14/04/2023

8 mýtov o drevodomoch, ktoré nie sú pravdivé

Napriek tomu, že drevodomy sa v posledných rokoch tešia aj na Slovensku čoraz väčšej obľube, stále sa nájdu ľudia, ktorí im neveria a šíria rôzne nepravdivé informácie. Napríklad, že stavby vyrobené z dreva ľahko podľahnú škodcom, sú náchylné na plesnivenie, jednoducho ich poškodia poveternostné vplyvy a ich životnosť je na úrovni niekoľkých rokov. Preto sme sa rozhodli, že dáme veci na správnu mieru a prinesieme vám objasnenie najčastejších mýtov, s ktorými sa pri našej práci stretávame.

1. Drevostavby majú veľmi krátku životnosť

Ak chcete vedieť, aká je skutočná životnosť drevodomov, stačí, keď zavítate do najbližšieho skanzenu. Na Slovensku dodnes stoja chaty a rodinné domy postavené pred vyše 100 rokmi. Dokonca, nájdu sa aj stavby staré viac ako 400 rokov! Zároveň je potrebné poznamenať, že tieto nehnuteľnosti boli postavené starými technológiami. Dnes už poznáme množstvo inovatívnych materiálov a konštrukčných postupov, ktoré nám umožňujú stavať ešte trvácnejšie a odolnejšie drevostavby.

Dimenzovanie drevostavieb

Aj v dnešnej dobe sa môžete stretnúť s tým, že nejaká drevostavba sa už po 50 či 60 rokoch postupne začína rozpadať. To je však spôsobené nedostatočným nadimenzovaním konštrukcie. Kvalita dreva, hrúbka drevených profilov, ochrana voči vonkajším vplyvom a samotná montáž – to všetko sú veci, ktoré vedia významne ovplyvniť životnosť drevodomu.

S cieľom znížiť výslednú cenu realizácie sa mnohé drevostavby zámerne projektujú na životnosť 20, 40 či 60 rokov. Pred realizáciou je preto dôležité zvážiť, aký máte dostupný rozpočet na investovanie do drevostavby. Od toho sa totiž často odvíja aj samotná odolnosť a životnosť konkrétneho drevodomu.

Praktický tip : Ak chcete mať istotu, že váš drevovom bude mať dlhú životnosť, pri výbere zhotoviteľa nehľaďte len na cenu. Vyberte si firmu s bohatými skúsenosťami, ktorá pracuje s kvalitnými materiálmi, kladie dôraz na detaily a dodržiava overené technologické postupy montáže. 

2. Drevostavby sú náchylné na plesnivenie

Je pravdou, že keď drevo navlhne, stáva sa náchylným na plesnivenie, môžu na ňom rásť huby a ľahko ho napadnú škodcovia. Na zhotovovanie moderných drevostavieb sa však používajú kvalitné drevené profily, ktoré sú správne vysušené. Drevo je naviac ošetrené špeciálnymi prípravkami zlepšujúcimi jeho vodeodolnosť. Príkladom sú ochrané lazúry s pestycídnou, fungycídnou a herbycídnou ochranou, ktoré používame aj v rámci našej spoločnosti. Vlhnutia a následného plesnivenia sa tak nemusíte obávať ani pri silných dlhotrvajúcich lejakoch. Nehovoriac o tom, že zateplujeme minerálnou vlnou, pričom vzniká prospešná vzduchová medzera. Vďaka nej sa vlhkosť v dreve nekumuluje a neukladá, ale naopak odvetráva.

Základom je dobre navrhnutá konštrukcia

Pozrite sa na staré drevené domy v skanzenoch, ktoré pri výstavbe neboli ošetrené žiadnymi špeciálnymi prípravkami. Napriek tomu, že majú stovky rokov, doposiaľ neboli zničené plesňami či hubami. Dôvod je jednoduchý – sú dobre navrhnuté a postavené.

Ak je nehnuteľnosť zhotovená z kvalitného suchého dreva, má správne navrhnutú konštrukciu stien či obvodových múrov a je dobre izolovaná od spodnej i zrážkovej vody, nebude dochádzať k vlhnutiu stien.

Zapamätajte si: Aj v tehlovom dome vám môžu začať plesnivieť steny, pokiaľ bol nesprávne navrhnutý a postavený. Ak drevostavba plesnivie a hnije, príčinou sú zvyčajne nekvalitné materiály alebo chyby v samotnej konštrukcii.

3. Drevodomy sú požierané škodcami

Áno, niektoré druhy dreva chutia škodcom. Kvalitné drevodomy sú však vyhotovované z trvanlivých drevín, ktoré sú schopné desiatky rokov prirodzene odolávať drevokaznému hmyzu. Medzi tieto dreviny sa radí napríklad borovica, smrekovec, agát a dub. Nehovoriac o tom, že moderné drevostavby bývajú ošetrované špeciálnymi nátermi, ktoré prakticky úplne eliminujú riziko napadnutia škodcami.

