Klimatizácie v chatách aj doma
Rozhovor s pánom Králikom (nielen) o moderných klimatizáciách
Klimatizácie predstavujú v dnešnej dobe neoddeliteľnú súčasť nielen mnohých domácností, ale takisto pracovísk či chát. A práve preto sa táto téma veľmi blízko dotýka aj nás. Keďže našim klientom chceme v rámci realizácie celoročne obývateľných drevostavieb či kancelárskych priestorov poskytnúť maximálny komfort, porozprávali sme sa na tému klimatizácií s odborníkom.
Pán Králik zo spoločnosti ait-slovensko
Väčšina ľudí má klimatizácie zafixované ako technológiu, ktorá slúži výlučne na chladenie vnútorných priestorov. Ich využitie je ale podstatne širšie. Pravdou však je, že práve vidina príjemne vychladených miestností je ich najväčším lákadlom. Rovnakého názoru je aj pán Králik, technicko-obchodný zástupca spoločnosti ait-slovensko.
Pán Králik, zaujímalo by nás, čo všetko dokáže moderná klimatizácia ponúknuť bežnej domácnosti.
„Samozrejme, prioritou zákazníkov je chladenie. V súčasnosti je však výhodné aj vykurovanie. Moderné klimatizácie totiž dokážu vykúriť vnútorné priestory na bežnú teplotu. V prechodnom období tak môžu predstavovať náhradu klasického kotla.
Okrem toho si viete klimatizáciu nastaviť aj ako ventilátor, ktorý bude čistiť vzduch. Najprepracovanejšie jednotky obsahujú filter PN10, ktorý zachytáva aj ultra jemné častice a odstraňuje až 99 % baktérií. Dajú sa tak porovnávať napríklad aj s ionizátormi.“
A ako je to so smart funkciami?
„Klimatizácie Samsung dnes štandardne disponujú Wi-Fi pripojením. A populárnym je aj ovládanie klimatizácie pomocou umelej inteligencie. No a aby toho nebolo málo, prepracovanejšie modely využívajú režim WindFree – bezprievanovú technológiu. Na človeka tak nefúka klasický studený vzduch ako z bežnej klimatizácie. Súčasťou krytu je totiž 23 tisíc malých mikrodierok, cez ktoré sa studený vzduch šíri do priestoru.“
Odhliadnuc od všetkých spomenutých užívateľských benefitov, aké ďalšie výhody klimatizácií by ste vyzdvihli?
„Určite sú to celkové rozmery a nízka hlučnosť. Zatiaľ čo rozmery niektorých vonkajších jednotiek dosahujú len 66 cm, tak v prípade hlučnosti hovoríme o 45 až 46 dB.“
Je možné klimatizáciu inštalovať aj do starších priestorov, prípadne drevených chatiek?
„Samozrejme, klimatizácie bežne inštalujeme aj do starších domov a drevostavieb. Vo väčšine prípadov sa dajú inštalovať v podstate všade.“
Dá sa klimatizácia inštalovať aj svojpomocne alebo je lepšie zveriť túto činnosť do rúk odborníkov?
„Určite je lepšie zveriť montáž klimatizácie do rúk odborníkov. Keď ide o nás, sme certifikovanou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje výlučne na značku Samsung. Čiže vieme detailne zabezpečiť všetky technické náležitosti odbornej montáže.“
Okrem domácností a sezónnych obydlí sa klimatizácie často inštalujú aj do pracovných priestorov. Líšia sa takéto modely od tých, ktoré sú určené do „bývania“?
„Áno, líšia sa práve tým, že sú stavané na „horšie“ podmienky. V takomto prípade hovoríme o takzvaných komerčných jednotkách, ktoré sú navrhnuté na chladenie a vykurovanie veľkých priestorov. Štandardne disponujú väčším výkonom, pričom v ponuke máme viacero vhodných modelov – či už kazetové, nástenné, alebo kanálové.“
Akú klimatizáciu by ste vy osobne zvolili do menších pracovných priestorov, aké predstavuje napríklad Kancelhouse?
„Tam by som sa pravdepodobne rozhodoval medzi nástennou a kazetovou jednotkou. Obzvlášť obľúbenou je v takýchto prípadoch kazetová jednotka, ktorej dizajn je veľmi pekný. Je totiž vkusne zakomponovaná v strope. A čo je hlavné, vzduch vyfukuje 4 smermi, čiže dokáže efektívne vychladiť aj vykúriť priestor.“
A aký je postup, keď sa niekto rozhodne zaobstarať si klimatizáciu? Vyberá si ju sám alebo mu poradíte na základe priestorov, do ktorých má byť určená?
„S výberom určite vždy radi poradíme a pomôžeme, aby mala klimatizácia čo najlepšiu účinnosť. Jednoducho, aby to celé fungovalo čo najlepšie.“
Ešte by nás zaujímalo, aký je váš názor na kombináciu vykurovacie teleso + klimatizácia. Keďže ste spomínali, že klimatizáciou je možné priestory nielen chladiť, ale aj vykurovať, má takéto spojenie svoje opodstatnenie?
„Klimatizácia síce dokáže v prechodnom období vykúriť vnútorné priestory, no s mínusovými teplotami jej účinnosť klesá. V severných, resp. chladnejších, oblastiach by som preto volil aj nejaký ten krb. Predsa len, človek sa naň pozerá trochu inak ako na klimatizáciu. Nehovoriac o tom, že v takom prípade nemáte len jeden zdroj tepla. Keď bude teda chladnejšie, nemusíte sa spoliehať vyslovene na klimatizáciu alebo elektrinu.“
Slovo na záver
Nielen pánovi Králikovi, ale aj celej spoločnosti ait-slovensko by sme touto cestou chceli poďakovať za ochotu podieľať sa na rozhovore. Zároveň im želáme všetko dobré do ďalšej práce.
A na záver už len dodáme, že mať vo svojej chate či v kancelárii nielen klimatizáciu, ale aj doplnkové vykurovacie teleso , je jednoducho na nezaplatenie. Zatiaľ čo klimatizácia vám zaručí príjemnú teplotu a čistý vzduch za každých okolností, vykurovacie teleso dodá každému miestu neopísateľný estetický rozmer. Vy sa tak zakaždým zobudíte alebo poberiete doslova do vysnívaného priestoru.