Údržba drevostavby

Čo všetko by ste mali vedieť o údržbe drevostavby a starostlivosti o ňu?

Nie je tomu tak dávno, čo sme vám prostredníctvom nášho blogu zosumarizovali najväčšie výhody drevostavieb a predniesli hneď niekoľko pádnych dôvodov, prečo si vybrať na celoročné bývanie práve drevodom. Vzhľadom na to, že drevodomy dlhodobo zápasia s predsudkami a mýtmi o krátkej životnosti, si tento raz podrobnejšie posvietime na to, čo by ste mali vedieť o údržbe drevostavby a starostlivosti o ňu.

Zdroj obrázka: freepik.com

Ešte predtým, ako si budeme podrobne konkretizovať, ako by mala vyzerať údržba drevostavby, je nutné podotknúť, že pravidelnú starostlivosť si vyžaduje nielen drevodom, ale aj hocaký iný príbytok – či už murovaný dom, alebo byt. Sezónnej aplikácii ochranných náterov, prípadne etapovej úprave omietok alebo prerábke maľovky sa jednoducho nevyhnete viac-menej nikde a nikdy. Nehovoriac o odkvapoch, oknách a dverách, ktorým by ste mali venovať pravidelnú pozornosť ako v prípade murovaného domu, tak aj v súvislosti s drevodomom.

Mimochodom, aj takto nejako môže vyzerať vaša vysnívaná drevostavba na celoročné bývanie. Zdroje použitých obrázkov: Drevodom Portland

Starostlivosti o drevostavbu predchádza kvalitná realizácia

Starostlivosť o drevostavbu, jej údržba, spôsob, akým ju užívate, a celková kvalita jej realizácie prirodzene vplývajú na výslednú životnosť vášho vysnívaného dreveného domčeka. Existujú jasné a nespochybniteľné dôkazy o tom, že drevené stavby sa môžu pri kvalitnej realizácii dožiť skutočne sýte desiatky rokov. Áno, podobné skvosty s trojciferným vekom máme aj u nás na Slovensku. Máme na mysli zachovalé drevenice, ktorých vek je odhadovaný na ďaleko viac ako 100 rokov, čo je skutočne úctyhodné číslo.

 

Zdroj obrázka: freepik.com

V súvislosti s týmto faktom stojí na zamyslenie, prečo by sa v prípade kvalitnej realizácie nemohli dnešné drevostavby dožiť podobného veku, keď to bolo možné v minulosti. Navyše, v tých časoch neboli k dispozícii také kvalitné a spoľahlivé materiály, aké sú na trhu dnes.

Zapamätajte si: Za najdôležitejšiu požiadavku kvalitnej realizácie drevostavby sa považuje zamedzenie preniknutiu vody do dreva, resp. drevenej konštrukcie. Zvýšená vlhkosť a následná kondenzácia vody môže totižto podporovať tvorbu plesní a húb či rozmnožovanie baktérií, prípadne lákať drevokazný hmyz.

Ako zamedziť prenikaniu vlhkosti do drevostavby v 5 krokoch

1. Základom je výber správneho dreva vysušeného na optimálnu vlhkosť, čo je potrebné na následné povrchové úpravy exteriéru aj interiéru.

2. Špičková konštrukčná realizácia s dôslednou a kvalitnou izoláciou od podlahy, cez obvodové steny, až po strechu.

Vedeli ste, že naša spoločnosť Fabros používa na prvotriedne izolovanie drevodomov spoľahlivú minerálnu vlnu, vďaka ktorej môže celá stavba pohodlne dýchať? Zatiaľ čo do celkovej skladby podlahy zvykneme dávať minerálnu vlnu s hrúbkou 10 cm, tak v prípade obvodových stien ide o izoláciu s hrúbkou 20 cm. Dokonca, pri strechách je to až 30 cm.

3. Napustenie dreva impregnačným prostriedkom na ochranu pred drevokazným hmyzom, hubami a plesňami.

4. Natretie dreva vhodnými lazúrami či olejmi pre farebnú a estetickú úpravu a na ochranu pred neželanými vplyvmi počasia – poveternostné vplyvy, UV žiarenie, pôsobenie vody, rôzne látky v ovzduší.

