnejšiu epidermálnu bariéru, lepšie hydratovanú pokožku a priaznivejšie povrchové pH. Taktiež bol u nich zaznamenaný menší podiel kožného mazu na povrchu tváre.

Saunovanie zlepšuje metabolizmus cukrov

Saunovanie je v mnohých smeroch podobné aeróbnemu cvičeniu. Jedným z jeho benefitov je zrýchlenie metabolizmu glukózy. Preukázané bolo aj rýchlejšie vstrebanie aplikovaných inzulínových injekcií a celkové zvýšenie citlivosti na inzulín. Z pobytu v saune tak môžu profitovať aj pacienti s cukrovkou a ľudia s nadváhou.

Potvrdzuje to výskumná štúdia realizovaná v roku 2020 u účastníkov s nadváhou bez diabetu. Experimentálne bolo preukázané, že už 10-dňové pravidelné saunovanie vedie k zlepšeniu metabolizmu glukózy a dokonca aj tukov.

Zdroj obrázka: freepik.com

Pobyt v saune znižuje pocity úzkosti a depresívne prežívanie

O tom, že relax v saune znižuje úroveň stresu, už dnes nie je nijakých pochýb. Saunovanie však môže pôsobiť priaznivo aj pri úzkostných a depresívnych stavoch. Okrem navodenia celkovej telesnej a duševnej relaxácie pomáha pobyt v saune znižovať hladiny kortizolu a spúšťa uvoľňovanie beta-endorfínov, ktoré vzbudzujú pocity eufórie. Účinky tepelného kúpeľa môže navyše umocniť aromaterapia.

Vedcom sa dokonca podarilo preukázať pozitívny efekt saunovania u pacientov s veľkou depresívnou epizódou. V klinickej štúdii porovnávali depresívne symptómy u pacientov, ktorí absolvovali saunovanie a u kontrolnej skupiny. Pacienti, ktorí absolvovali pobyt v saune, vykazovali nižšie skóre depresívnych symptómov počas ďalších 6 týždňov.

Saunovanie zbavuje telo toxínov

Sauna býva označovaná aj ako najhlbší čistiaci kúpeľ na svete. Saunovanie navodzuje potenie, ktorým sa prirodzene vylučujú nečistoty a toxíny z tela. Sauny sa využívajú v detoxikačných programoch, pri odvykaní od fajčenia na rýchlejšie vypudenie nikotínu z organizmu, ale aj pri zbavovaní sa škodlivých pesticídov a iných toxínov z tela.

V roku 2018 bol dokonca realizovaný výskum saunovej detoxikácie u pacientov s dlhodobými abstinenčnými príznakmi po neužívaní návykových látok. Experimentálne overovanie preukázalo zlepšenie funkčného zdravia a pohody vo fyzickej aj emocionálnej oblasti. Vedci predpokladajú, že sa tak udialo pod vplyvom eliminácie toxických látok v tele a vďaka obnove živín aj funkčnosti telesných systémov zúčastnených.

Zdroj obrázka: freepik.com

Saunovanie predlžuje život v zdraví

Pravidelné saunovanie sa spája aj s celkovým predĺžením života pri zachovaní dobrého zdravia. Vo svojej zhrňujúcej štúdii to uvádzajú R. P. Patrick a T. L. Johnson, ktorí tvrdia, že saunovanie znižuje chorobnosť a úmrtnosť v závislosti od frekvencie saunovania. Svoje tvrdenie opierajú o výskumy, podľa ktorých je riziko náhlej srdcovej zástavy o 22 % nižšie u mužov, ktorí navštevujú saunu 2- až 3-krát do týždňa a až o 63 % nižšie u mužov, ktorí sa saunujú 4- až 7-krát týždenne. Okrem toho časté saunovanie chráni pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ktoré sú rozšírené najmä vo vyššom veku.

Zdroj obrázka: freepik.com

Rady a tipy, ako sa správne saunovať

Saunovanie by malo byť predovšetkým o oddychu a načúvaní svojmu telu. Budete potrebovať dostatok času a správne psychické naladenie na relax. Ostatné vnímajte skôr ako tipy a odporúčania pre maximálne využitie potenciálu saunovania. Ako budete nadobúdať skúsenosti, môžete si ich postupne prispôsobovať tak, aby ste sa v saune cítili príjemne.

Príprava na saunovanie

Pobyt v saune predstavuje podobnú záťaž pre organizmus ako športová aktivita. Aby ste si ho dokonale vychutnali a aby vaše telo a myseľ dokázali nadobudnúť rovnováhu, majte na pamäti nasledujúce:

 • Do sauny nechoďte hladní ani s pocitom plného žalúdka. Ideálne je začať saunovanie 90 až 120 minút po ľahkom, nutrične vyváženom jedle.
 • Nezabúdajte na pitný režim. Dôležitý je dostatočný príjem nesladených neperlivých tekutín pred saunovaním aj počas neho a doplnenie vody po saunovaní.
 • Nesaunujte sa po požití alkoholu alebo iných omamných látok. Mali by ste venovať plnú pozornosť svojmu telu a jeho potrebám. Saunovanie nepraktizujte bezprostredne po zvýšenej fyzickej námahe alebo cvičení. Vhodné je medzi športovými aktivitami a saunovaním dopriať telu aspoň 30 minút odpočinku.
 • Pred vstupom do sauny sa osprchujte a telo vysušte uterákom. Následne sa zabaľte do plachty, saunového kiltu alebo osušky. Pre vstup do sauny nepoužívajte plavky.
 • Bezprostredne pred vstupom do sauny si môžete zohriať chodidlá teplou sprchou. Studené nohy oddiaľujú účinky potenia.
Zdroj obrázka: freepik.com

