Na drobné stavby do 50 m² nebude potrebné povolenie
18/02/2025

Na drobné stavby do 50 m² nebude potrebné povolenie: Nový stavebný zákon prináša viacero zmien

Od 1. apríla 2025 vstúpi do platnosti nový stavebný zákon, na ktorého reforme sa jednohlasne zhodla vláda Slovenskej republiky. Po novom už nebudete potrebovať stavebné povolenie na drobné stavby do 50 m², pričom sa celkovo zjednoduší aj proces správneho konania. Najhlavnejším cieľom odsúhlasených zmien je zjednodušenie a urýchlenie stavebných procesov spolu so znížením administratívnej záťaže.

Na drobné stavby do 50 m² nebude potrebné povolenie

Zdroj obrázka: freepik.com

Koniec zastaralým postupom

Každý, kto si osobne prešiel schvaľovacími procesmi súvisiacimi s vydaním stavebného povolenia podľa legislatívy prijatej ešte v roku 1976, doslova na vlastnej koži okúsil všetku tú byrokratickú záťaž. Našťastie, nový stavebný zákon, ktorý dáva stopku zastaralým postupom, uľahčí život nielen úradom, ale aj stavebníkom, občanom či developerom.

Najdôležitejšie zmeny nového stavebného zákona

Jednou z najzásadnejších zmien, ktorá bude zaujímať mnohých občanov SR, je zmena definície drobnej stavby. A ďalej treba vypichnúť aj zlúčenie územného a stavebného konania do jedného konania o stavebnom zámere, fikciu súhlasu alebo elektronizáciu konaní.

Zmena definície drobnej stavby

Podľa starej legislatívy spadali do kategórie drobných stavieb také stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahovala 25 m². Po novom však nebudete už viac potrebovať stavebné povolenie ani na drobné a montované stavby do 50 m² – pokiaľ ich neplánujete stavať na verejnom priestranstve, v chránenej oblasti alebo bližšie k susednej nehnuteľnosti ako dovoľuje zákon. Ohláška na príslušnom obecnom či stavebnom úrade bude taktiež postačujúca pri podzemných stavbách so zastavanou plochou do 25 m² a hĺbkou maximálne 3 m (pivnice, bazény, žumpy, nádrže atď.).

Ak sa teda v roku 2025 rozhodnete, že si na pozemku postavíte záhradnú chatu, letnú kuchyňu, dvojgaráž alebo domček na náradie do 50 m², postačí vám podať len ohlášku bez nutnosti vybavovania stavebného povolenia. Dokonca, stavebné povolenie nebudete potrebovať ani na rodinné chaty do 50 m². Predstavte si, že si budete môcť legálne postaviť vaše letné, zimné čí víkendové sídlo bez toho, aby ste riešili hŕbu papierovačiek. A nemusíte pritom platiť stovky, v niektorých prípadoch až tisícky eur za drahé projektové dokumentácie, celá výstavba vás vyjde omnoho lacnejšie. Postačí vám technický popis, ktorý od nás dostávajú zákazníci automaticky v cene vybranej drevenej stavby. Pokiaľ vás doteraz odrádzala od realizácie vysnívaného projektu nepríjemná byrokracia, teraz vám už nič nestojí v ceste. Pokojne nás kontaktujte a spolu preberieme všetky detaily.

Zdroj obrázka: fabros.sk

Zlúčenie územného a stavebného konania

Žiadatelia o vydanie stavebného povolenia museli podľa starého zákona riešiť najprv územné konanie a až potom stavebné konanie. Tento zbytočne komplikovaný proces sa podľa novej legislatívy výrazne zjednoduší. Územné a stavebné konanie sa zlúčia do jedného konania o stavebnom zámere, čím sa odbremenia úrady aj žiadatelia od „dvojitých vybavovačiek“. Každá žiadosť tak bude vyriešená podstatne skôr, pričom jej vybavovanie by malo prísnejšie podliehať stanoveným termínom. Ak dôjde k omeškaniu zo strany úradu, žiadateľ by mal mať nárok na vrátenie správneho poplatku.

Fikcia súhlasu

Často sa stávalo, že obce si dávali pri vydávaní záväzných stanovísk poriadne na čas, kvôli čomu sa zbytočne odkladala a zdržiavala realizácia projektov. Podľa novej legislatívy bude ale každá obec povinná vydať záväzné stanovisko najneskôr do 60 dní, pokiaľ pôjde o bežné stavby. Ak sa bude žiadosť týkať zložitejších stavieb (napr. developerské projekty), obec bude mať na vydanie záväzného stanoviska 90 dní.

Pozor! V prípade, že obec nedodrží zákonom stanovené termíny, žiadateľ si bude môcť uplatniť fikciu súhlasu, resp. začať s realizáciou projektu. Nevyjadrenie sa zo strany obce v lehote 60, resp. 90, dní sa bude automaticky brať ako súhlas.

Elektronizácia konaní

Jednou z najzásadnejších zmien nového stavebného zákona bude aj elektronizácia konaní. Podľa najčerstvejších informácií bude mať každý žiadateľ povinnosť podať žiadosť na začatie konania elektronickou formou, vďaka čomu dokáže následne sledovať aktuálny priebeh vybavovania žiadosti online. Popritom sa zavedie povinnosť vypracovávania a ukladania elektronickej projektovej dokumentácie v informačnom systéme Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky. Aj tieto zmeny majú prispieť k zefektívneniu správneho konania a minimalizácii administratívnej záťaže.

Na drobné stavby do 50 m² nebude potrebné povolenie 03

Zdroj obrázka: freepik.com

Krok vpred

Zmeny týkajúce sa nového stavebného zákona vnímame pozitívne a môžeme ich jednoznačne označiť ako krok vpred. Tešíme sa, že od roku 2025 budeme môcť oveľa jednoduchšie plniť sny našim zákazníkom, ktorí túžia po vlastnej drevenej stavbe.

Všetky blogy