5. Pravidelné kontrolovanie drevostavby spojené s jej údržbou aj po rokoch.

Dôležité: Tak ako samotný náter nikdy nebude stačiť na dostatočnú ochranu dreva, ani samotná konštrukčná ochrana, teda kvalitná realizácia, nebude nikdy postačujúca. Obe tieto požiadavky idú ruka v ruke a vzájomne sa dopĺňajú.

Údržba drevostavby spočíva v pravidelnosti

Pokiaľ sú splnené základné podmienky kvalitnej realizácie drevostavby, vďaka ktorým sa úspešne zamedzí prenikaniu vlhkosti, je samotná údržba dreveného domu len akousi formalitkou. Pravidelná údržba drevostavby si tak nevyžaduje žiadne špeciálne výstrelky a zásahy.

Čo sa exteriéru týka, začať môžete tak, že na konci jesene skontrolujete odkvapy a vyčistíte ich od lístia a nahromadeného odpadu, aby mohli naďalej efektívne odvádzať dažďovú vodu. Na škodu nebude ani sezónne vyčistenie fasády, prípadne obnovenie vrchných náterov.

V prípade interiéru dbajte na pravidelnú kontrolu funkčnosti okien a vchodových dverí, ktoré nezabudnite prehliadnuť aj z vonkajšej strany. Zatiaľ čo miesta okolo parapetov si môžu vyžadovať vyčistenie, tak rámy môžu volať po prebrúsení a novom nátere. Zvýšenú pozornosť však venujte aj funkčnosti spotrebičov pracujúcich s vodou a priestorom, ktoré dochádzajú do priameho kontaktu s vodou. Prípadný únik vody môže totižto poškodiť parkety, resp. podlahu, a taktiež spôsobiť zvýšenú interiérovú vlhkosť. A práve nadmerná vlhkosť je prirodzeným nepriateľom nielen pre drevostavby.

Náš tip: V súvislosti so starostlivosťou o drevostavbu vám odporúčame aj pravidelné vetranie pre lepšiu vnútornú klímu. Samozrejme, pokiaľ nemáte zabudovaný inteligentný systém vetrania.

Nezabúdajte na...

...jesenné kontrolovanie odkvapov a ich čistenie od lístia a nahromadeného odpadu.

...pravidelné vetranie, ak nie je v drevostavbe už zabudovaný inteligentný systém vetrania.

...občasné čistenie fasády, prípadne obnovenie vrchných náterov.

...pravidelné kontrolovanie funkčnosti okien a vchodových dverí.

...pravidelné kontrolovanie funkčnosti spotrebičov pracujúcich s vodou a priestorov, ktoré dochádzajú do priameho kontaktu s vodou.

Čo môžeme pre vás urobiť?

Vzhľadom na to, že práci s drevom sa venujeme už nejaký ten piatok, sa môžeme zaručiť nielen za kvalitu a dlhovekosť nami zrealizovaných drevostavieb, ale taktiež za osobný a individuálny prístup ku každému zákazníkovi. Aj v súvislosti s touto skutočnosťou vám ponúkame nadštandardnú službu v zmysle – čo vám vyrobíme, si aj ošetríme. Samozrejme, úplne zadarmo.

Keďže si veľmi dobre uvedomujeme, že si chcete bezstarostne užívať vašu vysnívanú drevostavbu na celoročné bývanie spoločne s rodinkou, po 5 rokov od našej montáže sa vám ozveme a s radosťou si dohodneme termín našej návštevy. Za akým účelom? Vašu drevostavbu dôkladne skontrolujeme, zhodnotíme jej stav a postaráme sa o drevo, kým si vy budete vychutnávať spoločné chvíle s rodinkou. Brúsenie ani natieranie nám nebude robiť žiadny problém.

Tak ako cítime prirodzenú zodpovednosť za naše služby, je pre nás dôležitá aj vaša spokojnosť. No a k tomu zaručene prispejú nami používané lazúry a nátery, ktoré sú na údržbu drevostavby a starostlivosť o ňu tou správnou voľbou.

 

Zdroje obrázkov: freepik.com, fabros.sk, vlastné spracovanie