Postup, ako sa správne saunovať

 • Po vstupe do sauny si sadnite alebo ľahnite na podložku, plachtu alebo uterák. Ako vhodnejšie sa odporúča ležanie, vďaka ktorému sa vyhnete teplotným rozdielom. Pri prvom saunovaní môžete zvoliť spodnú lavicu, kde je nižšia teplota.
 • Pobyt v saune strávte v pokoji, relaxujte, snažte sa normálne dýchať. Rozprávanie nie je zakázané, pokiaľ tým nerušíte iných návštevníkov sauny.
 • Dĺžka pobytu v saune závisí len od vás. Vo všeobecnosti sa odporúča približne 15 minút súvislého saunovania. Dôležité je, aby ste zotrvali v saune len dovtedy, kým vám je to príjemné. Počúvajte svoje telo. Je v poriadku, ak pri prvých návštevách sauny strávite v teple len pár minút.
 • Po pobyte v saune sa postupne ochlaďte. Zvoliť môžete vlažnú sprchu a následný pobyt v studenom bazéne alebo jazierku. Fíni tradične zaraďujú medzi saunovanie a ochladenie aj krátku, približne 50-metrovú prechádzku. Predovšetkým hlavu je potrebné chladiť veľmi pomaly.
 • Cyklus saunovania a ochladenia môžete viackrát zopakovať. Vo všeobecnosti sa pri prvom pobyte v saune odporúča suché teplo. Pri ďalšom vstupe do sauny už môžete zvýšiť vlhkosť liatím vody na horúce kamene.
 • Po poslednom cykle saunovania sa osprchujte s použitím mydla, telo vysušte a doprajte si aspoň 30 minút odpočinku v tepidáriu alebo na ležadle.
Zdroj obrázka: freepik.com

Ako využiť želaný potenciál saunovania: Špecifické tipy navyše

 • Na posilnenie imunitného systému saunovaním by ste sa mali snažiť stráviť v saune aspoň 15 minút viac ako trikrát týždenne počas 3 mesiacov.
 • Výskumy ukazujú, že pre diabetikov a ľudí s nadváhou je saunovanie prínosné, ak sa realizuje 3-krát týždenne po 15 minút počas troch mesiacov pri teplote 80 – 100 ˚C s následným pobytom vo vode s teplotou 40 ˚C.
 • Pri akútnom prechladnutí alebo respiračnom ochorení je vhodné absolvovať v saune len jeden saunovací cyklus – obmedziť pobyt na maximálne 15 – 20 minút, aby sa telo zahrialo a následne mu dopriať odpočinok.
 • Pre zníženie rizika zápalu pľúc a chronických respiračných ochorení sa odporúča dlhodobé a časté saunovanie. Vhodný je pobyt v saune pravidelne 2- až 4-krát týždenne.
 • Ak zaradíte saunovanie po cvičení alebo tréningu, nemal by pobyt v teple celkovo prekročiť 20 minút, aby ste sa vyhli nadmernému namáhaniu organizmu.
 • Výsledky štúdií naznačujú, že pre urýchlenie chudnutia je vhodné saunovanie 3-krát týždenne po 30 minút. Pre zmiernenie bolesti kĺbov saunovaním, napríklad aj u pacientov s artritídou, sa odporúča pravidelný pobyt v saune niekoľkokrát týždenne pri teplote 60 – 90 ˚C. Prečítajte si viac o saunovaní s artritídou.
 • Pre zníženie rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení sa odporúča vyššia frekvencia pravidelného saunovania. Vedci hovoria o 4 až 7 návštevách sauny týždenne v trvaní viac ako 19 minút. Pre zvýšenie kardiovaskulárnej respiračnej zdatnosti sa odporúča 15-minútové saunovanie po cvičení.
 • Ak navštívite saunu za účelom zlepšenia stavu pleti a liečby akné, nezabudnite si problémové miesta pokožky pred vstupom do sauny dôkladne vyčistiť. Ako vhodnejšia sa tu ukazuje infrasauna a dôležité je precízne dodržiavanie pitného režimu počas saunovania. Prečítajte si viac tipov na saunovanie pre zdravie pleti.
 • Saunovanie podporujúce detoxikáciu organizmu by malo trvať minimálne 20 až 30 minút, pričom je dôležité zvýšiť príjem tekutín počas aj po saunovaní, aby sa toxíny z tela vyplavili. Saunovaciu procedúru si zopakujte 2- až 3-krát týždenne. Takýto postup je vhodný aj pri odvykaní od fajčenia, kedy potrebujete organizmus rýchlejšie zbaviť nikotínu.
Zdroj obrázka: freepik.com

Saunovanie: Forma relaxu a celotelovej termoterapie

Saunovanie nie je len forma relaxu, ale aj celotelovej termoterapie, ktorá sa používa na celom svete už tisíce rokov. Pobyt v saune je príjemný, zdravý a široko dostupný. Bez ohľadu na to, či si najbližšie doprajete saunovanie vo wellness alebo vo svojej súkromnej záhradnej saune, spomeňte si, že pokračujete vo veľmi starej tradícii s mimoriadnym príbehom a robíte veľkú službu pre svoje telo i dušu.

Zaujímavosť na záver: Mnohí Fíni vlastnia dve súkromné sauny: jednu doma a jednu pri svojej chate pri jazere. Dokonca sa hovorí, že Fín v minulosti najprv postavil saunu a až potom pri nej vyrástol dom.

Zdroj obrázkov: freepik.com

Všetky blogy