06/05/2024

Kúpacie kade a vírivky: Spoznajte ich históriu a zdravotné benefity

Keď sa povie „kúpacia kaďa“ alebo „vírivka“, mnohí ľudia si automaticky predstavia modernú tryskovú vaničku. História týchto wellness vychytávok však siaha ďalej ako by ste si možno mysleli. V nasledujúcich riadkoch vás ňou prevedieme, pričom nevynecháme ani zdravotné benefity relaxovania v kúpacích kadiach a vírivkách. A veruže ich je požehnane.

Zdroj obrázka: freepik.com

História kúpacích kadí a víriviek

Kultúra kúpania a osobnej hygieny mala zaujímavý rozmer už v starovekom Ríme či Egypte. Vtedajší ľud si mohol dopriať a vychutnať čas strávený napríklad vo veľkých kúpeľných domoch, ktoré zažili svoju slávu aj v Európe. Oveľa bližšie k dnešným kúpacím kadiam a vírivkám však majú tradičné japonské kúpele „Ofuros“ známe stovky rokov.

Kúpanie v drevených sudoch na hrozno

Za jedného z prvých predchodcov atraktívnych kúpacích kadí obložených drevom môžeme považovať drevené sudy na hrozno. Spájajú sa s nimi úsmevné historky z prostredia Severnej Ameriky, konkrétne z vinárskych oblastí v Kalifornii. V 60. rokoch minulého storočia sa tamojší obyvatelia zvykli po zbere hrozna, na konci sezóny, kúpať a baviť práve v drevených sudoch určených na hrozno. Na ohrievanie vody údajne používali podomácky vyrobené ponorné kachle na drevo.

Prvá vírivka na svete

Cesta spájajúca historické kúpacie metódy s modernými kaďami a vírivkami je dlhá a zaujímavá. Aj navzdory mnohým dohadom a domnienkam ale nepopierateľne vedie k bratom Jacuzzi. Po emigrácii do Kalifornie z Talianska na začiatku 20. storočia sa rodina Jacuzzi spočiatku živila vynálezmi. Navrhovali pokrokové predmety a pomôcky v letectve aj vodné čerpadlá pre poľnohospodárske účely. Práve ich ponorné čerpadlo, prvé na svete, ktoré ťahalo vodu zo zeme, bolo prvým krokom k dnes dobre známej značke Jacuzzi®.

V roku 1956 sužovala jedného z členov rodiny Jacuzzi reumatoidná artritída. V snahe znížiť bolesť spojenú s utrpením tohto dieťaťa využili bratia Jacuzzi svoje znalosti na vytvorenie hydroterapeutickej pumpy J-300. Táto pumpa bola prenosná a premenila akúkoľvek štandardnú vaňu na „omladzujúce“ kúpele, čím odštartovala wellness priemysel.O 12 rokov neskôr, teda v roku 1968, Roy Jacuzzi vytvoril prvú vírivú vaňu s názvom Roman. Vyznačovala sa integrovanými tryskami s pomerom vzduchu a vody 50-50. Postupom času viedli tryskové vane k modernejším vnútorným aj vonkajším vírivkám a kúpacím kadiam, pričom sa viac a viac poukazovalo na ich zdravotné benefity.

Zdravotné benefity kúpacích kadí a víriviek

Pobyt v kúpacej kadi alebo vírivke po náročnom dni je takpovediac na nezaplatenie. Ide o úžasnú formu relaxu, ktorá vám môže priniesť aj mnohé zdravotné benefity. Tie sa však líšia od človeka k človeku a najmä v závislosti od spôsobu, akým kaďu či vírivku používate.

1. Odbúranie stresu

Jednou z najznámejších výhod kúpania vo vírivých vaniach je potenciál pomôcť zmierniť napätie všedných dní. Upokojujúci účinok teplej vody a masážnych trysiek dokáže eliminovať fyzický, emocionálny aj duševný stres. Efekt odbúrania stresu môžete ešte viac posilniť príjemnou hudbou, vhodným osvetlením alebo aromaterapiou.

2. Skvalitnenie spánku

Podľa viacerých výskumov dokážete jednoduchou relaxáciou ponorením sa do vírivky docieliť pokojnejší spánok. Ako príklad môžeme uviesť jednu staršiu štúdiu, v rámci ktorej sa hodnotilo pasívne zahrievanie tela ako liečba nespavosti u starších dospelých. Štúdia bola síce malá a subjektívna, no zistila, že horúce kúpele podporujú výrazne hlbší a pokojnejší spánok.

Zdroj obrázka: freepik.com

3. Uvoľnenie svalov

Horúca voda a masážne pôsobenie trysiek môže byť účinným spôsobom, ako uvoľniť a upokojiť stuhnuté a napäté svaly. Nehovoriac o tom, že kúpanie v kadi či vírivke v mnohých prípadoch zmierňuje svalové bolesti. A aby toho nebolo málo, pobyt v horúcej, vírivej vode pred cvičením môže znížiť riziko zranenia počas športovej aktivity.

