Prečo si vybrať drevodom na celoročné bývanie?

Kto by sa v dnešnej dobe nechcel osamostatniť a mať vlastné bývanie – svoje teplé hniezdočko? Platí to predovšetkým pri mladých ľuďoch a mladých rodinkách, ktoré nechcú lipnúť na svojich rodičoch, resp. svokrovcoch. Práve naopak, túžia po súkromí a po niečom vlastnom. Ideálne riešenie ponúkajú v tomto prípade drevodomy, ktoré sú vhodné aj na celoročné bývanie.

Nalejme si čistého vína, realizácia novostavieb, odkúpenie staršieho domčeka s pozemkom či ceny bytov nie sú vôbec lacnou záležitosťou. Obzvlášť nie pre mladé rodiny, ktoré ešte nemali dostatok času na našetrenie potrebného rozpočtu. No a zadlžiť sa vopred na celý život taktiež nie je bohviečo. Zájdime si preto po recept do škandinávskych krajín.


 
Zdroj obrázka: freepik.com

Drevostavby v škandinávskych krajinách

Označenie recept však berte s miernym nadhľadom. Skôr by sme to mohli nazvať akousi inšpiráciou. Nečakajte totižto úplne bezproblémový návod na to, ako si rýchlo a zadarmo postaviť dom, v ktorom si budete šťastne nažívať po celý váš život. Je to síce pekná predstava, no bohužiaľ, takto to nikde vo svete nefunguje. Poďme ale späť k spomínaným škandinávskym krajinám.

V krajinách, akými sú napríklad Švédsko či Fínsko, ľudia vo veľkej miere využívajú drevostavby na celoročné bývanie. Prečo? Okrem toho, že drevo, ktoré je v týchto krajinách považované za historický a ekologický stavebný materiál, sa vyznačuje aj výbornými tepelnoizolačnými, mechanickými a estetickými vlastnosťami. Jednoducho povedané, pre severské krajiny v sebe drevo snúbi nezameniteľné vlastnosti so vzťahom k histórii a tradíciám.

Vedeli ste, prečo majú tradičné severské drevostavby červenú farbu? Už v dávnych časoch zvykli totižto Švédi natierať svoje domy medeným odpadom zmiešaným s lacným druhom farby, dôsledkom čoho boli ich domy červené. Švédske pomenovanie pre túto slávnu červenú farbu je „faluröd“. Podarilo sa nám nájsť aj niekoľko relevantných ukážok hneď z 3 škandinávskych krajín.


Fínsko, zdroj obrázka: unsplash.com
Švédsko, zdroj obrázka: unsplash.com
Nórsko, zdroj obrázka: unsplash.com

Drevodom – ideálna voľba na celoročné bývanie

Stromy pomáhajú počas svojho rastu znižovať množstvo oxidu uhličitého vo vzduchu. Používaním dreva tak nepriamo pomáhame aj znižovať skleníkový efekt. Navyše, drevo má fantastické izolačné vlastnosti, čo znamená, že spotreba energie v drevodomoch je minimálna. No a keď je drevo využívané na celoročné bývanie v takých chladných krajinách, akými sú napríklad Švédsko či Fínsko, prečo by nebolo vhodné na obdobné účely aj u nás?

Prečo práve drevodom?

Čo-to z výhod drevostavieb sme už spomenuli v predošlých riadkoch, a aj v našom minulom článku. Keď sa ale zamyslíme nad tým, či je drevodom vhodnou alternatívou na celoročné bývanie, napadnú nám predovšetkým tri ťažiskové dôvody, prečo áno.Sú nimi nízke štartovacie náklady na realizáciu, rýchla výstavba a zdravé a ekologické bývanie. Avšak, mnohí ľudia sa aj napriek týmto nesporným benefitom stále zamýšľajú nad tým, či sú drevostavby vhodnými na celoročné bývanie. Hlavu im láme najmä hrúbka stien.

Zhodnotenie odborníka: Steny s hrúbkou dreva 68 mm s dodatočným zateplením sú postačujúcim štandardom na celoročné, zdravé a ekologické, bývanie. Na požiadanie zákazníka je však možné zrealizovať drevodom na celoročné bývanie so stenami s hrúbkou dreva až 88, resp. 130, mm + zateplenie.

Čo treba urobiť pre bývanie v drevodome?

Presvedčili vás tieto o slová o tom, že drevodomy sú skutočne ideálnou voľbou na celoročné bývanie? Pokiaľ teda práve teraz rozmýšľate nad tým, čo treba urobiť, aby ste v blízkej dobe mohli aj vy bývať vo svojom vysnívanom drevodome, úplne postačí, keď nás kontaktujete. Všetko podstatné s vami už ochotne vykomunikujeme. Mimochodom, ponuku našich celoročných drevodomov nájdete na tejto stránke.