Drevodomy - zdravé a lacné bývanie

Drevo predstavuje nezameniteľný prírodný materiál s jedinečnými vlastnosťami. Vedeli o tom už naši predkovia, ktorí ho s obľubou používali na stavbu svojich príbytkov. Práve tento trend, realizácia drevodomov, sa čoraz viac tlačí do popredia aj v súčasnosti. Prečo? Drevostavby majú totižto v porovnaní s murovanými domami viaceré výhody. Môžeme tak bez ostychu konštatovať, že ide len o akési logické a očakávané vyústenie situácie. Laicky povedané, bolo len otázkou času, kedy ľudia ohlásia masovejší návrat k týmto čarovným stavbám.

Prečo práve drevostavby?

Dokonalá a melodická súhra – aj tak by sa dali charakterizovať drevostavby, resp. využitie dreva ako stavebného materiálu. Drevo v sebe totižto snúbi nespočetné množstvo úžasných vlastností na úrovni povestnej ležatej osmičky s ešte úžasnejšími tónmi estetiky a nemalými kúskami pridanej hodnoty. Moderné drevostavby sú ekologické, pevné, bezpečné, odolné, oplývajú dlhou životnosťou a ponúkajú viaceré výhody.

Z hľadiska odbornej terminológie sú drevodomy také stavby, na ktorých realizáciu bolo použité najmä drevo, resp. ich nosná konštrukcia je zo špeciálne ošetreného, upraveného a vysušeného dreva.

Aké sú výhody drevostavby?

Pokiaľ ste sa v súvislosti s drevostavbami stretli v minulosti so slovným spojením stavby 21. storočia, nejde o nič udivujúce. Za takéto označenie môže nielen neutíchajúci trend výstavby drevodomov, ale taktiež ich početné výhody.

4 infografika_Vhody drevostavbypng

Výborné tepelnoizolačné schopnosti

Drevo je prírodným izolantom, vďaka čomu sú ľudia žijúci v drevodomochchránení pred závažnosťou vonkajších klimatických podmienok. Náhle zmeny teplôt totižto nemajú výrazný vplyv na teplotu v interiéri budovy z dreva. V skratke, drevostavby si počas zimy udržujú teplo a v lete zase príjemne ochladzujú. Následkom tejto skutočnosti majú obyvatelia drevodomov lepšie fyzické a duševné zdravie, pretože žijú v prostredí so stabilnou teplotou.

Okrem toho, použitie dreva na výstavbu obytných priestorov šetrí náklady na kúrenie. Ako je to možné? Napríklad také sklo vedie teplo 23-krát rýchlejšie ako drevo. Mramor 90-krát rýchlejšie, oceľ 1650-krát rýchlejšie a hliník až neuveriteľných 7000-krát rýchlejšie. To znamená menej „úniku energie“ z drevodomu. V porovnaní s inými stavebnými materiálmi je tak drevo ekonomickou a tepelnoizolačnou hviezdou trhu.

Fantastické akustické vlastnosti

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sú viaceré hudobné nástroje vyrábané práve z dreva? Drevo má totižto fantastické akustické vlastnosti. Síce nie je najdokonalejším zvukovým izolantom, no účinne zabraňuje odrazom ozvien okolo miestnosti absorbovaním zvukových vĺn. Navyše, neraz sa potvrdilo, že drevo je v porovnaní s inými stavebnými materiálmi v prípade zvukovej izolácie oveľa efektívnejšie, najmä pokiaľ ide o izoláciu medzi jednotlivými miestnosťami. Koniec koncov, aj preto sa hudobné koncerty konajú v halách, ktoré majú drevené steny. Jednoducho povedané, drevo pohlcuje zvuk, čím sa znižuje hluk a ozvena. Drevostavby tak poskytujú pokojné a tiché životné prostredie.

2 kol_nvrh  realizciapng

Na obrázku môžete vidieť celoročný drevodomFelix s rozmermi 6 x 10 m.Šetrnosť k životnému prostrediu

Drevostavby pomáhajú udržiavať čisté a bezpečné prostredie. V dôsledku nižšej spotreby energie majú totižto nízku úroveň emisií uhlíka, čiže sú šetrné k životnému prostrediu. Práve preto sú ideálnou voľbou aj pre tých, ktorí sa z ekologického hľadiska obávajú s

vojej uhlíkovej stopy a následného dopadu na životné prostredie.