4. Drevostavby sú náchylné na požiar

Samozrejme, drevo sa dá zapáliť ľahšie ako tehla. To však neznamená, že drevodomy sú nebezpečné a ľahko zhoria do tla. Každá drevostavba musí byť vyhotovená certifikovanými postupmi, pričom musí spĺňať prísne protipožiarne opatrenia. Napríklad, v stenách sa nachádzajú špeciálne druhy izolácie, ktoré zabraňujú rýchlemu šíreniu ohňa. Alebo takzvané samozhasujúce káble, v ktorých sa prípadné skraty alebo požiare automaticky uhasia. Používame ich aj v rámci našich realizácií. V skutočnosti sa tak nemusíte obávať zvýšenej náchylnosti na požiar.

Zaujímavosť: Drevostavba môže byť pri požiari dokonca bezpečnejšia ako nehnuteľnosť z ocele a betónu. Testy ukázali, že betónový strop s oceľovými výstuhami sa vplyvom extrémne vysokej teploty zdeformuje a zrúti skôr ako porovnateľný strop z dreva.

5. Drevo mení svoj objem a tvar

Stretnúť sa môžete aj s tvrdeniami, že vplyvom zmien teploty drevo viac pracuje, v dôsledku čoho dochádza k vŕzganiu a konštrukcia stavby nie je stála. V skutočnosti má však drevo menšiu alebo porovnateľnú tepelnú rozťažnosť ako tehla.

Príklad: Tehla má lineárny koeficient tepelnej rozťažnosti 5,5, v prípade dubového dreva je na úrovni 4,9 v pozdĺžnom a 5,4 v priečnom smere.

Rozhodne sa tak nemusíte obávať, že z dlhodobého hľadiska sa bude stavba vplyvom teploty deformovať. K väčším zmenám objemu a tvaru dochádza až v dôsledku zvýšenej vlhkosti dreva. Ako sme už ale spomínali, kvalitne vyhotovený drevodom nie je náchylný na vlhnutie.

 Vedeli ste, že v našej spoločnosti pracujeme s vysušeným sibírskym smrekovcom? Ide o nesmierne kvalitné, husté a odolné drevo, vďaka ktorému sa minimalizuje veškeré krútenie a praskanie.

6. Drevodomy majú zlú tepelnú izoláciu

Skúsenosti z praxe ukazujú, že drevostavby majú často lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako porovnateľné budovy z tehál alebo iných materiálov. Aj z tohto dôvodu tvoria veľké percento pasívnych a nízkoenergetických domov práve montované drevodomy.

Pod výborné tepelnoizolačné vlastnosti sa podpisuje najmä tradičná sendvičová SIP konštrukcia stien. Izolácia medzi drevenými doskami spoľahlivo udržiava teplo v interiéri počas chladných dní a zároveň zabraňuje prestupu tepla do domácnosti v letnom období. V drevodome tak budete mať vždy príjemnú teplotu a na kúrenie či chladenie spotrebujete len minimum energie.

7. Zlá akustická izolácia

Ak má drevostavba tenké steny, skutočne môže horšie izolovať hluk z exteriéru. V dnešnej dobe sa však do konštrukcie drevodomov vkladajú rôzne druhy akustickej izolácie, ktoré účinne tlmia zvukové vlny. V interiéri vás tak nebude trápiť vysoký hluk ani v prípade, že bývate v blízkosti železnice, letiska či frekventovanej cesty.

Navyše, pri výstavbe moderných drevostavieb sa používajú konštrukčné riešenia, ktoré eliminujú vŕzganie podláh. Tento nedostatok trápi niektoré staré drevodomy s nedostatočne optimalizovanou konštrukciou, no pri kvalitne vyhotovených stavbách sa neobjavuje.

Zapamätajte si: V rámci našej firmy realizujeme drevodomy tak, že ich steny majú celkovú hrúbku až 320 mm (70 mm predstavuje vnútorná stena, 200 mm činí zateplenie a zvyšok dotvára vonkajší drevený obklad).

8. Vyššie riziko vlámania

Nie, žiadny zlodej sa nevláme do moderne zhotovenej drevostavby za pomoci motorovej píly. Keď si váš drevodom zabezpečíte dobrým alarmom a necháte si osadiť bezpečnostné vchodové dvere, nemusíte sa obávať, že sa do neho len tak ľahko niekto vláme. Jednoducho povedané, ide najmä o to, akými a koľkými bezpečnostnými prvkami dokážete prípadných zlodejov odradiť.

Záver

Veríme, že odteraz už ani vy nebudete veriť niektorým častým mýtom o drevodomoch. Už len samotná skutočnosť, že záujem o ne v posledných rokoch prudko narastá, hovorí o tom, že sú naozaj výhodnou voľbou. Ak uvažujete nad celoročným drevodomom, chatou, drevenou garážou, prístreškom či záhradným domčekom neváhajte nás kontaktovať . Radi premeníme váš sen o kvalitnej drevostavbe na realitu!

Všetky blogy