4. Úľava od bolesti

Nielen svalové bolesti, ale tiež bolesti kĺbov môžete riešiť kúpaním sa v kadi alebo vírivke. Vírivá, horúca voda totiž priaznivo pôsobí aj na kĺby a šľachy – a to tak, že ich uvoľňuje. Okrem toho je všeobecne známe, že kúpeľom viete zlepšiť flexibilitu a rozsah pohybu. A za zmienku stojí tiež skutočnosť, že využívanie víriviek a kúpacích kadí sa odporúča pacientom, ktorých trápi artritída. Pôsobenie tepla a masáže totiž zmierňuje stuhnutosť a zápal, ktoré spôsobujú bolesť. V tomto prípade vám však odporúčame poradiť sa o vhodnosti takéhoto kúpeľa s vaším lekárom.

Zdroj obrázka: freepik.com

5. Zlepšenie citlivosti na inzulín

Niektorí vedci predpokladajú, že pravidelná termálna terapia s použitím sauny alebo horúceho kúpeľa môže zlepšiť zníženú citlivosť na inzulín a byť prospešná pri liečbe cukrovky. Naznačuje to tiež výskum z roku 2015, v rámci ktorého sa zistilo, že pobyt v saune a vírivke vie byť prínosným pre ľudí s obezitou a cukrovkou.

6. Spaľovanie kalórií

Zaujímavé zistenia priniesla štúdia z roku 2016. Jej účastníci sa namočili na jednu hodinu do horúceho kúpeľa po pás a spálili približne rovnaký počet kalórií ako pri 30-minútovej prechádzke. Síce to neznamená, že kúpacia kaďa či vírivka by mala nahradiť aktívny pohyb a cvičenie, ale môže pomôcť zlepšiť metabolizmus najmä tým, ktorí z určitých dôvodov nemôžu cvičiť, resp. žiť aktívne.

7. Podpora kardiovaskulárneho zdravia

Vedeli ste, že relax v kúpacej kadi môže zvýšiť váš srdcový tep a zároveň znížiť krvný tlak? Z jedného výskumu vyplýva, že k zníženiu krvného tlaku dôjde už po 10 minútach strávených vo vírivke. Výsledky inej štúdie zase napovedajú, že ponorenie do horúcej vody môže mať silné účinky na kardiovaskulárne zdravie a krvný tlak. Jej autori naznačili, že pasívna tepelná terapia dokáže pomôcť znížiť kardiovaskulárne riziká a úmrtnosť najmä medzi tými, ktorí majú obmedzené možnosti v cvičení. Aj v tomto prípade však odporúčame konzultáciu s vaším lekárom.

Zdroj obrázka: freepik.com

Ako správne používať kúpaciu kaďu či vírivku

Predstava relaxovania v horúcej vode s vychladeným nápojom v ruke je lákavá, však? No používanie kúpacej kade či vírivky so sebou prináša aj určitú zodpovednosť. V prvom rade by ste mali vodu pravidelne kontrolovať a čistiť. Ďalej sa riaďte nasledovnými pravidlami:

  • Udržujte optimálnu teplotu vody – teplota vody by nemala byť nadmerne vysoká. Absolútne maximum predstavuje 40 °C.
  • Dodržujte pitný režim – pobyt v horúcej vode spôsobuje potenie a dehydratáciu. Preto pite dostatok vody, no vyhýbajte sa alkoholu.
  • Kontrolujte si čas – vo vode s vysokou teplotou by ste mali zostávať nanajvýš 10 až 15 minút. Pokiaľ nie je voda príliš horúca, môžete zostať aj dlhšie, no nepreháňajte to (predovšetkým, ak ste si na kúpanie v kadi či vírivke ešte nezvykli. V prípade, že na sebe spozorujete nevoľnosť, začervenanie kože, dýchavičnosť, točenie hlavy alebo závrate, ihneď opustite vodu.

Kúpacie kade a vírivky – nielen zdravotné benefity

V predošlých riadkoch sme venovali najväčšiu pozornosť zdravotným benefitom kúpacích kadí a víriviek. Pri týchto populárnych wellness nástrojoch však nemôžeme hovoriť len o pozitívnych účinkoch na ľudské telo. Popri nich musíme jednoznačne spomenúť aj ich nesporný sociálny a dekoratívny prínos.

Kúpacie kade a vírivky sú dnes vnímané aj ako fantastické prostriedky na utužovanie rodinných či kamarátskych vzťahov. Pravidelné kúpanie v horúcej, vírivej vode môžeme do istej miery označiť aj ako voľnočasovú aktivitu či dokonca životný štýl. Dokáže vám priniesť nespočetné množstvo zážitkov a uvoľnených rozhovorov s vašimi najbližšími. A najlepšie na tom všetkom je, že wellness v zmysle horúceho kúpeľa si dnes môžete užívať aj z pohodlia domova alebo v prostredí vašej vlastnej chaty.

Skvelým príkladom sú kúpacie kade obložené drevom, ktoré vďaka svojim atraktívnym prírodným prevedeniam plnia aj dekoratívnu funkciu. Stačí už len popremýšľať, či si jednu takú dáte na dvor alebo do záhrady, prípadne jej urobíte miesto niekde na terase alebo v jej blízkosti. Bez ohľadu na to, kam ju nakoniec umiestnite, si budete môcť naplno vychutnávať všetky jej zdravotné benefity aj jedinečné chvíle s vašimi blízkymi.

Zdroj obrázkov: freepik.com a vlastná gelária

Všetky blogy