Rýchla výstavba a šetrenie peňazí

Uznávaný fyzik Albert Einstein kedysi dávno povedal, že ľudia majú radi kálanie dreva, lebo pri ňom okamžite vidia výsledky. Kam tým smerujeme? Nie je žiadnym tajomstvom, že jednou z hlavných devíz drevostavieb je ich rýchla realizácia. Predstavte si, že by ste sa vybrali s rodinou na dvojtýždňovú dovolenku, pričom po návrate z nej by na vás čakal „zbrusu“ nový drevodom. Rozprávkový scenár, však? Musíme ale podotknúť, že nie je nemožný. Navyše, rýchla výstavba so sebou prináša úsporu práce, ktorá logicky vedie k šetreniu investorových peňazí.

Vedeli ste, že príprava skeletu celoročného drevodomunám zaberie len z

hruba 2 týždne? Na kompletnú realizáciu celoročnej drevostavby na kľúč potrebujeme v prípade priaznivého počasia približne 3 mesiace. Mimochodom, drevenú chatku s rozmermi na úrovni 5 x 4 m dokážeme poskladať už za 4 hodiny.

Zaručene dlhá životnosť

Nespornou výhodou drevostavieb je aj ich dlhá životnosť, ktorá môže v prípade kvalitnej realizácie v podaní špecializovanej firmy bez problémov prekonať aj murovaný dom. V spojitosti s dlhou životnosťou drevostavieb nemožno opomenúť ani skutočnosť, že drevo je nesmierne pevné, bezpečné a odolné voči poveternostným vplyvom a iným neduhom počasia.

1 kol_Systmy izolciepng

Jedným zo základných predpokladov kvalitnej realizácie drevodomu je prvotriedne zateplenie. V rámci neho používame spoľahlivú minerálnu vlnu – 10 cm na podlahu, 20 cm na steny a 30 cm na strechu. Aj vďaka nej môže celá drevostavba ľahučko dýchať.

Prekvapivo ľahká váha

Aj napriek vyššie spomínaným vlastnostiam, akými sú napríklad pevnosť, odolnosť či dlhá životnosť, môžeme v prípade dreva vyzdvihnúť jeho prekvapivo ľahkú váhu. Jednotlivé časti drevostavby sa tak vzájomne nepreťažujú a vytvárajú jeden úžasný komplex. Navyše, táto skutočnosť výrazne uľahčuje nielen proces výstavby, ale taktiež prepravu a skladnosť materiálu.

Jedinečná estetika s pridanou hodnotou

Sme jednoznačne toho názoru, že drevostavby sú estetickejšie ako akýkoľvek iný typ budov. Vďaka nezameniteľnému prírodnému materiálu sú drevodomyprirodzene krásne, vizuálne atraktívne a príjemné hneď na prvý pohľad. Takúto jedinečnú estetickú krásu tak môžeme pokojne označiť za akúsi pridanú hodnotu. Drevostavby sú aj vďaka nej relaxačnými, pohodlnými a útulnými pre každodenný život.

Výhody drevostavby v porovnaní s murovanýmdomom

+ Nižšia cena
+ Rýchlejšia realizácia (bez nutnosti zimnej prestávky)

+ Väčšia úžitková plocha (obvodové a vnútorné priečky nemusia byť také široké)
+ Ekologická výstavba z prírodných obnoviteľných zdrojov (zdravé bývanie)

+ Zdravšia klíma v interiéri (minimalizácia vzniku plesní)
+ Nízka spotreba energie a nízka úroveň emisií uhlíka
+ Zlepšovanie okolitého prostredia3 infografika_Drevostavbapng

Preukázané pozitívne účinky dreva

Drevo je známy prírodný materiál, ktorý sa dlhodobo používa na výstavbu obytných priestorov, akými sú napríklad drevostavby, a realizáciu nábytku či interiérových doplnkov. Okrem toho je však verejne spájané aj s pozitívnymi účinkami v súvislosti so zlepšovaním nálady. Jeden výskum dokonca naznačuje,že kontakt s drevom vyvoláva fyziologickú relaxáciu. Iná štúdia zase hovorí o možnom znižovaní stresu a zlepšovaní imunitnej funkcie prostredníctvom stimulácie drevom.